Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Bu okul uzay bilimlerinin eşiği olacak: Saatçilik Okulu açıldı

Aslında… Geçmişi meydan saatçiliği olan Türkiye’de modern saat teknolojisi için yeni ustalar yetiştirecek Saatçilik Okulu fikri ilk 1955’te konuşuldu.

Ne var ki…

Dünyada süreç mikromekanik alanını ortaya çıkardı. Uzay bilimlerinden tıp cerrahisine küçük ve hassas alet üretimi mikromekanik sanayi içinde gelişti.

Bu da, Saatçilik Okulu’nun tam da alanıydı.

2013 Aralık’ta yapılan ve kısa adı TÜSAD olan merkezi İstanbul’daki Tüm Saatçi İşadamları Derneği genel kurulunda başkanlığı Bursa’dan Pırlant Saatçilik Sahibi Hayrettin Akpınar seçildi.

1.-yazi-icin-tusad-baskani-hayrettin-akpinar.jpgYönetim kurulu da ilk toplantısında ilk iş olarak Saatçilik Okulu kararı aldı.

Sonrasında…

TÜSAD Başkanı Hayrettin Akpınar’ın kolları sıvayıp Bursa’da başlattığı girişimlerin ilk sonuçlarını 6 Mart 2016 günü “Uzay teknolojisine ilk adım: Dünya saat devleri geliyor” başlığıyla duyurduk.

Yazıda…

Özel saatlerin bakım ya da onarım için İsviçre’ye gönderilmelerinin yüksek maliyeti nedeniyle “ünlü saat firmalarının, Batı OSB’de yüksek teknolojiyle kuracakları fabrikalarda dünyanın doğusu için bir çeşit servis merkezi oluşturacaklarını” ve yer için de TEKNOSAB’la görüşüldüğünü duyurduk.

Fabrikalarda çalışacak özel ustalar da Saatçilik Okulu’nda yetiştirilecekti.

Sonrasında…

Atılan pek çok adımın ardından gelişmeyi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından duyurdu, biz de 8 Aralık 2018 günü yer verdik.

“İleri teknolojinin temelini oluşturan mikromekanik alanında da istihdam garantili mesleki eğitime başlıyoruz. İlk pilot uygulamamız 150 yıllık Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lise’mizde olacak.”

Son durumu…

TÜSAD Başkanı Akpınar’dan dinlerken biz de heyecanlandık:

“Tophane Endüstri Meslek Lisesi bahçesindeki ek bina Sayın Bakan’ın direktifiyle tahsis edildi. Boş olan 5 derslikli binada Mikromekanik ve Saat Teknolojileri Bölümü açıldı.”

Şunu vurguladı:

“Milli Eğitim LGS’ye bizim bölümü ekledi. Mekanik Bölümü’nden 25 öğrenci Türkiye’nin ilk mikromekanik ve saatçilik eğitimini alacak.”

Mutluluğu şu:

“Uzay bilimlerinin kapısını 4 yıllık bu okul açacak, mikromekanik teknolojileri bu okul geliştirecek. Türkiye’ye hayırlı olsun.”

 

Uzun ince bir yol aşıldı

 

2.-yazi-icin-gazete-kupurleri.jpg2013’deki TÜSAD kongresi sonrası alınan karar gereği Hayrettin Akpınar kolları Saatçilik Okulu için sıvadı.

İlk görüşmeleri…

BTSO Başkanı İbrahim Burkay’la yaptı, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’in büyük ilgisiyle karşılaştı.

Ardından…

AK Parti Bursa milletvekilleri Müfit Aydın ve Osman Mesten konuyu Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’e götürdüler. O da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a aktarınca Bakan yerinde inceleme için Bursa’ya geldi.

Akpınar destek olan herkese teşekkür etti.

 

Rolex’in kurucusunun vakfının yaptırdığı binada Saatçilik Okulu

 

sanatcilikokulu.jpgAslında… Türkiye’nin ilk Mikromekanik ve Saat Teknolojileri Bölümü için bizzat Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından tahsis edilen binanın öyküsü çok özel.

