Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Akşam vakti gelen ve moral bozan haber: Metro ihalesine ikinci iptal

Köşe Yazısını Dinle

Hafta başı… 27 Eylül Pazartesi sabahı Büyükşehir Belediyesi’nden beklenen bir çalışmanın başlayacağını duyuran bülten geldi.

Bültende…

Bursaray’ı, son durak olan Emek İstasyonu’ndan Şehir Hastanesi’ne uzatacak ve tamamı yeraltından yapılacak 6.1 kilometre uzunluğundaki metro hattı çalışmalarına o gün başlanacağı duyuruluyordu.

Hatta…

Saat bile verilmişti:

“UKOME Kurulu, saat 15.00’da başlayacak çalışmalarla ilgili bir dizi kararlar aldı. Buna göre; Bursa-Mudanya gidiş yönünde; Mudanya Yolu Caddesi trafik akışı, Bursaray Emek İstasyonu ile Otoyol girişi arasında servis yoluna alınacak, trafik akışı Bursa Mudanya aksında servis yolu üzerinden sağlanacak.”

Duyuru…

Mudanya Yolu’nda Emek İstasyonu’ndan sonra Geçit’e ve oradan Balat girişine kadar kazı çalışmalarını bildirmesi yanında, tüm önlemlere karşın trafik akışı etkileneceği için sürücülere uyarı özelliği taşıyordu.

Ne var ki…

Pazartesi günü yol kapanmadı. Sonraki günlerde de Mudanya Yolu’nda beklenen çalışma başlamadı. “Acaba ne oldu?” diye meraklanıp çevreye sormaya başlamıştık ki, akşam saatlerinde şu duyum geldi:

“Bursaray’ı Şehir Hastanesi’ne uzatacak metro hattı ihalesi, yapılan itiraz üzerine Danıştay tarafından ikinci kez iptal edildi.”

Açıkçası…

Kazıya başlanmasını beklerken gelen bu duyum moralimizi bozdu.

Büyükşehir Belediyesi kaynaklarına sorduğumuzda, “Bursa’ya böyle bir tebligat ulaşmadığını, bilgilerinin olmadığını” söylediler. Ankara’daki kaynaklar da doğrulayan ya da yalanlayan bir yaklaşım sergilemiyorlar.

Hatta…

Yaptığımız görüşmelerde, “Hattın müteahhidine ilk hak edişinin ödendiği” ve bu nedenle Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nde şaşkınlık yaşandığı da kulağımıza.

Kısacası…

Her ne kadar resmi kaynaklar teyit etmese de, kişisel kaynaklar ihalenin ikinci kez iptal edildiğini söylüyor.

Umarız yanılırlar.

 

İsmail Hoca yağlı güreşte madalya taktı

Fotoğrafta… İYİ Parti Bursa Milletvekili ve Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun yağlı güreşçilere madalya takması ilgimizi çekti.

Meğer…

Edirne’nin İpsala ilçesinde Kel Aliço Pehlivan anısına düzenlenen yağlı güreşlere İsmail Hoca genel başkanı Meral Akşener’i temsilen Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ve Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan’la birlikte katılmış.

Dereceye girenlere de madalyalarını takmış.   

 

Siyasetin en kıdemlisi Asiltürk’ün vefatı ve canlanan 15 yıllık anılar

Sabah… Bursa siyasetinin son dönem en üretken ismi Yıldırım Belediye Meclisi üyesi Ali Mollasalih’le birlikteydik.

Araçta…

Radyodan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün 86 yaşında vefat ettiği haberini duyunca Mollasalih’in anıları canlandı:

“2006 yılında, Saadet Partisi İl Gençlik Kolları Başkanı olarak Çınar Bir Gençlik adlı dergi yayınladık. Arkadaşlar düşüncelerini yazıyorlardı. İl başkanları toplantısına gittiğimde, Oğuzhan Bey’in beni aradığını söylediler. Dergiyi gösterip ‘Bu partiyi kapattırmak mı istiyorsun?’ dedi.”

15 yıl geçti…

O süreçte, partinin kapatılacağı kaygısının nasıl etkilediğini anımsamış olduk. Ali Mollasalih şunu da anlattı:

“Ankara’da Saadet Gençlik Kolları toplantısı vardı. Oğuzhan Bey salona girdiğinde büyük bir tezahürat koptu. Fakat hemen kürsüye çıkıp kestirdi ve ‘Fazla abarttınız’ dedi. Böyle de mütevazıydı.”

 

Türk olarak ilk olimpiyattan Bursa’ya uzanan yol

O yılları çok iyi anımsıyoruz… Dünya halterinin en büyük şampiyonu Naim Süleymanoğlu, 1986’da Melbourne’deki Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye Büyükelçiliği’ne sığındı.

1988’de Seul’deki olimpiyata Türkiye’nin Bulgaristan’a 1 milyon 250 bin Dolar ödemesiyle katılabildi ve 6 dünya, 9 olimpiyat rekoru kırıp şampiyon oldu.

Oradan da, 1 Ekim 1988’de Bursa’ya geldi ve rahmetli Mümin Gençoğlu ile buluştu. Bal-Göç o anıyı canlandırdı.

 

Didem için kolları sıvadılar… SMA hastalarına DOHADERN desteği

Henüz 2 yaşında… SMA TİP 1 hastası olan Didem Demir için, kısa adıyla DOHADERN olarak tanıdığımız Doğal Yaşam ve Hayvanları Koruma Derneği öncülüğünde yardım ve destek kampanyası var.

4 Ekim Pazartesi akşamı saat 19.00’da Bademli’deki Elalem Restoran’da düzenlenen ve DOHADERN üyelerinin de katılacakları geceden elde edilen gelir Didem’in tedavisinde kullanılacak.

Hatta…

Bu alandaki çalışmalar, hafta içinde Bursa’ya gelen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e de anlatıldı.

Şubat ayında kurulan DOHADERN Başkanı Veteriner Hekim İbrahim Tugay Ateş ise, misyonları için şunu söyledi:

“Kuruluş amacımız tüm canlıları yaşatmak. O nedenle, Didem kızımız ve SMA hastası tüm çocuklar da bizim ilgi alanımızda.”

Yanı sıra…

Yurt bulamayan ve barınma sorunu olan üniversite öğrencileri için de proje hazırlıyorlar.

 

Şener Şen yıllar sonra Bursa’dan geçti

Kuşkusuz… Türk tiyatrosu ve sinemasının usta karakter oyuncularından Şener Şen’in çok özel bir yeri var.

Rolünün hakkını veren usta sanatçı, yıllardır Bursa’ya gelmiyordu. Zengin Mutfağı tiyatro oyunuyla Bursa’ya gelen Şen, geçen süredeki değişimi yaşama fırsatı buldu.

Bunu da…

Konakladığı Çekirge Caddesi’ndeki Movenpick Oteli’nin çalışanlarıyla çektirdiği fotoğrafta mutluluğunu yansıtarak gösterdi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X