Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Birlikten güç doğar: 8 girişimci iş kadını derneği federasyon kurdu

Köşe Yazısını Dinle

Amaçlarını… Geçen ay ziyaretimize geldiklerinde, kısa adıyla BUİKAD olarak bilinen Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği Başkanı Oya Eroğlu şöyle açıklamıştı:

“Tıpkı sahile vuran denizyıldızı gibi, genç yaşamlara dokunmak istiyoruz. Onun için de kızların eğitimini önemsiyoruz.”

O gün…

Bir yandan bu güzel hedefe yürürken, diğer yandan Bursa’daki projelerini ulusala taşıyabilecekleri bir başka oluşumun ipucunu vermiş, ayrıntı vermemişti.

İşte…

O oluşum GİFED kısa adıyla çarşamba günü İzmir’de kamuoyu önüne çıkıyor.

İzmir’le birlikte Bursa’nın öncüleri arasında yer aldığı ve Ankara, Adana, Aydın, Afyon, Gaziantep, Kocaeli illerindeki iş kadını derneklerini bünyesinde toplayacak Girişimci İş Kadınları Federasyonu’ndan beklenti büyük.

GİFED’in kuruluş felsefesini, kurucuları arasında yer alan BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu şöyle açıkladı:

“Kadının sesinin daha çok duyulmasını ve daha çok kişiye anlatmayı istiyoruz. Tek tek proje üreten derneklerin bir araya geldiklerinde birlikten nasıl bir kuvvet ortaya koyacaklarını göstermek istiyoruz.”

Bir de…

BUİKAD’ın beklentisi var:

“Bursa’da ürettiğimiz ve uyguladığımız toplumsal sorumluluk içeren projeler var. Bu projelerimizi, diğer dermeklerle işbirliği yaparak ulusala yaymak ve Türkiye genelinde bilinmesini sağlamak istiyoruz.”

Üzerinde durduğu şu:

“Yapacağımız işbirliğiyle, bilgi alışverişi anlamında başka derneklerin geliştirdikleri sosyal sorumluluk projelerinden de yararlanmak istiyoruz. Ortaya ulusal bazda büyük bir işbirliği çıkarmak istiyoruz.”

Şunu da özellikle vurguladı:

“Türkiye’de böyle bir işbirliği yok. GİFED bu anlamda bir Anadolu Hareketi olacak. Çünkü, Anadolu’daki kadın girişimcilerin dertlerini anlayıp herkese anlatacak.”

Şunu da ekledi:

“Bu, birbirine benzer derneklerin dayanışma sergileyecekleri sosyokültürel bir yapı olacak.”

 

Kurumsal kapasite Karadeniz’de işbaşında

En büyük sel felaketini yaşayan Batı Karadeniz’e kamu kurumları, belediyeler, özel sektör araç-gereç desteği verirken sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar bölge insanına yardıma koşuyorlar.

Çalışmaları…

Ankara’daki AFAD Koordinasyon Merkezi masasından koordine edip yöneten Bursalı genç Burak Edin pazar sabahı şunu söyledi:

“Türkiye’nin dört yanından yükleme-kaldırma iş makineleri gönderiliyor. Türkiye kurumsal kapasitesiyle Batı Karadeniz seline müdahale ediyor.”

 

Bursa ekibi Marmaris’teki orman yangınını söndürürken tehlike atlattı

O kâbus o günlerinde atlamışız… Marmaris’teki orman yangınlarına müdahale edenler arasında Bursa’dan sivil bir ekip olduğunu Bursa’ya dönüşlerinde öğrendik.

Onlar…

Mahalle Afet Gönüllüleri oluşturup eğitim almalarını sağladığını bu sütunlarda duyurduğumuz Nilüfer’deki Barış Mahallesi Muhtarı Sevilay Karaca ve arkadaşları.

Aynı zamanda…

İstanbul’daki Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği Bursa Temsilcisi olan Muhtar Karaca’yı aradığımızda, atlattıkları tehlikeyi de anlattı:

“Önce Marmaris’teki İçmeler Armutalan bölgesinde görev aldık. Burada çalışırken rüzgar ters dönünce Azerbaycan askerleriyle alevlerin içinde kalıp tehlike atlattık. Sonra da Hisarönü bölgesindeki çalışmalara katıldık.”

Şu bilgiyi de verdi:

“Bursa’dan 5 kişi gittik, İstanbul’dan 20 kişi geldi. Daha sonra Bursa ve İstanbul’dan 50 kişilik bir ekip daha gitti. Arkadaşlarımız Fethiye ve Datça’da da görev aldı.”

 

30 kişilik Genç Kızılay ekibi Bursa’ya döndü

Orman yangınlarının tüm dehşetiyle sürdüğü günlerde Bursa’dan gidenler arasında 30 kişilik Genç Kızılay ekibi de vardı.

Muğla Afet Bölgesi’nde görevlendirilen ve yangın söndürme çalışmalarına katılan 30 Genç Kızılay’lıyı Bursa’ya dönüşlerinde Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tutanç karşılayıp ödüller verdi.

 

Kocayayla’da Türkmen kurultayı yapılamadı, ama MHP yine de buluştu

2002’de… MHP lideri Devlet Bahçeli’nin sürpriz seçim çıkışıyla siyasetin seyrini değiştiren yer olarak tarihe geçen Kocayayla Türkmen Şenliği uzun süredir yapılamıyor.

Bu yıl…

MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı kurultay için hazırlıklarını tamamlamıştı, ama pandemi ve artan vaka sayıları nedeniyle ertelendi.

Fakat…

MHP kadroları yine de cumartesi günü Kocayayla’da mini buluşma gerçekleştirip anıları tazeledi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Bursa Milletvekili M. Hidayet Vahapoğlu, Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Fevzi Zırhlıoğlu, İl Başkanı Cihangir Kalkancı, Bursa Ülkü Ocakları Başkanı Gülahmet Türk’ün de bulunduğu grup Kocayayla’ya giderek kahvaltı yaptılar, sohbet ettiler.

MHP yöneticileri daha sonra Orhaneli’ne geçip Sadağı Kanyonu’nu gezdiler, turizm düzenlemeleriyle ilgili bilgi aldılar.

 

DEVA’dan pazaryerlerine çıkarma

Cumartesi günü… DEVA Partisi tüm il ve ilçelerde pazaryerlerine çıkarma yapıp filenin kaç liraya dolduğunu gördü.

Bu kapsamda…

DEVA İl Başkanı Serkan Özgöz merkezdeki pazaryerlerini dolaşırken, ilçe başkanları da kendi ilçelerinde pazarlara çıktılar.

Özgöz, alışveriş yapanlara filenin kaça dolduğunu sordu, pazarcılarla sohbet etti.

Fiyatlara tepkisi ise “Bu mevsimde salatalık 10 lira olur mu?” oldu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X