Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Biraz dikkatli olduk vakalar indi, biraz daha dikkat etsek başarırız!

Haftalardır tekrarlıyoruz… Kimi arasak, kimi sorsak koronaya yakalandığı için ya hastanede tedavi altında, ya evinde karantinada.

İşin şakası yok. Virüs çılgınlar gibi yayılıyor. Artık çember falan da kalmadığı için herkes risk altına girdi.

Oysa…

Mart ayında herkes ne kadar da dikkatliydi. Evler tepeden tırnağa temizlenip dezenfekte ediliyor, neredeyse yediğimiz lokmaya bile dezenfektan sıkılıyordu.

Sonra…

Araya yaz girdi. Biraz güzel havaların etkisi, biraz mücadele yorgunluğu, biraz “Ne olacaksa Allah’tan” umursamazlığıyla, biraz “Bana bir şey olmaz” aymazlığıyla korkudan vazgeçip önlemleri bir kenara bıraktık.

Bu da…

Koronavirüsün yayılma hızı ve vaka sayısında Bursa’yı adeta merkez üssü haline getirdi.

Korkutucu tabloyu da 11 Kasım günü bu sütunlarda “Sokağa çıkmayın, kalabalığa da girmeyin: Vaka sayısı 4 bini geçti” başlığıyla duyurduk.

Gerçekten de…

Tablo, Bursa’da günlük koronavirüs vaka sayısının 4 bini aştığını gösteriyordu ve artış da tırmanıyordu.

Nitekim…

Yazının hemen ardından Bursa’daki günlük vaka sayısı 4 bin 700’e kadar çıktı ve bu rakam pik noktası oldu.

Kamu hastanelerinde yatak kalmadığı için hastaların özel hastanelere yatırıldığı, hatta kamu-özel tüm hastanelerde yatak bulunamayan süreçten geçiyoruz.

Bu süreçte…

Valilik tarafından alınan kararlar sıkı sıkıya uygulanırken, Bursalılar birazcık dikkatli davrandılar. Maske, mesafe, temizliğe eskisinden daha fazla önem verildi, kalabalıklardan uzak duruldu.

Yani…

Yansıyan umursamaz görüntülerin yerini önlemler aldı.

Gerçi…

Fabrikalardan, sanayi bölgelerinden vaka haberleri gelmeye devam ediyor. Buna karşın, toplumun birazcık dikkatli olması bile vaka sayılarını inişe geçirdi.

Örneğin, dün 4 binin altına inildiği kulağımıza geldi.

Birazcık daha dikkatli ve sabırlı olabilirsek, virüsü durdururuz. Lütfen, birazcık daha dikkat!

 

Valilik’te ‘son durum’ toplantısı

Gördüğümüz şu… Pandemiyle tanıştığımız günden beri Bursa Valisi Yakup Canbolat koordinasyona önem verdi.

Alınan ve düzenleme getiren kararların uygulanmasında titiz davrandı, sahadaki kurumların koordinasyonuna dikkat etti, sağlık camiasının yanında oldu.

Vaka sayılarının inişe geçtiği gün de kararlı mücadeleyi sürdürmek ve yeni önlemler için Valilik’te ilgili birimlerle değerlendirme toplantısı yaptı.

 

Misket bombası atılan, Scud füzesi yollanan köylerde mağdurları dinledi

Ekranlardan izliyor, gazetelerden okuyoruz… Ermenistan, işgal ettiği topraklardan 28 yıl sonra kendi başlattığı savaşı kaybettiği için çekilirken, terk ettiği yerleşim yerlerini de ateşe veriyor.

Bu süreçte…

İşgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarındaki  insanlık ve savaş suçlarını inceleyip dünyaya duyurmak için Karabağ’da bulunan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk parlamento heyeti çalışmalarını sürdürüyor.

Cuma günü Azerbaycan’a giden ve çarşamba günü Türkiye’ye dönecek olan Çavuşoğlu dün Ermenistan’ın teslim olmadan önce Smerç adı verilen misket bombası attığı ve Scud füzeleriyle hedef aldığı Terter ve Berder kentlerindeydi.

Sivil yerleşim yerlerinde bomba ve füzelerin yol açtıkları hasarı inceledi, orada yaşayan savaş mağdurlarıyla görüştü.

 

Muhammed Balta’nın göz yaşartan Bursa sevgisi

Aslında… AK Parti Trabzon Milletvekili olarak parlamentoda. TBMM Çevre Komisyonu Başkanı olmasına karşın Bursa Koordinatörlüğü’ bırakmadı.

Bursa onu AK Parti Osmangazi kongresinde Mustafa Dündar’ı engellemek istemesiyle tanıdı.

O tartışmada taraf olduğu görülünce cumartesi günü temayülde görev verilmedi, ama Bursa’ya gelip salona girdi, konuşma bile yaptı.

Muhammed Balta’nın anlayamadığımız Bursa sevgisi göz yaşartıyor.

 

Saadet Osmangazi farkı: Fon oluşturup sıkıntıda olanlara yardım ettiler

Seçim olsa da olmasa da sahada ve hep çalışan siyasi kadro denince akla önce Saadet Partisi teşkilatları geldi. Biz de onları siyasetin karıncaları ilan ettik.

Fakat…

Pandemiyle ilk kez durdular, uzunca süredir sahaya çıkmıyorlar.

Buna karşın…

Yöneldikleri farklı siyaset anlayışını Teşkilat Başkanı Ali Öncel ve Halkla İlişkiler Başkanı Şenol Göksal’la ziyaretimize gelen SP Osmangazi İlçe Başkanı Kerim Bulut açıkladı.

Dedi ki:

“Pandemi sürecinde ekonomi daralınca sıkıntıya düşenlerimiz oldu. Biz de teşkilat içinde bir fon oluşturduk. Gönüllü arkadaşlarımız aracılığıyla da teşkilat mensuplarımızdan başlamak üzere ihtiyaç sahiplerine yardım yapıyoruz.”

Hatta…

Sokağa çıkma yasağı günlerinde, 65 yaş üstü bazı vatandaşların alışverişlerini bile yapmışlar.

Tam da Saadet Partisi’ne yakışan bir saha çalışması olmuş.

 

SP, sıkıntıdaki üyesinin faturasını ödedi

SP Osmangazi İlçe Başkanı Kerim Bulut sohbetimizde, yardım fonu dışında teşkilat içine yönelik bir çalışmayı da açıkladı.

Dedi ki:

“3 bin civarında üyemiz var. Bu süreçte tüm üyelerimi tek tek aradık ve bir ihtiyaçları olup olmadığını sorduk. Bazısının faturasını ödedik, bazısının eksiğini giderdik.”

Yeni kararlarını da açıkladı:

“Osmangazi’nin sorunlarına dikkat çekmek için sürekli gündem oluşturacağız.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X