Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Bademli ve çevresindeki villalar bu yıl emlak vergisiyle tanıştılar

Anımsıyoruz da… 1980’li yılların ikinci yarısında, aynı zamanda DYP İl Başkanvekili olan rahmetli Ali Akman kent dışında yerleşim alanı olarak Bademli’de ilk site inşaatına başlamıştı.

Bir sohbette…

Şehre uzak değil mi, insanlar buraya gelip ev alırlar mı?” diye sorunca şunu söylemişti:

 

Bursa merkezi eskiden bahçeli evlerden oluşuyordu. Hızla apartmanlaştı. Bu sıkışık düzen insanları sıkar, yeni ve müstakil yaşam alanı ararlar.”

Açıkçası…

Adına villa da denen ve müstakil bahçeli evler olarak tanımlanacak ilk site inşaatı başladığında kent yaşamı da değişim yaşıyordu.

Örneğin…

Bursa iş dünyası için bir zamanlar Setbaşı-Namazgah çevresinde ev sahibi olmak hedefti. Sonra Altıparmak devreye girdi. Ardından Çekirge’nin eski evleri inanılmaz hıza apartmanlaştı ve yer kalmadı. Aynı hızla da zeytin bahçeleri sökülüp Kükürtlü diye bir semt ortaya çıktı.

Gelin görün ki, iş dünyası için yaşanacak konut anlayışı da değişti.

Rahmetli Ali Akman’ın projesi başlangıçta sıkıntı yaşasa da sonradan büyük ilgi gördü. Üstelik, çevreye de örnek olunca hızla villa ya da müstakil bahçeli ve bazıları havuzlu evler halinde siteler yapıldı.

Bademli’ye ilerleyen yıllarda Ülküköy, Hasköy ve Çağrışan eklendi.

Bir anlamda…

Bölge; iş dünyasıyla üst düzey yöneticilerin yaşadığı özel bölge haline geldi. Bütün bunlar, 90’ların başından bugüne kadar olan 30 yıllık süreçte yaşandı.

İşte…

Bütün bu süreçte, köy tüzel kişiliği kapsamında olan Bademli, Ülküköy ve Hasköy’deki sitelerin statüsü, 2014’te köylerin mahalle olmasıyla değişti.

Gerçi…

2014’te yayınlanan kararnameyle köy tüzel kişiliğinden geçen bölgeler için 1 Ocak 2023’e kadar muafiyet vardı, ama Mudanya Belediyesi bölgede müstakil bahçeli evler ya da villalara bu yıl emlak vergisi tahakkuk ettirdi.

Böylece…

Bademli’de 1.581 konut ve 319 işyeri, Ülküköy’de 339 konut ve 149 işyeri, Hasköy’de de 379 konut ve 266 işyeri ilk kez emlak vergisiyle tanıştı.

Mudanya Belediyesi de çıkardığı tahakkukla, artık mahalle statüsünde olan bu 3 bölgedeki 2 bin 299 konut ve 734 işyerinden toplam 5.5 milyon lira emlak vergisi geliri elde etmeyi bekliyor.

Türkyılmaz: Vergiler hizmet olarak dönecek

Mudanya Belediyesi’nin çıkardığı listeye göre, köy tüzel kişiliğinden mahalle statüsüne geçen Bademli, Hasköy ve Ülküköy’deki 2 bin 299 konutla 734 işyerine toplam 5.5 milyon liralık emlak vergisi tahakkuk ettirilince konuya Mudanya Belediye başkanı Hayri Türkyılmaz’a sorduk.

O da şu cevabı verdi:

Mudanya Belediyesi olarak, sınırlarımızdaki bu bölgelere zaten hizmet götürüyorduk. Alacağımız vergiler hem bu bölgelere hem Mudanya’ya daha fazla hizmet olarak geri dönecek.”

