Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Aktaş’tan Kılıçdaroğlu’na ‘yeşil’ cevabı: Önce Nilüfer’e bakmalı!

Köşe Yazısını Dinle

Konuyu… Cumartesi akşamı BİLDEF’e bağlı 34 dernek başkanıyla online görüşmede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açtı ve “Bursa, beton Bursa oldu. Bursa’yı alacağız ve Eskişehir’de yaptığımız gibi yeşili biz getireceğiz” dedi.

Bu sözleri…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la söyleşimizde, “Bursa yeşil özelliğini kaybetti mi?” sorusuyla anımsattık.

Sözlerine…

“Öncelikle kendisine Bursa’nın meselelerine duyarlılığı için çok teşekkür ediyorum” diyerek başladı ve şunu söyledi:

“Şunu ifade edeyim: Bursa’yla alakalı süreci konuşurken, kendi partisinden de 20 yıl belediye başkanlığı yapan bir isim var burada. 2 yıldır da Turgay Erdem başkanlığında devam eden bir Nilüfer Belediye Başkanlığı var. 22 yıldır CHP’li başkanlar tarafından yönetiliyor Nilüfer.”

Yaklaşımı şu:

“Bir kere kendi ilçenizdeki bu potansiyele de bakmanız lazım.”

Sonra da şunları sordu Kılıçdaroğlu’na:

“Ne kadar yeşil alan ürettiniz, ne kadar Bursa’ya örnek olacak parklar yaptınız, ne kadar Millet Bahçeleri yaptınız, ne kadar büyük yeşil alanları Bursa’ya kazandırdınız?”

Devam etti:

“Kusura bakmayacak, ama Nilüfer’in öyle mahalleleri var ki okul alanı bulamıyoruz, öyle mahalleri var ki park yapacak alan bulamıyoruz. Hepsi imara açılmış.”

Şuna da dikkat çekti:

“Hatta ve hatta Nilüfer’de bir moda daha başladı. Yeşil alanlarda restoran yapmak, ana okulları yapmak, hatta o yeşil alanlarda kadın derneklerine mekan sağlıyormuşçasına ortam hazırlamak adına yeşil alanları kapatmak gibi bir moda da gelişti.”

Üzerinde durduğu şu:

“Evet, Bursa çok sanayileşti. Evet, Bursa eskisi kadar yeşil değil. Evet, Bursa ciddi nüfus artışıyla beraber imar alanları olarak çok ciddi büyüdü. Ama gelinen bu süreçte tüm yönetimlerin, geçmişteki tüm süreçlerin muhakkak etkisi var.”

Şu noktada iddialı:

“Şunu da iddialı olarak söylüyorum, Bursa Türkiye’nin hâlâ yeşil konusunda en iddialı şehirlerinden bir tanesidir.”

 

“Yeşil alanların sayısını arttırıyoruz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yeşil alanlar konusundaki iddiasını, “İşte onun için biz seçim beyannamemizde 6 konu başlığımızdan birisi olan yeşil Bursa vurgusunu çok fazla öne çıkardık” diyerek vurguladı ve örnek verdi:

“İşte onun için Millet Bahçeleri dedik. Onun için Demirtaş’taki çim kayağı tesisi dedik. Onun için Vakıfköy Kent Parkı dedik.”

Şunu da ekledi:

“Benzeri uygulamalarla Bursa’da yeşil alan sayısını arttırma gerekliliğini özellikle vurguluyoruz.”

 

“Birkaç projeyle algı oluşturmuş şehirleri örnek göstermek doğru olmaz”

Konuşmasında… CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yeşile döndürdükleri Eskişehir gibi örneği vermişti.

Örnek için…

Eskişehir örneğini vermiş, ama çok ilginç örnek geldi bana” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş şunu anımsattı:

“Erdem Saker başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum 400 dönümlük Botanik Parkı için, Recep Altepe başkanımıza çok teşekkür ediyorum 500 dönümlük Mihraplı Parkı için, Allah nur içinde yatırsın Reşat Oyal’a teşekkür ediyorum 400 dönümlük Kültürpark için, rahmetli Hikmet Şahin’e teşekkür ediyorum Merinos Parkı için, rahmetli Teoman Özalp başkanımıza teşekkür ediyorum Hamitler Parkı için.”

Şunu sordu:

“Bu büyüklükte gösterebileceği kaç park var acaba?”

Düşüncesi şu:

“Birkaç projeyle algı oluşturmuş şehirleri bir başka şehir için örnek göstermenin çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum.”

 

İsmail Aydın’a Meclis’ten görev

İsmail Aydın’ın siyasi geçmişinde AK Parti Orhangazi İlçe Başkanlığı var. 2011 genel seçiminde AK Parti Bursa Milletvekili seçildi. 7 Haziran 2015’te listede yoktu, ama 1 Kasım 2015’te ikinci kez milletvekili oldu. Son 2 yıldır da AK Parti Bölge Koordinatörü olarak görev yapıyor.

Bunun yanında…

Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nda boş bulunan 2 üyelik için TBMM’de yapılan seçimde aday gösterildi ve milletvekillerinin oylarıyla kurul üyesi oldu.

 

Yerel siyasette CHP ve Gelecek’ten ‘birlikte muhalefet’ ittifakı buluşması

Yakın zaman öncesine kadar… Siyasete yönelik eleştiri yapılırken “Bursa’da muhalefet yok” diye söze başlanırdı.

Son dönemde…

CHP İl Başkanı İsmet Karaca ve İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu suskun muhalefeti bozdu, aktif muhalefet yapmaya başladılar.

Bu süreçte…

Karaca’nın önerisiyle “ortak muhalefet” kararı Millet İttifakı ortakları arasında alındı. Bu karar, genişleyerek Yunuseli Havaalanı açıklamasıyla kamuoyuna yansıdı.

İşte…

Bu süreçte yeni bir adım daha atıldı. Gelecek Partisi İl Başkanı Alpaslan Yıldız, yönetiminden arkadaşlarıyla CHP İl Başkanı Karaca’yı ziyaret etti. Ziyarette birlikte muhalefet konusu daha fazla öne çıktı.

Bu arada…

Gelecek Partisi teşkilatlanma çalışmaları kapsamında il Gençlik Kolları Başkanı olarak Av. Mustafa Arslan görevlendirildi.

 

İkinci dönemin ikinci yılını iki dakikada anlattı

Önümüzdeki ay… Belediyeler görevdeki ikinci yıllarını dolduracaklar. Gerçi son bir yıl pandemi etkisinde kaldı, ama yine de yapılanlar kamuoyuna anlatılacak.

Bu noktada…

İlk değerlendirme Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’dan geldi. Sosyal medya hesaplarından paylaştığı videoda ikinci döneminin ikinci yılını iki dakikada anlatan Özkan, yeni bir akımı da başlatmış oldu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X