Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

AK Parti’de plan değişti: Kongreler seçim sonrası, eylülde kurultay var!

Köşe Yazısını Dinle

Siyasi partilerde… Yasanın belirlediği işleyiş belli. Önce ilçelerde mahalle delegeleri seçiliyor. O delegelerle ilçe kongreleri yapılıyor.

İlçe kongresinde seçilen il delegeleri il kongresinde oy kullanıyorlar. Orada seçilen büyük kongre/kurultay delegeleri de Ankara’da partinin büyük kongresi ya da kurultayında genel merkez yönetimini belirliyor.

Nitekim…

İYİ Parti, seçim öncesi tamamladığı ilçe ve il kongrelerinin ardından dün büyük kongresini yaptı. Seçim sonrası başlayan değişim tartışmaları arasında CHP ekim ayı için kongre takvimi hazırlığına başladı.

Ne var ki…

CHP’de tartışmaların olduğu seçim sonrası sürecinde, AK Parti kongreler için harekete geçerek büyük bir sürpriz yaptı. AK Parti Genel Merkezi’nin seçimin ertesinde ekime kadar kurultay da bitecek şekilde başlattığı çalışma teşkilatları da hareketlendirdi.

Gerçi…

İlçe kongrelerini yapan İl Başkanı ve yönetimi kongresinde değişebiliyor, gelen yeni İl Başkanı da hiç katkısının bulunmadığı teşkilatlarla sorun yaşayabiliyor.

O nedenle…

Bu defa önce il kongrelerinin, sonra ilçe kongrelerinin yapılması beklentisi oluştu, ama bu da yasa tekniği açısından pek kolay değil. Çünkü, il kongresi ilçe kongrelerinde seçilen il delegeleriyle toplanıyor.

İşte…

Bu tür önermelerin öne çıktığı süreçte AK Parti Genel Merkezi bütün hesapları değiştiren, biraz da yerel seçime güçlü hazırlanmayı amaçlayan karar aldı.

Sorumuz üzerine…

AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan sürpriz kararı iki aşamalı açıkladı:

Bir…

“Cumhurbaşkanımız kurultayın eylül ayında olağanüstü toplanmasını istiyor. Genel Merkezimiz 16 ya da 30 Eylül tarihleri üzerinde çalışıyor.”

Şunun altını çizdi:

“2021 delegeleriyle toplanacak eylüldeki kurultayla seçim öncesi MKYK yenilenmiş olacak.”

İki…

“Yerel seçimlerden hemen sonra da ilçe kongreleri ve il kongrelerinin yapılması düşünülüyor.”

 

Davut Gürkan en az 1 yıl daha görevde

Yeni karara göre… AK Parti Kurultayı 16 ya da 30 Eylül’de, eski delegelerle olağanüstü toplanacak.

İlçe ve il kongrelerinin yerel seçim sonrası yapılması planlansa da kesinleşmiş takvim yok. Fakat, ilçe kongrelerinin nisan sonu-mayıs başı yapılmaları söz konusu. İl kongreleri de haziranda olabilir.

Bu da…

AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ve yönetiminin en az 1 yıl daha görevde olduğu anlamına geliyor.

 

Tatil yolu kâbusa dönmesin, bu bayram yollarda kurban olmayın

Kimi… 9 günlük Kurban Bayramı tatilini ara tatil fırsatı görüyor, kimi memleketine bayram ziyaretine gidiyor.

Cuma akşamından beri otoyollar ve karayollarının bazı noktalarından, kent içi trafik sıkışıklığı benzeri görüntüler yansıyor.

İşte…

Bu aşırı yoğunluk, istenmeyen trafik kazalarına da neden olabiliyor. Yıllarca Karayolları şantiyelerinde yol yapımında çalışan, Yol ve Ulaşım Uzmanı olarak görüşlerini önemsediğimiz İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl, sürücülere şu uyarıları yaptı:

“Güvenli sürüş için takip mesafesini ve hız limitlerini koruyun. Unutmayın, 150 kilometre hızla giden bir araba 1 saniyede 42 metre yol alıyor. Otobanda mümkünse, önünüzü görebildiğinizde sağ şeritten gidin. Emniyet kemeri kullanmayı ve yola çıkmadan araç bakımını ihmal etmeyin. Yolda kısa molalar verin”

 

Ormanları yangından korumak için köylerde eğitim

Artık… Yazın geldiği orman yangınlarından anlaşılıyor. Bölgemizde olmasa da, Ege ve Akdeniz’den orman yangını haberleri gelmeye başladı.

Önlem olarak…

Bursa Valiliği 30 Eylül’e kadar ormanlık alanlara giriş-çıkışı, piknik yapıp ateş yakmayı, araç gösterisi ve çadır kurmayı, anız yakmayı yasakladı.

Yanı sıra…

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü de orman yangınlarına karşı orman köylülerine farkındalık eğitimleri veriyor.

 

En uzun günün gecesinde ay-venüs-mars Uludağ’da bir araya geldi!

Onu… Kazandığı ödüllerle dünyanın tanıdığı astrofotoğrafçı olan Bursalı Gökyüzü Fotoğrafçısı Tunç Tezel’in sayfasından paylaştığı fotoğraflarla tanıdık. Bir süredir de izliyoruz.

Türkiye ise…

Bursalı Gökyüzü Fotoğrafçısı Uğur İkizler’i 16 Haziran gecesi çektiği ve Mudanya’da denize yüzlerce şimşeğin adeta yağdığı uzun pozlama ürünü muhteşem fotoğrafla tanıdı.

Gerçekten de…

Kolay elde edilebilen görüntü değildi ve hem astrofotoğrafçılığa, hem meteorolojiye muhteşem bir kayıt oluşturdu.

Ardından…

Uğur İkizler’den muhteşem bir gökyüzü fotoğrafı daha geldi.

Bu kez…

Kuzey yarım küredeki en uzun gün olan 21 Haziran’ın gecesinde, Uludağ Fatintepe semalarında ay-venüs-mars gezegenlerinin bir araya geldikleri o eşsiz ânı görüntüledi.

Bursa…

Tunç Tezel’den sonra gökyüzü fotoğrafçılığında Uğur İkizler’i de kazandı.

 

İYİ Parti yönetiminde Bursa’dan kimse yok

Geçen dönem… İYİ Parti Genel İdare Kurulu’nda Bursa’dan Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Ahmet Kamil Erozan, Hasan Toktaş, Müberra Çakır vardı. Sermin Can Özensoy da yedekti.

Tatlıoğlu TBMM Grup Başkanı ve Erozan da Genel Başkan Yardımcısı’ydı.

Kurultay öncesi…

Bursa milletvekilleri Selçuk Türkoğlu-Hasan Toktaş’tan birinin Genel Başkan Yardımcılığı bekleniyordu, ama Akşener kimseyi almadı.

Listede yedek olarak Yahya Bahadır var. Bir de, Bursa’dan aday Sevinç Atabay yerini korudu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X