Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Ayasofya’yı ibadete açma kararı, Bursa’dan yapılan itirazla verildi

İsmail Kandemir kendini eğitime adamış bir öğretmen. Bizim de matematik öğretmenliğimizi yaptı. Dini ve tarihi değerlere hep sahipti. Son dönem tarihi eserlerin korunması da onun yaşam biçimi oldu.

26 yıl önce içinde başlayan Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması düşüncesi de son yıllarda girişime dönüştü.

Önce…

31 Ağustos 2016 tarihinde  Başbakanlığa başvurarak  Ayasofya’nın ibadete açılması amacıyla 24 Kasım 1934 tarihli Ayasofya’nın müzeye çevrilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının iptalini istedi.

İsterken de…

Bakanlar Kurulu kararındaki Atatürk imzasının farklı olduğunu, o toplantıya katılmayan bazı bakanların da imzalarının bulunduğunu gerekçe olarak gösterdi.

Fakat…

Başvurusunu, Başbakanlık bağlı kurumu olan Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü reddetti. O da, Bursa’da kurulu olan ve başkanlığını üstlendiği Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği adına itirazını Danıştay’a yaptı.

Avukat Selami Karaman’ın dernek adına açtığı davada, Ayasofya’nın tapu kayıtlarında cami olarak yer aldığı, resmi belgelerde müze geçmediği anlatıldı.

Yanı sıra…

İsmail Kandemir Hoca’nın yıllarca azimle topladığı Bakanlar Kurulu kararındaki Atatürk imzası ile ilgili belgeler de davanın önemli parçası oldu.

Hatta…

İmzanın kriminoloji laboratuarında incelenerek Bakanlar Kurulu kararının iptali istendi.

Sonuçta…

Danıştay 10. Daire’nin dün yapılan oturumunda “Ayasofya’nın cami olarak kullanımının sonlandırılarak müzeye çevrilmesi yönünde tesis edilen Bakanlar Kurulu kararında hukuka uygunluk görülmediği” vurgulandı ve 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararı iptal edildi.

Böylece…

Bursa’da uzun yıllar öğretmenlik yapan, öğrenciler yetiştiren İsmail Kandemir’in 26 yıldır süren Ayasofya’yı ibadete açma mücadelesi kendisi açısından zaferle sonuçlandığı gibi, Türkiye için de bir milat oldu.

Çünkü…

Bu konunun hem siyasi boyutları ve sonuçları var, hem de uluslararası ilişkilerde etki alanları olabileceğe benziyor.

 

İznik ve Trabzon Ayasofya’yı da açtırdı

Emekli Matematik Öğretmeni olan İsmail Kandemir 26 yıldır sürdürdüğü Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması girişiminde Danıştay kararıyla başarıya ulaştı.

Fakat…

Bu, Kandemir’in büyük bir azimle sürdürdüğü ve sonuca ulaştığı ilk tarihi eser başarısı değil.

Nitekim…

Geçtiğimiz yıllarda, yine Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği adına başvurularla aralarında İznik Ayasofya ve Trabzon Ayasofya’nın da bulunduğu 5 camiyi yeniden ibadete açtırdı.

 

Çavuşoğlu Bursa’nın en başarılı, Marmara’nın da 4. başarılı vekili

Önümüzde… ORC isimli anket firmasının il il yaptığı milletvekili başarı araştırması var. Firma bu çalışmasını, illerin verilerine göre bölge bölge yapmış.

Buna göre…

Marmara Bölgesi illerinde “Sizce ilinizin en başarılı milletvekili hangisi?” sorusuna verilen cevaplarla 25 milletvekilinden oluşan bir liste ortaya çıkmış.

Bakıldığında…

Listedeki 25 milletvekilinden 11’inin CHP’li, 8’inin AK Parti’li, 4’ünün MHP’li, 2’sinin de İYİ Parti’li oldukları görülüyor.

İlk sırada…

Aynı zamanda AK Parti Teşkilat Başkanı olan İstanbul Milletvekili Erkan Kandemir’in olduğu listenin dördüncü sırasında AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu var.

Üstelik…

Kandemir yüzde 44.5’le ilk sırayı alırken, Çavuşoğlu yüzde 41.4 başarılı bulunuyor ki, aralarında çok büyük fark yok.

Bu sonuç, Çavuşoğlu’nun Bursa’da en başarılı milletvekili görüldüğü anlamına geliyor.

 

Listeye Bursa’dan 4 milletvekili girdi

ORC’nin il il yaptığı ve bölge bölge sıraladığı en başarılı milletvekili araştırma listesine göre Marmara Bölgesi’nde Hakan Çavuşoğlu 4. sırada yer alırken, Bursa’da birinci çıkmış oluyor.

Bununla birlikte…

Listenin 12. sırasında, henüz ilk dönemi olan AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin yüzde 37.2 ile bulunuyor. MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman yüzde 35.5’le bölgenin 18. sırasına girerken, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da yüzde 34.1’le 22. sırada.

 

Balkanlar’daki Türk mimari örnekleri Minia Balkaltürk’le geliyor

Gördüğümüz şu… Balkantürksiad Başkanı Berat Tunakan’la arkadaşları, Odunluk bölgesinde Bursa’ya çok farklı ve özellikleri olan bir dernek binası kazandırmanın yanında, imzalarını atacakları bir projeyi yaşama geçiriyorlar.

O proje…

Balkan’lardaki Türk mimarisi yapıların küçük modellerinden oluşan ve adeta açık hava müzesi özelliği taşıyan bir minapark projesi.

Nitekim…

Dernek binasının yanındaki 1500 metrekarelik alana planlanan ve Minia Balkantürk Parkı adı verilen projenin tanıtımı Ankara’da Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nda yapıldı.

AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç’ün de katıldığı tanıtımda, Başkan Berat Tunakan, Başkan Yardımcısı Fatih Şakir ve Yönetim Kurulu Üyesi Seçil Bulcan tarafından YTB Balkan Koordinatörü Mehmet Nedim Aslan’a sunum yapıldı.

Proje…

YTB’nin ilgisini çekti. Bu yolla, Balkanlar’daki Türk eserleriyle kültürel köprü kurulması hedefleniyor.

 

Ecdat yadigarları eserlerle kültür köprüsü 

Ecdat yadigarı mimari eserler, Bursa için de gerçek anlamda bir kültür köprüsü olacak.

Minia Balkantürk’te Bosna Hersek’teki Gazi Güsrev Bey Medresesi, Arnavutluk’taki İşkodra Kalesi, Yunanistan’daki Atatürk Evi, Karadağ’daki Saat Kulesi, Moldova’daki Komrat Türk Evi, Hırvatistan’daki Klis Kaleiçi Camii ve Hamamı, Sırbistan’daki Voyvodina Hamamı, Romanya’daki Mecidiye Camii, Bulgaristan’daki İbrahim Paşa Camii, Kosova Priştine’deki Razgrad 1. Murad Türbesi, Kuzey Makedonya Üsküp’teki Taş Köprü yer alacak.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X