Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Ankara’da partilerin yerel yönetim hamleleri şifresi: Yerel seçim startı

Köşe Yazısını Dinle

Son hafta… Ankara’da siyasi partilerin genel merkezlerinde alınan kararlar dikkat çekti. Çünkü, kararlar yerel yönetim organizasyonlarıyla ilgiliydi.

Örneğin…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni hükümete, 5 yıldır AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı yapan Mehmet Özhaseki’yi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak aldı.

Yerine…

ANAP dönemi yıldızlarından Samsun Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Yusuf Ziya Yılmaz geldi ve Genel Başkan Yardımcılığı’nı devraldı.

Bu arada…

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da sürpriz şekilde Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı üstlendi.

Yanı sıra…

2009’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu da 2019’da CHP Balıkesir Büyükşehir Adayı ilan edilen, ancak Balıkesir’in İYİ Parti’ye bırakılmasıyla çekilen Ahmet Akın’ı Yerel Yönetimler Başkanlığı’na getirdi.

Ayrıca…

Yaz döneminde İYİ Parti’nin de kurultayı var.

İşte…

Birbirini izleyen adımların ne anlama geldiğini, Ankara’nın arka planını iyi okuduğunu bildiğimiz Mutlu Çınar’la konuştuk.

AK Parti için 3 aşamalı değerlendirme yaptı:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girdiği tüm seçimleri kazandığı için ‘sandıkların başpehlivanı’ kabul ediliyor. Yerel Yönetimler Başkanı yaptığı ve aralıksız 4 dönem Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yusuf Ziya Yılmaz da yerel yönetim sandıkları başpehlivanı. Mehmet Özhaseki ise aralıksız 5 dönem Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği için, o da belediye sandıkları başpehlivanı.”

Dikkat çektiği şu:

“Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak, kentleşme katkısıyla Özhaseki 2024 yerel seçiminin belirleyicisi olacak. Yılmaz da Genel Merkez’deki konumuyla yerel yönetimleri şekillendirecek.”

Yani…

“Hem AK Parti’nin, hem CHP’nin attığı adımlar yerel seçim startı anlamına geliyor. Yerel yönetimleri şekillendirme şimdiden başladı.”

 

Merak edilen soru: Partiler Bursa’yı nasıl paylaşacak?

2019 seçiminde…  Büyükşehir ve 16 ilçede  AK Parti kendi adayını çıkardı, MHP destekledi. Yenişehir’de ise MHP adayını AK Parti destekledi.

Acaba…

2024 Mart seçiminde adaylık paylaşımı nasıl olur? Kent Kültürü Derneği Başkanı Sosyolog Mutlu Çınar’ın tahmini şu:

“Cumhur İttifakı içinde MHP Yenişehir’in yanı sıra dağ ilçeleri, sahil ilçeleri ve ova ilçelerinden birer belediye başkanlığı isteyebilir.”

 

Abdullah Karakaş’ın seçim sonrası gözlemi: Siyasetin dengesi değişti

Açıkçası… Milli Görüş’ün son dönem en hareketli, en üretken ismiydi. Saadet Partisi Osmangazi Gençlik Kolu Başkanı olarak çıktığı yolda, Osmangazi İlçe yönetiminde görev yaparken de partinin dinamosu oldu.

Abdullah Karakaş…

Hafta içinde ziyarete geldiğinde, Milli Görüş’ten ayrılışını ve seçim sonrasını konuştuk.

Son 1 yıldır kendini aktif siyasetten çekip izlediğini, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Adayı olmasıyla da Saadet Partisi’nden istifa ettiğini anımsatıp Şunu söyledi:

“Siyasetin dengesi değişti. Artık yeni bir sistem var. Toplumu bu yeni sisteme hazırlıyorlar, hatta benimsetiyorlar. Karşı olanların engelleme şansı ise kalmadı. Son seçimle birlikte sistem oturdu.”

Kaygısı şu:

“Toplumda bencillik artıyor. Kendinden başkasını ve sonrasını düşünmeyenler çoğalıyor. Bundan da tedirginim.”

 

Erbakan’ın hedefleriyle siyasetten beklenti

Aslında… Yaşamı çarşıda geçenlerden Abdullah Karakaş. Esnaf olduğu için kolay iletişim kuruyor, olan biteni gözlemliyor.

“Siyasete dönsen, nasıl bir yolun olur?” dediğimizde, “AK Parti ileriye dönük bir şey yapmalı” dedi ve şunu söyledi:

“Erbakan Hoca’nın havuz sistemi ve denk bütçe kurtuluşun reçetesidir. Sanayide hamle, tarımda kalkınma şart. D-8’lerin Türkiye’nin liderliğinde ilerlemesi önemli.”

 

Vatandaş çözüm bekliyor: İzmir Yolu’ndan Görükle’ye girişte sorun var

Görükle… 2009’a kadar Nilüfer’in beldesiydi. Geçmişte tarım yapılan, tütün ve ipekböceği yetiştirilen belde, Bursa Uludağ Üniversitesi’ne yakınlığıyla büyüdü.

Günümüzde…

Öğretim üyeleri ve öğrencilerin ev kiralamalarıyla üniversite yerleşkesi gibi de olan Görükle’nin yeme-içme mekanlarıyla farklı bir kimliği var.

Fakat…

İlçe olabilecek kadar büyük Görükle’nin sorunları da çok. Bunlardan biri İzmir Yolu’ndan Görükle’ye giriş için, ya da Görükle’den İzmir Yolu’na çıkış için kullanılan kavşak.

Ne yazık ki…

Bu kavşak hem trafiği, hem Görükle’nin yükünü taşımıyor.

Gerçi…

2 yıl önce Görükle’yi Çalı-Kayapa-Hasanağa bölgesiyle birleştirecek ve Bursa’da benzeri olmayan özelliklere sahip dev bir kavşak planlandığını duyurduk, ama yakın zamanda yapılabileceğe benzemiyor.

Onun için de Görükleliler çözüm bekliyor.

 

İlk önergede Atatürk Spor Salonu’nu sordu

Onu… İl Başkanlığı döneminde sokak siyasetinden tanıyoruz. İYİ Parti Bursa Milletvekili olarak da sokağın merak ettiklerini gündeme getireceği anlaşılıyor.

Nitekim…

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, yeni dönemin ilk soru önergesini veren oldu. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a, “Atatürk Spor Salonu’nun yerine yenisinin yapılacağının açıklanmasına karşın, neden yapılmadığını” sordu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X