Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Aktaş-Bozbey yarışına çarpıcı gözlem: Sonucu neler etkiledi?

Kahvemizi içerken… Bir yandan da daha tamamlanamayan 31 Mart yerel seçimini konuştuk.

Kendisi…

Bursa merkezdeki büyük ilçelerden birinde uzun yıllar ilçe başkanlığı için deneyimli bir siyasetçi. Şu an aktif siyasette değil, fakat siyasi heyecanıyla gözlem yapmayı seviyor.

Nitekim…

31 Mart seçimini herhangi bir partiye bağlı olmadan, siyasi kimlik taşımadan, iki ittifakı da hem seçim kampanyalarında, hem seçim gecesinde gözlemledi.

Çıkardığı çarpıcı sonuçları da madde madde sıraladı:

Bir…

“Seçim öncesi kamuoyu araştırmalarının büyük bölümü Mustafa Bozbey’in kazanacağını işaret ediyordu. Seçim gecesi de önde başladı.”

İki…

“Seçim öncesi, AK Parti seçmeninin bu kez sandığa gitmek istemediği izlenimi vardı. AK Parti seçmeni son haftada sandığa gitmeye karar verdi.”

Üç…

“Cumhur İttifakı kampanyayı beka üzerine oluşturdu. AK Parti ve MHP seçmenini bu etkiledi, sandık başında CHP’ye oy vermeye elleri gitmedi.”

Dört…

“AK Parti ve MHP sözcüleri CHP’yi HDP’nin desteklediğini, HDP’nin arkasında da PKK olduğunu sürekli tekrarladılar. Milliyetçi ve muhafazakar seçmeni bu söylemler etkiledi.”

Beş…

“Kürt nüfusun ağırlıklı yaşadığı Osmangazi’de Emek ve Yıldırım’da Ulus, Mevlana, Yavuzselim, Karapınar, Değirmenönü gibi mahallelerde Bozbey çok geride kaldı. Oylar çoğunlukla AK Parti’ye gitti.”

Altı…

“Merkezdeki mahallelerde kentli tanımlanan seçmen Bozbey’e, merkezin dışındaki mahallelerde yaşayan seçmen daha çok Alinur Aktaş’a oy verdi.”

Yedi…

“AK Parti bakanlarıyla, vekilleriyle, teşkilatlarıyla tam kadro sahada adayları için çalıştı. CHP’de parti örgütü Bozbey’e güçlü destek veremedi.”

Sekiz…

“AK Parti sandıkları tam anlamıyla kontrolü altında tuttu, CHP sandıkları korumada yetersiz kaldı. İlçesinin sandık görevlisi yazdığı kimi isimlerin haberinin bile olmadığı ortaya çıktı. İYİ Parti daha istekliydi ve daha iyi organize olmuştu.”

 

Soylu’dan Bursa’ya özel takip

 

2.-yazi-icin-icisleri-bakani-suleyman-soylu-bursa-ziyareti.jpgKim ne derse desin… Süleyman Soylu korkusuz ve gözüpek tavrıyla bugüne kadarki en farklı ve en özel İçişleri Bakanı oldu. Siyasette de inandığı doğruları savunurken sert ve atak davranmaktan kaçınmadı.

Seçim öncesi…

Bursa ziyaretini izlerken, insanlar üzerindeki etkisini ve ne kadar sevildiğini bir kez daha görmüştük. Seçim gecesi de Bursa’yı yakın takibine aldı.

Nitekim…

Kimi dostlarını sık sık arayıp Bursa sonuçlarını takip ettiğine tanık olduk. 

 

Rakamların dilini anlayan Mutlu Çınar ilçeler röntgenini çıkardı

 

3.-yazi-icin-mutlu-cinar.jpgHer seçimin kendi öyküsü var. İşte, Sosyolog Mutlu Çınar da o öyküleri bulup ortaya çıkarmakta usta.

Yıllardır…

Rakamların dilini anladığı için, satır aralarında kalan pek çok noktayı onun uyarısıyla fark ettik, bu sütunlara da taşıdık.

Sohbet ederken…

31 Mart seçiminin oy dağılımından farklı bir analiz çıkardı:

“Osmangazi, Yıldırım, Gürsu, İnegöl, İznik, Keles, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık’ta Alinur Aktaş birinci oldu. Nilüfer, Karacabey, Mudanya, Gemlik, Orhangazi, Yenişehir’de de sandıktan Mustafa Bozbey çıktı.”

Dikkat çektiği şu:

“Bozbey Nilüfer’de 73 bin 280 oy fark yaptı. En büyük farkı 51 bin 815 oyla İnegöl’de elde eden Aktaş’ın Osmangazi ve Yıldırım’doaki toplam farkı Nilüfer’i karşılamıyor. Yıldırım’da Aktaş lehine 49 bin 834 fark oldu.”

Şunu da ekledi:

“MHP’li adayın seçim kazandığı Yenişehir’de Büyükşehir oylarında Bozbey’in önde çıkması da dikkat çekici.”

 

İstanbul’da en yakın sonucu ADA buldu

 

4.-yazi-icin-ada-arastirma-yoneticisi-ayhan-adiguzel.jpgBu sütunların okurları ADA Araştırma anket sonuçları ve Ayhan Adıgüzel’in yorumlarını biliyorlar. Seçim sonuçlarını hep doğru tahmin etme gibi bir alışkanlıkları var.

Bu kez…

Bursa için küçük bir farkla yanıldılar, ama İstanbul’u neredeyse milimi milimine ölçtüler.

19 Mart’ta bize gelen ankette Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 49.2, Binali Yıldırım’ın yüzde 48.43 oy olacağı öngörülüyordu. Pazar gecesi ise yüzde 48.79’a yüzde 48.51 olarak sonuç açıklandı.

Adıgüzel ve ADA Araştırma ekibini kutluyoruz.

 

Sena Kaleli ve Lale Karabıyık’ın ilçesinde bağımsız kadın başkan

 

5.-yazi-icin-pazaryeri-belediye-baskani-zekiye-tekin.jpgHaberleri gazetelerde okumuş ya da televizyonlarda izlemişsinizdir… Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde Bağımsız Kadın Aday Zekiye Tekin 11 bin nüfuslu ilçede 1596 oyla belediye başkanı seçilmiş..

Öyküsü de ilginç…

Pazaryeri Belediyesi’ne 2004 yılında sekreter olarak giren, sonra Özel Kalem Müdürlüğü yapan Zekiye Tekin görev yeri değiştirilince belediye başkan adayı olmaya karar vermiş. AK Parti’ye aday adaylığı başvurusu yapmış, fakat başka bir ismi tercih edilince bağımsız aday olmaya karar vermiş.

Pazar günü de Türkiye’nin bağımsız tek kadın belediye başkanı olmuş. Dün de mazbatasını alıp görevine başladı.

Aslında…

Pazaryeri’nin bir özelliği daha var. Daha doğrusu, şöhret olmuş kadın siyasetçisi yalnızca Zekiye Tekin değil.

CHP Bursa Milletvekili olarak Genel Başkan Yardımcılığı yapan Sena Kaleli ve Prof. Dr. Lale Karabıyık da Pazaryeri’nden.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X