Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Ankara siyaseti sil baştan: İYİ Parti ‘herkes için kilit parti’ haline geldi!

Daha geçen hafta… Bayramlaşmalarda üçüncü ittifak projelerini konuşan Ankara siyaseti bir anda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı Meral Akşener çağrısıyla bambaşka bir siyasi hesap içine girdi.

Günlerdir…

Televizyonlarda ve gazete sütunlarında yapılan tartışmalarda “Bahçeli ‘yuvana dön’ çağrısıyla Akşener’e ne mesaj verdi?” sorusuna cevap aranıyor.

Gerçekten de…

Bahçeli bu çağrısıyla ne mesaj verdi? “Bırak bu siyaseti git evine otur” mu dedi, “MHP senin yuvan, geri dön” çağrısı mı yaptı, yoksa “Cumhur İttifakı’na katılmaya” mı davet etti?

Soruyu…

Bu gibi durumlarda görüşüne başvurduğumuz, siyaseti ve partilerdeki gelişmelerin arka planlarını iyi okuyan Ankara’daki dostumuza yönelttik.

Cevabı kestirme oldu:

“İYİ Parti Ankara siyasetinde herkes için kilit parti haline geldi.”

Kısa bir anımsatma yaptı:

“Henüz 1.5 yıllık bir parti olmasına karşın yüzde 7.5 oy alıp siyasette çizgisini oturttu. Seçimden sonra dağılacağını düşünenler vardı, fakat 5 fireye karşın Akşener Meclis’teki grubunu korudu.”

Şunun altını çizdi:

“Kongre süreciyle İYİ Parti kemikleşti ve bugün oy oranını yüzde 10’un üstüne çıkardı. Muhalefet anlayışında da özenli davrandı, her şeye karşı olmak yerine doğruda uzlaşmacı ve öneri getiren oldu.”

Sonra sorumuza geldi:

“Devlet Bey’in çağrısından sonra Sayın Cumhurbaşkanı da Meral Akşener için şimdiye kadarki söylemlerin aksine ‘yerli ve milli’ tanımı yaptı. Bu tanım Cumhur İttifakı için kullanılıyor Ankara’da. Onun için adres belli.”

Yani…

“Yani Devlet Bey’in çağrısı, İYİ Parti’nin direkt olarak Cumhur İttifakı’na davet edilmesi anlamına geliyor.”

Peki bu noktaya nasıl gelindi? Ankara’daki dostumuzun yorumu şu:

“CHP ile HDP’nin yakınlığı İYİ Parti’yi rahatsız ediyor. Merak Hanım da HDP’ye vurdukça tüm kesimlerden destek görüyor ve oyunu yükseltiyor. Bu da İYİ Parti’yi anketlerde HDP’nin üstüne taşıdı.”

Bakışı şu:

“Bugün için İYİ Parti kilit parti oldu. Şimdi yeni bir dönem başlıyor.”

 

Siyasetteki hareket seçim habercisi olur mu?

Erken seçim tartışmaları “macunun tüpten çıkması” yaklaşımıyla izlenir ve “konuşulmaya başlanmışsa olur” denir.

Bu arayışlar acaba erken seçim hesabı mı gösteriyor?

Ankara’daki deneyimli dostun söylediği şu:

“AK Parti ve MHP kongrelerini yıl sonuna kadar tamamlayacak. İktidar bloğunu oluşturan iki partinin aynı süreçte kongreleri tamamlaması dikkat çekici.”

Şunu vurguladı:

“Kasımda seçim bekleyenlerin sayısı az değil, ama bölgemizde yaşananlar bu kadar erken seçim göstermiyor. 2023’e de kalmaz.”

 

Ankara’da 4 senaryo: İYİ Parti Cumhur İttifakı’na girerse neler olur?

Cumartesi gecesi… Ankara’daki dostumuzla, Bahçeli’nin Akşener’e yaptığı ve siyasetin akışını değiştiren “yuvaya dön” çağrısını konuşurken, yeni siyasi senaryolar gündeme geldi.

