Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Bilenser’in öngörüsü aynen çıktı: Amerika, Trump’ı ucuz atlattı!

Kritik seçim 3 Kasım’da yapıldı… Trump’in başkanlığının bir dönemle sonlandığı resmen açıklanmamış olsa da, dünya Biden’ın kazandığını kabul etti ve beklemeye başladı.

O süreçte…

Yıllarca BUSİAD Genel Sekreteri olarak iş dünyasının içinde bulunan, 1999-2004 döneminde de Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Bursa’ya hizmet eden Erdoğan Bilenser’in değerlendirmelerine 10 Kasım günü bu sütunlarda yer verdik.

Sağlık sorunları nedeniyle evinden çıkmayan, ancak dünyayı izlemeyi sürdüren Bilenser o yazıda şunu vurgulamıştı:

“ABD artık  hiçbir ülkeye demokrasi ayarı  veremeyecek, eleştirisel bir bakış açısı getiremeyecek duruma düştü.”

Geçen hafta ABD’nin başkenti Washington’da yaşanan, Temsilciler Meclisi ile Senato’yu barındıran parlamento binası Kongre’nin Trump taraftarlarınca basılması, görüşünü haklı çıkardı.

Bunun üzerine…

“Amerika Birleşik Devletleri Donald Trump Kasırgası’nı ucuz atlattı” diyen Erdoğan Bilenser bu baskın sonrası ortaya çıkan siyasi manzarayı anlatırken şuna dikkat çekti:

“Aslında   Washington DC’de yaşananlar hiç sürpriz değil. DT seçimlerin 2 ay öncesinden beri, yaptığı konuşmaların satır aralarında, kaybetmesi durumunda görevi kolay devretmeyeceğinin sinyallerini veriyordu. Fakat dünya, ‘Yok artık ABD’de de mi? Bu kadarı da olamaz’ düşüncesindeydi.”

Bu noktada…

Trump’ın yine şaşırtmayıp tüm argümanlarını sahaya sürdüğünü, fakat sonuç alamadığını, Biden’ın galibiyetinin 14 Aralık’ta açıklanmasına karşın da pes etmediğini anımsattı.

Biden’ın başkanlığına son onayın verileceği taraftarlarını Kongre binasına yönlendirmesini ise şöyle yorumladı:

“Kongre binasında  yaşananlar toplama ve marjinal taraftarların tiyatro sahnesinde sergilediği oyun gibiydi. Sadece oyuncular, yazan ve yönetenin senaryosu dışına çıkıp, daha agresif ve ölüm içeren bir rolü  tercih ettiler.”

 

Bu olaylardan çok film çıkar

Amerika’da Kongre baskınını yorumlayan Erdoğan Bilenser, olay sonrası Trump’ın ilk kez efelenmeyi bıraktığına söyledi.

Başkanlık yetkisiyle kendisi ve ailesini affetmesi halinde olacaklara dikkat çekip şunu söyledi:

“DT kazansaydı, ABD  tarihinde daha enteresan vakalar da yaşanabilirdi. Bu olaylar bile, daha çok belgesel, reality show, roman, film kaldırır. Fakat jenerikte The End yazar mı zaman gösterecek.”

 

600 yıllık eser Daye Hatun Camii’ni kapatan inşaattan Borsa da rahatsız

Tam 600 yıllık… 1421 yılında Çelebi Sultan Mehmed’in süt annesi Daye Hatun tarafından yaptırılmış. Doğanbey TOKİ binalarına Haşim İşcan Caddesi’nden girişte. 4 yıl önce Büyükşehir tarafından restore edildi.

Ne var ki…

Bu tarihi caminin önünü kapatan bir inşaat yükseliyor. O inşaatı da Osmangazi Belediyesi yapıyor.

İşte…

Tarihin önünü kapatan inşaat, İYİ Parti Bursa Milletvekili ve Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ile İl Başkanı Selçuk Türkoğlu ve bazı yöneticilerin Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı’yı ziyaretlerinde gündeme gelince şu bilgi verildi:

“Doğanbey projesine başlarken Ticaret Borsası ile yapılan sözleşme gereği Osmangazi Belediyesi binayı yapıp bize verecek. Tarihi caminin önünü kapattığı için biz de rahatsızız. ‘Uzak bir bölgede bize başka yer verin, burası kültür alanı olsun’ teklifinde bulunduk.”

 

Naci Yorulmaz’a ‘dış Türkler’ görevi

Araştırmaya dayalı kitapları belgesel özelliği taşıyor. Hele Büyük Savaş’ın Kara Kutusu okuyanın başını döndürüyor.

Aynı zamanda…

Kızılay Genel Başkan Yardımcısı olan Dr. Naci Yorulmaz gerçek bir Bursalı ve büyükleri için sık sık geliyor.

Hafta sonu…

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle kısa adı TİKA olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkan Yardımcısı olarak atandı. Artık yurtdışında daha çok olacak.

 

İl binasını İzmir Yolu’nda kiralayan DEVA şubat sonunda kongre yapacak

DEVA Partisi İl Başkanı Serkan Özgöz, 10 Ocak’taki Çalışan Gazeteciler Günü’nde mesaj göndermek yerine İl Yönetim Kurulu’nun gençlik kanadından Hakan Çavuş, Selda Altun, Tuğba Yıldızer ve Merve Çubukçu ile ziyarete geldi.

Doğal olarak…

Siyaseti ve kurultayını yapan DEVA’yı konuştuk. Şu bilgiyi verdi:

“Bugüne kadar, Şehreküstü’nde İYİ Parti’nin üst katındaki yerimizde çalışmalarımızı yürüttük. Şimdi burasını Osmangazi İlçe Başkanlığı olarak düzenledik. İl Başkanlığı için de İzmir Yolu’nda, Bankalar bölgesi karşısındaki Ruzi Plaza’da yeni yer tuttuk.”

600 metrekarelik yeni yeri 1 ay içinde tamamlayıp Ali Babacan’ın katılımıyla açmayı planladıklarını söyleyip şunu ekledi:

“Yönetim kurulumuzu 50 asıl 25 yedek 75 kişiye çıkarıp Teşkilat Başkanlığımıza gönderdik. Şubat sonunda il kongresi hedefliyoruz.”

 

Özgöz: Soracağımız çok soru var?

DEVA Partisi İl Başkanı Serkan Özgöz, teşkilatlanma için şunu söyledi:

“Her şey planlandığı gibi yürüyor. Şubat sonunda planladığımız il kongresi öncesinde 6 ilçe de kurulmuş olabilir, bu sayı 10’a da çıkabilir.”

İzleyecekleri siyasi yol için şu bilgiyi verdi:

“Bize ‘Hep ekonomi mi konuşacaksınız?’ diyorlar. Elbette değil. Yönetim kurulumuzda dosyalar hazırlıyoruz. Belediyelere soracağımız çok soru var.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X