Bina…

150 yıllık Tophane Endüstri Meslek Lisesi kampusundaki en küçük bina. Ana binanın arkasında, Onkoloji Hastanesi’nin karşısındaki tek katlı sarı bina 5 derslikten oluşuyor.

Fakat…

Duyan herkese “Tesadüfün bu kadarı olmaz” dedirten bir özelliği var.

Çünkü…

Binayı yıllar önce Hans Wilsdorf Vakfı yaptırıp hibe etmiş. Vakfın kurucusu ise, dünyaca ünlü Rolex saatlerinin kurucu sahibi Hans Wilsdorf’tan başkası değil.

Üstelik…

1881 doğumlu olan Wilsdorf, 1905’te kurduğu Rolex’in hisselerini 1945 yılında bu vakfa devretmiş.

İşte…

Dünya saat devinin vakfı tarafından yapılan 5 derslikli tek katlı bina, şimdi Türkiye’nin ilk Mikromekanik ve Saatçilik Okulu olarak saat ustaları yetiştirecek.

Öğrenciler de iş garantili okuldan mezun olacaklar.

 

Bulutların üstünden Bursa

 

4.-yazi-icin-yildririm-belediye-baskani-oktay-yilmaz-ve-gursu-belediye-baskani-mustafa-isik-ericek-yaylasi-bulutlarin-ustunde.pngYıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz her cumartesi “Doğal olarak Yıldırım” sloganıyla Yıldırım’ın doğal güzelliklerini tanıtma amaçlı doğa yürüyüşleri yapıyor.

Geçen cumartesi…

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık’la birlikte ünlü Ericek Yaylası’na tırmandılar. Fakat zirveye ulaştıklarında iki başkanı sürpriz bekliyordu.

O sürpriz…

Kayalıkların hemen altındaki bulutlardı ve Yılmaz’la Işık bulutların üzerinden Bursa’ya baktılar.

 

Tren ihalesi bugün olsa 5 yıldan önce gelmez, tünellere 4 yıl lazım!

 

5.-yazi-icin-bursa-treni-tunel-ve-viyaduk-calismasi.pngGörünen o ki… Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ın yaptığı açıklama yeni bir tartışma başlattı. Nitekim, “Bakan hızlı tren deyip 2022’yi hedef gösterdi, ama sorunlar var” başlıklı değerlendirmemizin ardından, gün boyu pek çok mesaj aldık.

Soruları tek kelimelik:

İnanalım mı?

Açıklamayı yapan en yetkili ağız olduğu için elbette inanmak gerekiyor. Fakat, Bakan’ın Ankara’dan söyledikleriyle, Bursa’dan bakınca görülenler farklı.

Örneğin…

Adından hızlı ibaresi çıkarılıp Yüksek Standartlı Demiryolu hattı kategorisine alınan Bursa treni ihalesinin önümüzdeki ay yapıldığını varsayalım. Ödeneğin tümü bir kerede ödenmiş olsun. Yine de 2022’de test sürüşü mümkün değil.

Çünkü…

Bursa-Yenişehir hattında 16 kilometrelik tünelin 9 kilometresi bitirilebildi. Daha 7 kilometre var.

Tünel çalışmasında her şey yolunda giderse günde 4 metre ilerlenebiliyor. Bu da, yalnızca tüneller için 4 yıl gerektiği anlamına geliyor.

O bakımdan…

İhale bugün olsa, şantiyelerde işbaşı yarın yapılsa, bizim tren 5 yıldan önce gelmez.

 

Boğaziçi’nde Panorama’yı anlattı

 

6.-yazi-icin-panorama-1326-fetih-muzesi-muduru-orhan-mollasalih.pngİstanbul’daki Boğaziçi Üniversitesi salonunda düzenlenen 2. Belediye Müzeleri Platformu Konferansı’na Bursa’dan Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü Nazım Enes Altan ile Panorama 1326 Fetih Müzesi Müdürü Orhan Mollasalih katıldılar.

Öğleden sonra Bursalı konuşmacılar peş peşe kürsüye gelirken, Panorama Müzesi katılımcıların yoğun ilgisini çekti.

Mimarisi ve sergilediği görsellikle ilgi toplayan Panorama müzecilikte yeni bir çığır açtı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X