Özellikle…

İYİ Parti’nin Cumhur İttifakı’na katılması halinde olabileceklerle ilgili 4 senaryo üzerinde durdu.

Bir…

“AK Parti-MHP-İYİ Parti ve BBP’den oluşacak Cumhur İttifakı hem Cumhurbaşkanı seçimini zorlanmadan kazanabilir, hem Meclis’te 400’ün üstünde milletvekiliyle anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa ulaşabilir.”

İki…

“Millet İttifakı ortadan kalkabilir. Muharrem İnce de parti kurduğunda zayıflayacak CHP zorunlu olarak HDP ile ittifak yapabilir.”

Üç…

“İYİ Parti’nin Cumhur İttifakı’na katılması DEVA-Gelecek-SP-DP’nin oluşturacağı üçüncü ittifakın önünü kesebilir.”

Dört…

“Böyle bir denge değişimi DEVA-Gelecek-SP-DP’yi barajı aşabilmek için CHP ile ittifaka zorlayabilir. Bu da Cumhur İttifakı’nın elini rahatlatır.”

 

İttifak değişimi olursa Bursa’ya nasıl yansır?

Kuşku yok ki… Ankara’daki gelişmeler, yerele de yansıyor. Hele İYİ Parti’nin Cumhur İttifakı’na davetiyle tartışmaları başlayan yeni durum senaryolarının yerele yansıması daha farklı sonuçlara da yol açabilir.

Çünkü…

İYİ Parti’nin Büyükşehir ve ilçe belediye meclislerinde üyeleri var. O bakımdan, Cumhur İttifakı’na katılması halinde, belediye meclislerinin sayısal dağılımı etkilenebilir.

Bu da…

CHP’li Nilüfer, Mudanya ve Gemlik belediye meclislerinde farklı yansımalara yol açabilir.

 

Girişim hareketi küresel ağa dönüştü, Gain Global gençlere umut oldu

Dünyada 20 ülkede örgütlü… Türkiye’de il sayısı temmuzda 20’ye ulaştı. Gain Gobal’in örgütlendiği iller arasında Bursa da var.

Amaç şu:

Fikir sahiplerine yol gösterip mentörlük yapmak ve yatırımcıyla buluşturmak.

Türkiye merkezi İstanbul olan Gain Global Bursa Direktörü Şenay Gültan sistemi şöyle anlattı:

“Fikir, çekirdek aşamasında veya üretmeye başlamış, hatta faturalama aşamasına gelmiş olabilir. Gelişmeye elverişli fikirler ilerlerken, girişimci ağı genişler.”

Bu noktada…

Küresel anlamda “girişim ekosistemi” vurgusu yapıp Bursa’ya dikkat çekti:

“Bursa bu ekosistem içerisindeki tüm rollere sahip olmasıyla avantajlı. Organize Sanayi Bölgeleri, meslek ve ticaret odaları, üniversite ve kuluçka merkezi, Ar-Ge merkezleri, özel işletmeler, Bursa’da yeni fikirlerin oluşmasına ve gelişmesine yardımcı oluyor.”

Çağrısı da şu:

Fikri olan, proje üreten, ama desteğe ihtiyacı olan genç girişimcileri bekliyoruz.”

 

Bursa’da genç girişimcilerle sürekli etkinlik

Girişim hareketini küresel ağa dönüştüren Gain Global’in Bursa Direktörü Şenay Gültan, uzun yıllar tekstil sektöründe çalıştıktan sonra genç bir kadın girişimci olarak kendi işini kurdu.

Sağlıklı ürünler satışı yanında aldığı eğitimlerle çeşitli alanlarda danışmanlıklar yapıyor.

Gain Global Bursa Direktörü olarak da sürekli etkinlikler düzenleyerek girişimcilik eğitimleri veriyor. Ağa katılan paydaşları aylık sunumlar ve sohbetlerle buluştururken eğitimleri daha keyifli hale getiriyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X