Acemler’de trafik rekoru… Bayram öncesi yapılan düzenleme rahatlattı

Fotoğraf ortada… Bursa’nın trafik bakımından en yoğun noktası olan Acemler Kavşağı 4 günlük sokağa çıkma yasağı ve bayram tatili sonrası rekor kırdı.

Gerçi…

Yağışlı hava nedeniyle araçların düşük hızda ilerlemesi de bu görüntüde etkili, ama fotoğrafta dikkat çeken bir ayrıntı var.

Onu da…

Bu sütunların okurlarının yol ve ulaşım uzmanı olarak tanıdıkları, Bursa Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu Başkanı M. Tözün Bingöl yorumladı:

Dikkat edilirse… Kent merkezi yönüne giden araçlar Acemler Kavşağı’nı geçtikten sonra yoğunlaşıyor. Oysa daha önce kavşağa gelmeden müthiş bir trafik sıkışıklığı ortaya çıkıyordu.”

Nedenini söyledi:

Acemler trafiğini etkileyen en önemli sıkıntı, Yakın Çevre Yolu’na dönmek isteyen araçların sağ ve orta şeridi kapatmalarıydı. Büyükşehir Belediyesi bayram öncesi bu kavşakta şerit sayısını ikiye çıkarıp dönüşü rahatlattı.”

İyi ki…

Kavşaktaki o dönüş düzenlemesi yapılmış.

Valilikte Bursa zirvesi

Bu dönem… AK Parti’nin Bursa’daki siyasi otoritesi olarak Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu sorumluluk üstlendi.

O da…

Ankara’da Bursa’yla ilgili tüm konuların çözüm için takibini üstlenmenin yanında her fırsatta Bursa’da sahaya çıkıp koordinasyona önem verdiğini gösteriyor.

Nitekim…

Bursa Valisi Yakup Canbolat’ı ziyaretinde de hem pandemi sürecinde Bursa’yı konuştular, hem de kentin çözüm bekleyen konularını ele aldılar.

Karsak deresi bu yıl temiz akacak, Gemlik için ‘çevre sorunu’ olmayacak

BUSKİ kentin altyapısından sorumlu olan Büyükşehir Belediyesi kuruluşu. Bir yandan merkezdeki yerleşim alanlarına su ve kanalizasyon hizmeti götürürken, bir yandan ilçelerin kronik sorun haline gelen altyapı eksiğini projeleriyle tamamlıyor.

Nitekim…

İnegöl’de, Mustafakemalpaşa’da, Karacabey’de altyapıyla birlikte içme suyu isale hatları için büyük ihaleler yaptı.

Şimdi de…

Gemlik ilçesinde özellikle yaz aylarında çevre sorunu haline gelen Karsak Deresi’ni temizliyor.

Bunun için de…

Çevredeki sanayi tesislerinin kimyasal atıklarını dereye bırakmalarını önlemek için önlemler almanın yanında, dere içinde oluşan çamur temizlenirken, “kötü kukusuyla Gemlik’te yaşayanları rahatsız etmeyen bir Karsak Deresi” için çalışmalara başlandı.

Aynı zamanda Gemlik-Orhangazi-İznik bölgesinin milletvekili gibi olan AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık da başlatılan bu çalışmaları yerinde izleyip duyurdu.


Bu ölüm boğazımızı düğümledi

Onu… Hep gülen yüzüyle, karşısındaki kim olursa olsun gösterdiği aynı saygıyla ve insanlara sevgisiyle tanıyoruz.

Dahası…

İmam olarak dini önderliği yanında Türkiye’nin her köşesinde verdiği Tasavvuf Müziği konserleriyle büyük bir kitlenin hayranlığını kazandı, hatta bir de Türk Sanat Müziği albümü çıkardı.

İşte…

Böylesine farklı bir kişiliği olan Mürşid Kavurmacı’nın evinden yürüyüş için çıktıktan sonra vefat ettiğini duyunca boğazımız düğümlendi.

Allah rahmet eylesin.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X