Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Bir şeyleri yanlış anlıyoruz: Elektrik lazım, ama Ihlamur Ormanları’na da kıymayalım

Köşe Yazısını Dinle

Böyle özel bölge yok… Bir yanda, dünyanın bildiği ve Türkiye’nin en büyük ıhlamur ormanları uzanıyor. Hemen yanında, eşi benzeri bulunmaz longoz yer alıyor. Alt tarafta da dünyadaki iki doğal yılan balığı üreme alanından biri olan dalyan var.

Üstelik…

Ağaçların arasına girildiğinde, çevreyi gökyüzü bile görülemiyor.

İşte…

Böylesine özel ve güzel olan, ekonomik değer üreten bu bölgeyi yaşatıp dünya turizmine kazandırabilmek için Büyükşehir Belediyesi ve Karacabey Belediyesi projeler hazırlıyorlar.

Karacabey sahillerinde meteor izlemek için Gökyüzü Şenliği düzenleniyor.

Üstelik…

Yerel amatör heyecanların da katkısıyla Karacabey’in sahilleri, longozu, en büyük Ihlamur Ormanları her geçen gün daha fazla tanınıyor, her geçen yıl daha fazla insan geliyor.

Gelin görün ki…

Dünyanın sayılı Ihlamur Ormanları arasında yer aldığı bilimsel yayınlara konu olan, Türkiye’nin en büyük Ihlamur Ormanları’nın olduğu arazide rüzgar enerjisinden elektrik üretmek için ağaç kesimi yapılıyor.

Firma…

2013 yılında ilk başvurusunu yapıp 49 yıllık kullanma hakkı almış. Sonra konu mahkemelik olmuş. O süreçte Ankara bürokrasisi yeni kriterler koymuş ve izinleri özel koşullara bağlamış.

Fakat…

“Biz 2013’te başvurduğumuzda böyle kriter ve koşul yoktu” anlayışıyla olsa gerek, dünyanın gözbebeği olan bir bölgede, Türkiye için çok özel olan bir alanda rüzgar enerjisinden elektrik üretecek tribünler için arazi resmen temizleniyor, orman içinde yollar açılıyor

Evet…

Türkiye’nin alternatif enerji kaynaklarına ihtiyacı var. Evet, yenilenebilir enerji her şeyden değerli. Hiçbirine itirazımız yok.

Ama…

Bazı şeyleri yanlış anlıyor ve telafisi olmayan adımlar atıyoruz.

Elbette elektrik lazım, ama her yere kurulabilecek tribünler için eşsiz güzelliği ve değeri olan Ihlamur Ormanları’na, longoza, Dalyan’a kıymayın.

Yazıktır, günahtır.

 

Çevreci enerji için çevreye zarar verilir mi?

Şaşırtıcı olan şu… Rüzgar enerjisinden elektrik üreten RES’ler yenilenebilir enerji kaynağı oldukları için çevreci biliniyorlar.

Karacabey’de…

Günay-1, Şah, Ala, Yalova adlı RES projelerine ait 107 tribünü var. Toplam 41 tribünlü Ata-1 ve Ata-2 projeleri için Türkiye’nin en büyük Ihlamur Ormanları’nda ağaç kesiliyor. 113 tribün daha kurmak için de başvuru var.

Çevreci enerji için çevreye zarar verilir mi?

 

Savaştan kaçan misafire kalbimiz açık, ama misafir egemenliği fazla

1970’li yılların başında… Bursa’nın en özel bölgesi olarak akla İlkbahar Caddesi geliyordu.

Günümüzde…

Çarşamba Pazarı Bölgesi olarak anılan, Almanya’daki Darmstadt ile kardeş şehirlik sonrası adı Darmstadt Caddesi olan caddenin iki yanında Merinos çalışanları için yapılmış kimi tek, kimi iki, kimi üç katlı kooperatif evleri vardı.

Bursa eşrafının Çekirge Caddesi’ni keşfetmediği yıllarda, Bursa’nın ilk yapı kooperatifi olarak Merinos’un kente kazandırdığı bahçeli evler bölgeye değer katıyordu.

O evlerin yerinde çok katlı apartmanlar var.

Cadde ise…

Bursalıların gelip geçmeye çekindikleri, Suriyeli misafirlerin adeta egemenlik ilan ettiği bölgeye dönüştü.

Misafire, hele savaştan kaçıp gelen misafire kalbimiz açık, ama uyum yerine misafir egemenliği anlayışı sıkıntı oluşturuyor.

Bir çaresi olsa gerek.

 

Ümit Özdağ’ın sahillerde ‘sığınmacı’ yürüyüşü

Ümit Özdağ… Bu dönem Zafer Partisi lideri olarak sığınmacı karşıtı söylemlerle bir damar yakaladı ve yürümeye devam ediyor.

Cumartesi günü…

Önce Gemlik Küçükkumla’da, sonra Gemlik Kurşunlu’daki sahil yürüyüşleri ve Mudanya’da Mütareke Meydanı mitingine sığınmacı karşıtlığı damga vurdu.

Bir siyasi liderin karşıtlık söylemini sertleştirmesi hedef gösterme tartışmasına yol açsa da, karşılık bulması bir gösterge.

 

Bursa siyasetinin yeni ikilisi: Selçuk Türkoğlu-Hasan Toktaş dönemi

Siyasette… Bireysellik gerektiren alanlar olduğu gibi, birliktelik sağlanarak elde edilenler de çok önemli.

Kuşkusuz…

Birlikte hareket etmek, ortak güç oluşturmak için önce ikili arasında dostluk ve güven, sonra da ortak dil gerekiyor.

Gördüğümüz şu:

14 Mayıs’ta İYİ Parti’de 1. Bölge 1. Sıra Adayı seçilen Selçuk Türkoğlu ile 2. Bölge 1. Sıra Adayı seçimlen Hasan Toktaş arasında güçlü siyasi bağ var.

Üstelik…

Bu dostluk bağı siyaseten MHP dönemine dayanıyor. İYİ Parti’de de birlikte yol yürüyen Hasan Toktaş ve Selçuk Türkoğlu şu günlerde birlikte ziyaretler yapıyorlar, birlikte sorunları dinliyorlar, birlikte tepki gösteriyorlar.

Geçmişte de ortak hareket örnekleri görmüştük, ama bu kez daha ileri boyutta bir siyasi ikili olma söz konusu.

Bunun da Bursa siyasetine yeni enerji getirmesi bekleniyor.

 

Ayhan Salman’ın İnegöl duyarlılığı

Geçmiş dönem… AK Parti Bursa İl Başkanı olarak görev yaptı, AK Parti MKYK Üyesi oldu, 14 Mayıs’ta AK Parti Bursa Milletvekili seçildi.

Ayhan Salman siyaseten İnegöl kökenli bir isim. O nedenle İnegöl duyarlılığı yüksek.

Paylaşımlarından da bunu görüyoruz.

Haftaya…

AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Mustafa Durmuş başkanlığındaki İnegöl Belediye Meclisi Grup Toplantısı’na katıldığını duyuran paylaşımla başladı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X