Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Bakanlık umursamaz, ama 4 sanayi kamyonları için tek kavşak çözümü!

Köşe Yazısını Dinle

Hafta içinde… AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Bursa milletvekilleri Osman Mesten ve Atilla Ödünç ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ulaşım yatırımları ve Bursa’nın beklentilerini Ulaştırma Bakanı Adil Karaismalioğlu ile görüştüler.

Görüşmeden…

Hızlı tren ve metro gibi kentin beklediği projeler için heyecan verecek gelişme çıkmadı, ama sanayi bölgelerinin otoyola bağlanması konusunda 2 yıl önce atılan adımların sonuçlanması için Bakan talimatı sağlandı. Bu da önemli.

Çünkü…

Sanayi bölgelerine giren ya da çıkan TIR ve kamyonlar otoyola ulaşırken kent içi kavşakları kullandıkları için kent trafiğini etkiliyorlar.

Örneğin…

Bursa OSB ve Nilüfer OSB kamyonları Geçit’ten Çevre Yolu’na ulaşırken Korupark önündeki kavşak ve Mudanya Yolu’nun bu bölümü sıkışıyor.

İşte…

Bu soruna, NOSAB ve NİLSİAD kurucu başkanı Sanayici Yalçın Aras’tan farklı bir öneri geldi.

5 yıl önce…

Şehir Hastanesi Kavşağı’2 OSB ulaşımı için öneren Aras, gelinen noktada “Orada artık ambulanslar ve küçük araçlar var” deyip önerisini geliştirdi.

O da şu:

“TIR’lar Bursa OSB ve Nilüfer OSB yanı sıra Kayapa-Hasanağa Bölgesi ve Beşevler Küçük Sanayi’ye ulaşmak için Geçit’te Çevre Yolu’ndan çıkıp Korupark Kavşağı’nı kullanıyorlar. Şehir Hastanesi ile Hal arasına yeni bir kavşak tüm bu bölgelere ulaşımı kent trafiğini etkilemeden sağlar.”

Şunu vurguladı:

“Aslında burada bir yol var. Hal-Şehir Hastanesi arasına yapılacak yeni kavşak bu yolu by-pass yolu haline getirir.”

Düşüncesi de şu:

“Otoyoldan gelen TIR’lar bu by-pass yolundan NOSAB’ın en alt caddesine bağlanır. Buradan da isteyen OSB’lere, isteyen Hipodrom önünden Küçük Sanayi ve Hasanağa-Kayapa bölgesine ulaşır.”

Açıkçası…

Ulaştırma Bakanlığı umursamasa da, kent için kafa yoran sanayiciden üzerinde çalışılması gereken bir öneri.

Bizden duyurması.

Bozbey’den ‘yarım kalan yol’ uyarısı

Son seçimde… Millet İttifakı Büyükşehir Adayı olan, önümüzdeki seçimin de adayı açıklanan Mustafa Bozbey ziyaretlerini sürdürürken kent sorunları gözlemlerini de küçük notlarla paylaşıyor.

Bu kez…

Özlüce’nin arkasından Şehir Hastanesi’ne bağlanacak Bülent Ecevit Bulvarı’nın tamamlanmaması nedeniyle oluşan trafik kaosuna dikkat çekerken, zamanında yapılan uyarılara karşın bitirilememesini eleştirdi.

Bademli ve Mudanya Yolu’nu rahatlatacak önerinin tam zamanı

Öneriyi… BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay yaptı, 11 Mart günü yer verdik. Dikkat çektiği şuydu:

“Bademli büyüdü, nüfus arttı. Yeni işyerleri ve 30’a yakın okulla trafik yükü oluştu. Evimden 8 dakikada işime ulaşabiliyorken, şimdi bu sürede ana yola çıkamıyorum.”

Tespite katılıyoruz…

Bademli’ye yalnızca Bursa-Mudanya Yolu’ndan girilip çıkılıyor. Türkay da alternatif önermişti:

“Bademli-Şehir Hastanesi arasında 1.5 kilometre yol yapılırsa Bursa yeni arter kazanır, Bademli’ye giriş çıkışlar tek noktaya mahkum kalmaktan kurtulur.”

Alternatif de…

Bademli’de eski Mudanya Caddesi ile Eğitim Caddesi’nin kesiştiği kavşağa yakın noktadan Şehir Hastanesi yanına ulaşan 1.5 kilometrelik köy yolu.

O yol Bademli’yi, hem öğrenci servislerinin kilitlediği Mudanya Yolu’nu kurtarır.

Şimdi bu yolu yapmanın tam zamanı.

Ankara Yolu’nun trafiği için de by-passlar gerek

Gerçi… Son dönem kentin batısında trafik yol vermez boyuta geldi, ama kentin doğusu bu sorunu uzun zamandır yaşıyor.

Orada da…

Beşyol Kavşağı’ndan başlayıp Erikli Kavşağı’na bağlanması planlanan ve Otosansit’le eski Yüksek İhtisas kavşaklarını rahatlatacak olan alternatif yol henüz bitmedi. Erikli’de planlanan yeni yol da tamamlanamadı.

Onların da bir an önce devreye girmesi gerekiyor.

Ankara gazeteciliğinin efsanesi Kelesli Tahir Zengingönül’ü kaybettik

1980 öncesi döneminde tanıdık… Ankara gazeteciliğinin efsanesiydi. Sıcak kanlı, güler yüzlü, şakacı, herkesle dosttu.

O dönem AP Genel Başkanı rahmetli Süleyman Demirel’in basın müşaviriydi.

Keles’in Baraklı Köyü’nde doğup Ankara gazeteciliğinde etkili olmak kolay değil. Tahir Zengingönül, adı gibi gönlü zengin ağabey olarak bunu başardı.

80 sonrası…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Basın Müşaviri olarak görev yaptı. Yönettiği TOBB’un gazetesine Tahir ağabeyin isteğiyle biz de Bursa’dan gözlem yazdık.

Sonra ayrılıp İstanbul’a yerleşti.

Yıllarca her yaz doğduğu Baraklı’ya gelir, koruduğu baba evinde kalır ve geleneğini sürdürürdü. Rahatsızlanınca son yıllarda gelemedi.

Dün de…

İstanbul’da yaşama veda ettiğini öğrendik. Cenazesi salı günü öğle namazında Ulucami’den kaldırılıp Baraklı’da toprağa verilecek.

Allah rahmet eylesin.

MHP Orhangazi’yi görevden aldı, atama yaptı

Siyasetin temposu ve tansiyonu artarken, partiler de teşkilatlarını gözden geçiriyorlar.

Bu kapsamda…

MHP Orhangazi İlçe Başkanı Çetin İnci geçen hafta Genel Merkez tarafından görevinden alındı. Yerine de cuma akşamı Halil Bozoğlu atandı.

Geçmişte…

Orhangazi Ülkü Ocakları Başkanlığı yapan, son dönem Bursa Ülkü Ocakları yönetiminde bulunan Bozoğlu’nu tanıyanlar, “Orhangazi’ye hareket getirir” diyorlar.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X