Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Ankara’da şifre tartışması: Sonbaharda seçim olur mu?

Tartışma hafta sonu başladı… Daha doğrusu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta içi “TBMM’nin iç tüzüğü değiştirmeden tatile çıkmaması” isteğiyle hafta sonu tartışması başladı.

Üstelik…

Daha geçen ay TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın değiştirilmesi için siyasi parti gruplarına yaptığı çağrı olumsuz sonuçlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri o nedenle mercek altına alındı.

Yapılan yorumlarda, bugünün düzenlemeleriyle uyumsuz kalan TBMM İç Tüzüğü’nün yeni seçim yapıldığında boşluğa yol açacağı öne çıktı.

Buradan da, “Erdoğan’ın sözleri siyasi şifre, acele bir durum olduğunu gösteriyor” yorumları doğdu.

O yorumlar…

“Yoksa sonbaharda erken seçim mi var?” sorusunu gündeme getirdi.

Üstelik…

Gördüğümüz kadarıyla hem iktidar, hem muhalefet partilerinde sonbaharda erken seçim beklentisi Ankara kulislerine hızla damgasını vurdu.

Hep olduğu gibi…

Bu tür durumlarda deneyimi ve duyumuna güvendiğimiz Ankara’daki dostumuzu arayıp neler olduğunu sorduk. “İç tüzük Meclis için önemli, fakat bundan şifre çıkarmak ne kadar doğru bilemem” dedi ve şunu söyledi:

“AK Parti kurultayından beri hükümette değişiklik bekleniyor. Asıl şifreyi bu yöndeki gelişmelerde aramak gerekir.”

Şu bilgiyi aktardı:

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın isteği üzerine bakanların tümü 6 aylık eylem planlarını hazırlayıp teslim ettiler.”

Şu nokta önemli:

“Eylem planı Cumhurbaşkanı ve bakan tarafından birlikte açıklanacak.”

İzlenimi şu:

“Benim anladığıma şu: Bakanlıkların 6 aylık eylem planları o eylem planını hazırlayıp sunan bakanlarla yürütülecek.”

Sonra da 2 yorum yaptı

Bir…

“Sayın bakanlar 6 aylık eylem planlarını yürüteceklerine göre, yakın zamanda hükümette değişiklik olacak gibi gözükmüyor.”

İki…

“Her bakanlık 6 aylık eylem planı açıklayıp bunu uygulayacağına göre, bu sonbahar seçim pek kolay değil.”

 

AK Parti il başkanlarını çağırdı

 

Kongreler yaklaşırken AK Parti’de de hareket başlıyor. Özellikle teşkilat revizyonu açısından en önemli fırsat kabul edilen kongrelere yönelik adımlar da hızlanıyor.

Nitekim…

AK Parti Genel Merkezi il başkanlarını 1 Temmuz Cumartesi günü Ankara’ya çağırdı. Toplantıda, kongre sürecinde neler yapılabileceği anlatılırken, teşkilatlardaki sıkıntıların tespiti de amaçlanıyor.

 

Batum’da iftar, Bursa’da sahur!

 

Büyükşehir Belediyesi yurt dışında ilk Kadir Gecesi organizasyonunu 2 yıl önce Gümülcine’de yaptı, geçen yıl Üsküp’te tekrarlandı.

Bu yıl da, Gürcistan’ın Batum kentindeki Türkiye Konsolosluğu ile birlikte yarın akşam iftar var.

İftar için…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, milletvekilleri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası da Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte yarın öğle saatlerinde Batum’a uçacaklar. Kafile iftar sonrası dönüp Bursa’da sahura yetişecek.

 

Kılıçdaroğlu CHP Grubu’nu yol kenarında toplayacak

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, elinde adalet yazan bir döviz taşıyarak başlattığı yürüyüşte 5. günü tamamladı. Önünde bugün itibariyle Bolu’ya 115, İstanbul’a 353 kilometre yol var.

Bu noktada…

Şunu yeniden vurgulamak gerekiyor:

Beğenilse de, tepki görse de Kılıçdaroğlu yeni bir eylem tarzı başlatırken yürüyüş eylemi yapan ilk siyasi parti genel başkanı unvanını da kazandı. Yani ezber bozan bir eylem ortaya koydu.

Yürüyüşte…

Gündüzleri Kılıçdaroğlu ile birlikte İstanbul’a doğru yol alan CHP milletvekilleri akşamları yeniden Ankara’ya dönüp Meclis çalışmalarında hazır bulunuyorlar ve iki görevi birden yürütmeye çalışıyorlar.

Yanı sıra…

Bugün bir ilk daha gerçekleşecek.

Çünkü…

Kılıçdaroğlu’nun her hafta salı günü TBMM’de yaptığı Grup Toplantısı bugün saat 13.30’da Ankara-İstanbul karayolu üzerindeki Çamlıdere Kavşağı’nda olacak.

Bugüne kadarki toplantıları TRT üzerinden Meclis TV canlı olarak yayınlardı. Bunu da yayınlarsa, ortaya çok ilginç görüntüler çıkacağa benziyor.

 

Mudanya’dan Bursa’ya yağmura yakalandılar

 

​En önde… CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz vardı ve Kılıçdaroğlu’na destek için Mudanya’dan Bursa’ya yürüyorlardı.

Tepederbent’e tırmanan yürüyüşçüleri geçip tepeye ulaştığımızda yağmurun içinde kaldık. Az sonra CHP’liler de yağmura yakalanınca, bir süre köprünün altında mola vermek zorunda kaldılar.

Mudanya’dan Bursa’ya yürüyüş Endülüs Park önünde sona erdi. Bu akşam da ilçelerden gelenler saat 19.00’da Kent Meydanı’nda buluşacaklar.

 

Dağder toparlandı,  Atatürk Stadyumu Meydanı’ndan başlıyor

 

Kim ne derse desin… Bursa’nın en büyük ve en etkili sivil toplum örgütü denilince akla Dağder geliyor.

Temsil ettiği kitlenin kent merkezinde yaşayan nüfusu dağ yöresindeki nüfustan çok fazla olan, bu nedenle de etkisi çok büyük olan Dağder perşembe akşamı  Atatürk Stadyumu Meydanı’ndaki çimler üzerinde camiayı iftarda buluşturuyor.

Bu iftar…

Dağder Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Kaya’nın toparlanma süreci sonrası yeniden belirleyici olma sürecini başlatan adımı anlamına geliyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X