Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Başkan Aktaş: Bu kadim şehirde iz bırakmaktan başka niyetimiz yok!

Kapıda… Ateşimizi ölçtüler, yüzümüzdeki maskeyi yenilediler. Biz de, meslektaşlarımızla birlikte sosyal mesafe kuralına uygun hazırlanan oturma düzeninde basın toplantısı için yerimizi aldık.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanında AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ile AK Parti Bursa milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç, Vildan Yılmaz Gürel ve Atilla Ödünç vardı.

Böyle bir ortamda…

Başkan Aktaş geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la 1.5 saatlik görüşmede ele alınan bazı konuların gelişmeleriyle ilgili bilgiler aktardı.

İlk dikkat çeken…

Önceki başkanlara teşekkür eden Aktaş’ın heyecanıydı. Şu sözlerle açıkladı:

“Bu kadim şehirde iz bırakmaktan başka niyetimiz yok. Fitne ve fesada karışmadan işimize odaklandık.”

Sonra da…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinde kesinleşen yedi konuyu adeta taahhütname gibi maddeler halinde açıkladı:

Bir…

“Millet Bahçesi’nin yanındaki Atatürk Spor Salonu ve yüzme havuzu ile Gençlik Spor İl Müdürlüğü 31 Temmuz 2020’ye kadar yıkılacak. Böylece, Millet Bahçesi 42 bin metrekareden 60 bin metrekareye çıkacak.”

Burada, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kent anılarını yaşatmak ve spor yapılması için mevcuttan küçük bir Spor Salonu planladığını ekledi.

İki…

“Hanlar Bölgesi çevresindeki binaların yıkımı 31 Ağustos 2020’ye kadar başlayacak. Kamu kurumları ve özel mülkiyetle görüşmeler sürüyor.”

Üç…

“Kent Meydanı-Terminal arasındaki T2 tramvay hattının bitirilmesi için tamamlama ihalesi 31 Ağustos 2020’ye kadar yapılacak.”

Dört…

“Çelik Palas Oteli arkasında yarım kalan ve Özelleştirme İdaresi’ndeki binanın yıkımı 30 Eylül 2020’ye kadar başlayacak.”

Beş…

“Doğanbey Mahallesi’ndeki Millet Bahçesi’nin ihalesi 31 Ekim 2020’ye kadar yapılacak.”

Altı…

“Gökdere’deki 210 bin metrekarelik Millet Parkı’nın ihalesi 31 Aralık 2020’ye kadar yapılmış olacak.”

Yedi…

“Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’nın yönetildiği Bey Sarayı gün yüzüne yüzüne çıkarılacak, bunun için de Orduevi başka bir yere taşınacak.”

 

Başkan uyarısı: Tedbirlere devam

13 Mart-31 Mayıs arası pandemiyle mücadele sürecinin başarıyla atlatıldığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yardım ve yemek dağıtımı yanında sokağa çıkma yasaklarını fırsat bilip ana arterlerde asfaltın yenilendiğini söyledi.

Şu uyarıyı yaptı:

“İlimizde maske takmak zorunlu ve bir süre daha devam edecek. Bugüne kadar kurallara uyup hassasiyet gösteren hemşerilerime teşekkür ederim.”

Şunu da ekledi:

“Fakat vaka sayıları yükseldiği için, tedbirleri tavizsiz devam ettirmeliyiz.”

 

Aktaş son noktayı koydu: BUDO’nun satılması söz konusu değil

Konuyu… İlk olarak meslektaşımız Mustafa Özdal gündeme getirdi ve “zarar eden BUDO’nun satılabileceği ya da kapatılabileceğini” yazdı.

Biz de…

Deniz ulaşımında Bursa markası haline gelen BUDO için çok hassas olunması gerektiğini dile getirdik. Sonrasında CHP İl Başkanı İsmet Karaca açıklama yapıp “BUDO’yu sattırmam” dedi.

Sürecin sonda…

Mustafa, basın toplantısında “BUDO kapatılacak mı?” diye sorunca Başkan Aktaş da net bir tavır ortaya koydu:

“En az CHP İl Başkanı kadar bu şehri düşünüyorum. BUDO’nun satılması diye bir durum söz konusu değil.”

Zararı doğrulayan Aktaş, kaldırma niyetinde olmadıklarının altını çizdi. Eminönü İskelesi için astronomik kira talebinde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sitem ederken de “Yüzde 300 zam nerede var? Bu gemiler 3-4 aydır çalışmıyor” dedi.

Bu konuda…

İmamoğlu ile arabuluculuk yapmak isteyen CHP için de “Algı oluşturmaya çalışılıyor” yorumu yaptı.

 

“Konforlu ulaşım sağlama zorunluluğu var”

Basın toplantısında… “Hayat devam ediyor, Büyükşehir çalışıyor” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ulaşım konusunda şunu söyledi:

“Konforlu ulaşımı sağlama zorunluluğu var.”

Kuşku yok ki…

Konforlu ulaşım konusu kapsamına yollardaki asfaltın kalitesinden toplu ulaşım araçlarının modernizasyonuna kadar pek çok etken giriyor.

Bir de memnuniyet dile getirdi:

“Emek-Şehir Hastanesi metro hattı, şehir içi raylı sistemlerde Ulaştırma Bakanlığı’nın üstlendiği ilk proje oldu.”

 

Başkan Aktaş’a göre kentsel dönüşümde öncelik 2 semtte olmalı

1999 depremi sonrasıydı… Bursa’da da yıkıcı deprem olması halinde kent yaşamının nasıl etkileneceğini anlatırken, geçmişte BUSKİ Genel Müdürü olarak görev yapan Mehmet Ali Meriç’in uyarısına yer verdik:

“Bursa’nın en riskli bölgesi Altıparmak. Bir deprem olur da yüksek apartmanlar yıkılırsa caddeyi kapatırlar, geçiş sağlanamaz.”

Sonraki yıllarda…

Kentsel dönüşümde öncelikli bölgenin Altıparmak-Çarşamba arasının olmasını defalarca uzmanların görüşleri ve uyarılarıyla gündeme getirdik.

Gördük ki…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da aynı düşünüyor:

“Bana göre kentsel dönüşüm için öncelikli olması gereken iki yer var. Biri Merinos’un altı, diğeri de Altıparmak.”

Bu noktada…

1050 Konutlar’ın yeniden tıkanan kentsel dönüşümünü de işaret ederek tavrını şöyle ortaya koydu:

“2-4 katlı binaları yıkıp 10 kata çıkaran bir kentsel dönüşüm niyetimiz yok. Zaten Cumhurbaşkanımız da bunu kabul etmez.”

 

Çınarcık 30-40 yıl su ihtiyacını karşılayacak

Bursa’nın içme suyu planlamasında, Doğancı ve Nilüfer barajları yanında, 2023 sonrası dönemi için Orhaneli Çayı üzerine yapılacak Çınarcık Barajı var.

Ne var ki…

Bursa’nın hızlı büyümesi, son yıllarda kışların normalden kurak geçmesi Çınarcık Barajı’ öne çekti. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da basın toplantısında şunu söyledi:

“Çınarcık Barajı projesini DSİ hazırlıyor, ama ihalesini biz yapacağız. İsale hatlarını tamamladığımızda Bursa’nın 30-40 yıl su ihtiyacını karşılayacak.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X