Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Başkan Aktaş’ın Bursa’nın en önemli 3 sorununa bakışı ve misyonu: Kent kimliği

Köşe Yazısını Dinle

Önce… Yaşadığımız kentin yakın geçmişteki değişimini anımsayalım. 80’li yıllara kadar küçük bir kent merkezi vardı. Doğuda Duaçınar, batıda Çekirge ve Sırameşeler, kuzeyde Demiryolu altında bitiyordu.

Sonra…

Kent bir anda ve kontrolsüz büyüdü. Mesafeler uzadı, kent dokusuyla birlikte kent yaşamı ve beklentiler değişti.

Kabul etmek gerekir ki, kent hızla büyürken belediyeler de, plan yapma yetkisini elinde bulunduran merkezi yönetim de belirleyici olamadı.

Planlanan yatırımlar da kentin büyüme hızına yetişemedi.

Son dönemin bu fotoğrafını Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a anımsatıp sorduk:

“Kente yetişmek ve yeni gereksinimleri karşılamak için fiziki yatırımlar elbette yerel yönetimlerin görevi. Bunun yanında kente ve insana dokunmak da önemli. Öncelik ne olmalı?”

Söze…

“Bulunduğum her ortamda, sohbet ettiğimiz vatandaşlarımıza ‘Sizce Bursa’nın en önemli 3 problemi nedir?’ diye soruyorum” yaklaşımıyla başladı ve şunu söyledi:

“Ulaşım diyen var, trafik diyen var, yeşil alan diyen var, sosyal tesisler diyen var, imarla ve kentsel dönüşümle alakalı konuları gündeme getirenler var. Ben Bursa gibi kadim medeniyete sahip şehrin, Bursalılığın, Bursa’ya ait olmanın, Bursa’yı sahiplenmenin de ilk 3 madde içinde olmasına yürekten inanıyorum.”

Bakışı şu:

“Bursa, Balkanlar ağırlıklı olmak üzere Kafkaslar’dan, Anadolu’nun çeşitli kentlerinden göç alan bir şehir. Osmanlı’yı kuran şehir. Bursa üzerine konuşlandığı kadim medeniyetin izlerini görsel olarak da, binalar, caddeler, sokaklar olarak da taşıyan bir şehir.”

Şunun altını çizdi:

“Evet, Bursa’nın modern yüzü var, sanayileri var, gelişen şehir yapısı var. Bursa’nın önemli gelenekleri ve görenekleri de var. Bunların yaşatılmasının da, belletilmesini de, gelecek nesillere taşınmasının da çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

Şunu da ekledi:

“Büyükşehir Belediyesi olarak buna gerçekten gayret ediyoruz.”

 

Hedef, kentin kültürü ve geleneklerini yaşatmak

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yollar, köprüler, kavşaklar görevi yanında kent kimliğini benimsetme misyonunda şuna dikkat çekti:

“Hangi şehirde sorsanız, insanların yaşamak istedikleri şehirlerden biri kesinlikle Bursa olacak.”

Bunda, kentin ekonomisi ve özellikleri kadar güçlü geleneği ve kadim medeniyetinin etkisine inanıyor.

Söylediği şu:

“Hanlar Bölgesi’nde ısrarla vurguladığımız, Bey Sarayı ve Tophane’yle Hisar’ı birleştirmeye çalışmamız işte bu kadim kültürü yaşatmak için.”

 

Akademik Odalar uyarıyor: 2040 planında yeşil alanlar önem kazandı

Gündemdeki… Yeşil alanlarla ilgili tartışmalara TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Feridun Tetik’ten düşünce ve öneri paylaşımı geldi.

Dikkat çektiği şu:

“Bursa 2020 yılı resmi nüfus sayımına göre yaklaşık 3 milyon 200 bin kişi. Yoğunluk ise kilometrekareye 285 kişi. Bu nüfus ve yoğunlukta bile Bursa’nın  yeşil alanı ve trafiği ortada.”

Uyarısı şu:

“Kentlerde yeşil alanın minimum metrekarede 10 kişi olması gerekiyor. Onaylanmayan 2030  ÇDP ise metrekarede  4,3 kişi öngörmüştü. Yıldırım gibi nüfusun yoğun olduğu ilçelerde yeşil alan 1metrekarenin altında. Kentsel dönüşüm ve yeni OSB’lerin devreye girmesiyle bu oran 4,3 kişinin çok altında kalacak.”

Beklentisi açık:

“2040 Çevre Düzen Planı hazırlanırken bu verilerin dikkate alınmasını ümit ediyoruz.  Çünkü, geri dönüş  gerçek yaşamda olmuyor.”

 

Uçuş Okulu’na Teknik Üniversite ilgisi

Bursa’da… Kısa adı BUMİAD üyelerinin UTEK adıyla kurdukları Uzay Havacılık ve Teknoloji Derneği pilot yetiştiren uçuş okulu olarak önemli işler yapıyor.

UTEK’i…

Teknofest’e 2021’de ev sahipliği yapacak olan Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ile üniversite bünyesindeki Uzay Havacılık ve Savunma Topluluğu hocaları ve öğrencileri ziyaret edip çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

 

Onun görevi AK Parti’nin geçmişiyle bugünkü teşkilatları buluşturmak

2015’te… AK Parti İl Yönetimi’nden milletvekili adayı olarak ayrıldı. Cemile Yiğit aynı enerjisi ve üretkenliğiyle STK ve Halkla İlişkiler Birim Başkanı olarak Davut Gürkan yönetiminde görevine döndü.

Deneyimiyle de hızlı bir başlangıç yaptı.

Önceliğini…

2002’den bu yana AK Parti’ye hizmet etmiş, emeği geçmiş parti büyüklerini tek tek arayıp davet etmeye verdi. Yansıyanlardan da başarılı olduğu görülüyor.

Bir yandan da…

AK Parti’nin son dönem eksikliğini hissettiği bütünleşme için teşkilatlarla diyaloğu geliştirmeye yönelik programlar üretti.

Bunu yaparken de…

Kentteki sivil toplum kuruluşlarıyla temas kurdu, kente katkıları için zemin oluşturmak adına altyapı hazırladı.

Kısacası…

Kongrenin üzerinden 1 ay geçmesine karşın Cemile Yiğit birikimi ve temposuyla AK Parti’ye enerji getirdi.

 

Bursa’nın en genç muhtarına CHP ziyareti

Kayıtlara göre… İnegöl’ün Akhisar Köyü Muhtarı Oktay Garip il sınırları içindeki en genç muhtar.

22 yaşındaki genç muhtarı yönetici arkadaşlarıyla birlikte ziyaret eden CHP İl Başkanı İsmet Karaca hem Akhisar’ın sorun ve beklentilerini dinledi, hem de Akhisar’dan Bursa’nın nasıl göründüğü üzerine sohbet etti.

1 adet yorum var

Bir adet yorum var

  1. buyuk baskanım Bursanın hızlı trenınini unutmayalım bursalılar hızlı trenle ankara konya ordan mardın urfa dıyarbakır bır kolda karadenıze ulaşacak bu cok önemlı ayrıca orhaelı yolu ve tup gecıtler bursa halkına cag atlatacak 2023 cok önemli saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X