Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Başkan Aktaş heyecanlı: Yıldırım metrosu Çekirge’ye kadar uzuyor

Böyle bir tempoya can ne kadar dayanır bilinmez, ama Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş bürokratlarla yaptığı toplantılarını bitirip saat 04.00’de ayrıldığı belediye binasına sabah 08.30’da bir başka toplantı için dönmüş.

Konuştuğumuzda…

Bir yandan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beştepe’de yapacağı görüşmenin hazırlıklarını sürdürüyordu.

“Büyük bir dosyayla gidiyorum” dedi. Dosyanın ağırlığı da görüntüsünden değil içeriğinden kaynaklanıyor.

Görüşmede…

Önceliği kent içi ulaşım olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, referandum mitinginde destek sözü verdiği metro projesini koyacak.

Ancak…

1.-yazi-icin-1.-foto-buyuksehir-belediye-baskani-alinur-aktas.jpgO gün konuşulan Yıldırım Metrosu olarak hazırlanan projeydi.

Bir de…

Bu sütunlarda 28 Kasım 2016’da duyurduğumuz bir başka metro projesi var.

Proje…

Emirsultan-Yeşil-Heykel-Altıparmak-Çekirge hattının Acemler’de mevcut metroya bağlanmasını öngörüyor.

O proje…

Taslak olarak hazırlanmış, ancak finansmanına kaynak bulunamayacağı için güdeme gelemeden rafa kalkmış ve unutulmuştu.

İşte…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş kent merkezindeki yoğun bölgeler için en büyük iyiliği yapıyor ve merkezdeki yolcu yoğunluğunu yeraltından taşıyacak en ideal toplu ulaşım ağını kuruyor.

O nedenle…

1.-yazi-icin-2.-foto-28.11.2016-tarihli-kupur.jpgYıldırım Metrosu projesiyle Emirsultan-Heykel Çekirge Metrosu hatlarını birleştiren ve Bursa Metrosu’nun doğuşu olan projeyi heyecanla anlattı:

“Yıldırım Metrosu 6.5 kilometre olarak planlanmış. Bu projey1 13.5 kilometreye çıkarıyoruz.”

Hedefi şu:

“Yıldırım Metrosu’na bağlanacak şekilde Heykel’den gelip Altıparmak’tan devam ederek Çekirge’den Acemler’e bağlanacak yeni bir hat üzerinde çalışıyoruz.”

Ardından…

“Cumhurbaşkanımıza bu iki projeyi birleştiren tamamı yeraltında 13.5 kilometrelik yeni metro projesini sunacağım” dedi ve düşüncesini açıkladı:

“Ev ve iş yoğunluğunun olduğu, nüfus hareketlerinin en yüksek orana çıktığı kentin ortasındaki bölgede toplu ulaşımı yeraltından sağlayacağız.”

Umudu büyük:

“Büyük bir heyecanla dosyamızı ve projemizi götüreceğim. Projeyle, kent merkezindeki en yoğun bölgelerde ulaşım sorununu çözdüğümüzde Bursa nefes alacak.”

 

Bursaray Şehir Hastanesi’ne uzayacak

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, davet beklediği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde sunacağı Yıldırım metrosunu Çekirge’ye uzatan projeye devlet desteği isterken şunu söyleyecek:

“Doğanköy’deki Şehir Hastanesi açıldığında ulaşım sorunu olacak. Hızlı tren için Balat’a uzayacak Bursaray’ı Geçit’ten ayrılan hatla Şehir Hastanesi’ne götüreceğiz.”

Şunu da ekleyecek:

“Yıldırım’ı devlet yaparsa, Şehir Hastanesi bağlantısını Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak biz yaparız.”

 

Başbakan’ın programı değişti, AK Parti il kongresi ertelendi

 

3.-yazi-icin-ak-parti-il-baskani-ayhan-salman.jpgHaberi… 19 Ocak Cuma günü, yani Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılan AK Parti İl Kadın Kolları Kongresi’nden 1 gün önce bu sütunlarda duyurduk.

Buna göre…

AK Parti Genel Merkezi 17 Şubat Cumartesi günü Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla Bursa Kongresi’nin yapılmasını takvime aldı.

İşte…

Bu planlamada Başbakan Yıldırım’ın programından kaynaklanan küçük bir değişiklik oldu ve AK Parti İl Kongresi tarihi 25 Şubat Pazar olarak değişti.

Böylece…

İl Kadın Kolları kongresiyle çıtayı çok yükseğe çıkarıp 8 bin kişilik Tofaş Spor Salonu’nun içini doldurduğu gibi dışarıda da diğer partileri kıskandıracak miting kalabalığı toplayan AK Parti teşkilatı şimdi pazar günü avantajıyla kongreye hazırlanıyor.

Ancak…

Bu kongre öncesinde Başbakan için dışarıda miting düşünülmüyor.

İşte…

Böyle bir ortamda kongre hazırlığı yapan AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman bir yandan da üzerinde çalıştığı yönetim kurulu listesi için şunu söyledi:

“Yeni bir ekibiz. Geçen süreçte sorun da yaşamadık. Yalnızca iş ve ailevi nedenlerle aramızda olmayacak birkaç arkadaşımız var. Onların yerine yeni arkadaşları alacağız. Yani yönetim yüzde 80-90 aynı kalacak, büyük çaplı değişim olmayacak.”

 

Erdoğan Bursa’daki coşkuyu övdü

 

AK Parti’nin haftalık TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta Bursa’da karşılaştığı kalabalığı ve coşkuyu kürsüden överken şunları söyledi:

“Kadın Kolları kongremize iştirak etmek için geldiğimiz Bursa’da gerçekten çok coşkulu kalabalık tarafından karşılandık. Milletimizle Bursa’da hasret giderdik.”

Böylece…

Bursa’daki kongre ve salon dışındaki miting tüm illere örnek oldu.

 

Bursalı genç sanayici sorunu aktardı, Maliye Bakanı çözüyor

 

5-003.jpgGazetelerin ekonomi sayfalarında, hatta bazılarının birinci sayfalarında dün Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamaları yer aldı.

Bakan, ihracatçı firmalarda sıkıntıya yol açan KDV iadesinin geç ödenmesi sorununun çözüleceğini, artık uzun süre beklenmeyeceğini müjdeliyordu.

İşte…

O haberin perde arkasını bu sütunların okurları 27 Ocak Cumartesi günü okudular. Maliye Bakanı Ağbal’ın İstanbul’daki konutunda iş dünyasının 25 ismiyle bir araya geldiği sohbette Bursa’dan genç tekstilci Nilüfer Çevikel de vardı.

Dahası…

İlk sözü alan Çevikel ihracat sorunlarını anlatırken, KDV iadesindeki gecikmelerin yol açtığı sorunları da gündeme getirmişti.

Ağbal’ın müjdesi, önerinin Bursalı genç tekstil sanayicisi Nilüfer Çevikel’den gelmiş olması nedeniyle daha da anlam kazandı.

 

Efsane Milli Eğitim Müdürü’nün vedası

 

Genç kuşaklar bilmez, ama, 70’li yılların ikinci yarısında Bursa Milli Eğitim camiasında Ertuğrul Seyhan’ın ağırlığı ve rüzgarı vardı. Sonra bu etki 80’li yıllarda siyasette sürdü.

Bir dönemin efsane Milli Eğitim Müdürü Seyhan’ın vefatını ailesinin Olay’da yayınlanan ilanından öğrenince duygulandık, anıları hafızamızda canlandı.

Allah rahmet eylesin.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X