Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Ankara’da ‘uçak’ savaşı: Pandemi bahane, Bursa’dan giden THY’ye ‘geri dön’ girişimi

Köşe Yazısını Dinle

Aslında… THY ve yan kuruluşu Anadolu Jet’in uçak seferi için aradığı tüm koşullar Bursa’da var. Türkiye’nin dördüncü büyük ili olması bir yana, tüm illerle ve yurt dışıyla ulaşım bağı olan, yolcu kapasitesi yüksek bir kent.

Nitekim…

Ankara, Trabzon, Erzurum, Gaziantep, Diyarbakır, Muş seferleri yüzde 100 sayılabilecek dolulukla devam ediyordu. Başka iller ve yurt dışına yeni seferler için önemli girişimleri vardı ve sonuç alınabileceği izlenimi doğmuştu.

Ne var ki…

Geçen yıl mart ayında pandemi başlayınca THY ve Anadolu Jeti iç hatlardaki çapraz uçuşları durdurdu.

Fakat…

Ağrı Ahmed-i Hani, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hatay, Iğdır Şehit Bülent Aydın, Kars Harakani, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon, Van Ferit Melen, Sivas Nuri Demirağ havaalanlarına, yeni normal diye adlandırılan 1 Haziran 2020’den sonra seferler yeniden başlarken Bursa Yenişehir Havaalanı uçuş programına alınmadı.

Dahası…

THY ve Anadolu Jet’in Bursa’yı gözden çıkarıp Yenişehir Havaalanı’ndan uçuşları rafa kaldırdığı haberleriyle öyle bir hava oluştu ki, belki de Bursa’ya uçak bir daha hiç gelmeyecek.

İşte…

Moral bozucu bu haberler üzerine, bu konuda girişimlerini bildiğimiz AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’i arayıp son durumu sorduk.

O da girişimini anlattı:

“THY yönetimiyle kritik bir görüşme yaptım. Öncelikle ilkbaharda Bursa’dan çapraz uçuşların yeniden başlaması için ısrar ettim.”

Devam etti:

“Şunu önerdim: Uçuşlar Ramazan Bayramı’nda başlasın, eylül sonuna kadar yeni bir planlama yapılsın. Ağustosta aşının da katkısıyla pandemi mücadelesinde sona geleceğimizi düşünüyorum. Sonra sorun çözülür.”

Ardından…

Diyarbakır, Muş, Erzurum, Trabzon seferlerinin full gidiş-dönüş olduğunu anımsatıp şunu söyledi:

“Bursa olarak beklentilerimiz var. Bunları anlattım. Tüm çabamız uçağımızı geri getirmek için.”


BTÜ’de Uzay ve Havacılık Bölümü’ne ilk adım

Öneriyi… Perşembe günü paylaştık. Yunuseli Havaalanı’na, tematik uçuş parkı ve BTÜ gündemindeki Uzay ve Havacılık Fakültesi önerisi sonrasında önemli bir gelişme yaşandı.

Konuyu…

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir aynı gün YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’la görüştü.

Öncelikle…

BTÜ bünyesinde Uzay ve Havacılık Bölümü açılması, ilerleyen süreçte de fakülteye dönüşmesi benimsendi.

Çocuğu kurtaran dünyayı kurtarır… Çocuk istismarını önleme hareketi

Aileleri, yakınları, ya da başkaları tarafından istismara uğrayan çocuklar toplumun en duyarlı noktası.

Bu konuda…

Öğrencilerinin okul müdürü tarafından istismara uğradığını ortaya çıkarıp yargıya taşıyan Öğretmen Saadet Özkan’ın mücadelesine destek için 2017’de kurulan UÇİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği önemli bir misyon üstlendi.

66 ilde yapılanan, 20 avukatlık ihbar ekibi ile çocuk istismarı davalarına müdahale eden UÇİM çalışmalarını Bursa Koordinatörü Av. Mine Rana Kahramanoğlu anlattı.

“Dava ve önleme aşaması olarak iki yönlü çalışıyoruz. Gelen ihbarları alan avukat arkadaşlarımız takibe başlıyor ve müdahil olup davayı sonuna kadar götürüyor.”

Şuna da işaret etti:

“Çocuk istismarını önlemek için de psikologların desteğiyle farkındalık eğitimleri veriyoruz.”

Bir de çağrı yaptı:

“Bursa’da Çocuk İstismarını Önleme Merkezi için destek bekliyoruz. Çocuğu kurtaran dünyayı kurtarır. Çünkü çocuklar ana vatandır.”

 

Bursa’da Zaman’ın şairi Tanpınar’ın günü

Bu kenti… En güzel Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Bursa’da Zaman şiiri anlatıyor.

İşte…

Vazgeçilmez şiirin bugün 80. yılı. Tanpınar’ın da 120. doğum günü.  Bursa ile birlikte Ankara, Erzurum, İstanbul ve Konya’yı anlattığı Beş Şehir denemelerinin 2022’de 60. yılı olacak.

O bakımdan…

Osmangazi Belediyesi’nin Hilmi Şensoy döneminde başlattığı Ahmet Hamdi Tanpınar Ödülleri önümüzdeki yıl daha anlam kazanacak.

İki Bursalı Mersin’de buluştu… Muazzez İlmiye Çığ’a Çevikel’den ödül

Onu… Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın üniversite öğrencilerinden biri olması yanında ilk Türk kadın Sümerolog olarak herkes tanıyor. 1914’te Bursa’da doğan Çığ, bu yıl 108 yaşına girecek.

Yaşamını Mersin’de sürdüren bu değerli bilim adamını, kendisi gibi Bursalı olan genç sanayici olan DOSABSİAD ve TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel ziyaret etti.

Bursalı iki kadının Dünya Kadınlar Günü öncesinde Mersin’de gerçekleşen buluşmasına Çevikel biraz da “memleket hatırası” olarak Bursa ipeği, ipekböceği kozası ve kestane şekeri götürdü.

Ayrıca…

TUGİAD Genel Başkanı olarak da Yüzyılın Cumhuriyet Kadını Ödülü’nü takdim etti.

Ziyaretten mutluluk duyan Çığ da genç hemşerisine kitabını imzaladı, anılarını anlattı.

Naim Öztürk Yeniden Refah Teşkilat Başkanı

Önce… Milli Görüş geleneğinin yeni yapılanma döneminde Prof. Dr. Necmettin Erbakan Vakfı Bursa İl Temsilcisi olarak görev üstlendi. Naim Öztürk daha sonra Yeniden Refah Partisi Bursa Kurucu İl Başkanı oldu.

Son dönem…

Yeniden Refah üst yönetimi MYK’da yer alan Naim Öztürk hafta sonundaki toplantılarında Teşkilat Başkanlığı’na getirildi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X