Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Bu otoyollar ve köprüler kimse gelip geçmesin diye mi yapıldı?

Kabul ediyoruz ki… Her rahatın bir bedeli var. Ulaşımda mevcut karayollarına alternatif olarak yapılan otoyolun bedeli olması kadar da doğal bir şey yok.

Onun için…

Karayolu yoğunluğunu da azaltan otoyolları kullanmayı teşvik etmek gerekiyor.

Ne var ki…

Yeni yılla birlikte otoyol ve köprü ücretlerine yapılan zam teşvik edici değil, caydırıcı bir önleme dönüştü.

Konuyu…

Bursa’yı ilgilendiren yanıyla ele aldığımızda, Bursa’dan İstanbul’a ve İzmir’e otoyolla gidip gelmenin ciddi bir bütçe gerektirir hale geldiğini görüyoruz.

Örneğin…

Araç kategorilerinde 1. Sınıf kabul edilen otomobil kullanan sürücü Bursa’dan İstanbul’a gitmek için, yeni tarifeye göre otoyola Altınova’ya kadar 44 kira ödemek zorunda. Osmangazi Köprüsü’nden geçerken İstanbul’a gidiş yönü ücreti 195.5 lirayla birlikte İstanbul’a gidiş maliyeti 239.5 liraya ulaşıyor.

Bazen…

Gişelerdeki optik cihazların hatalı okumaları nedeniyle farklı kategori görülen araçların fazla ödeme yaptıkları gerçeğini de unutmamak gerekiyor.

Aynı yol için…

2. Sınıf kabul edilen minibüs türü araçlar otoyola 70.5 lira, Osmangazi Köprüsü’ne 312.5 lira olmak üzere toplamda 383 lira ödemek zorunda.

Dönüşte…

Otomobil köprüye 147.5 lira, otoyola 44 lira olmak üzere toplam 191.5 lira öderken, gidiş-dönüş 431 liraya ulaşıyor. Minibüs türü araç da dönüşte köprüye 236 lira ve yola 70.5 lira öderken gidiş-dönüş maliyeti 689.5 lirayı buluyor.

Bu tablo…

Bursa’dan İzmir’e kadar otomobiller için gidiş-dönüş 343 lira, minibüs türü araçlar için de 548 lira olarak yansıyor.

Anlaşılan o ki…

Otoyolu özendirip teşvik etmek yerine adeta “aman kimse geçmesin de yollar eskimesin” mantığıyla ağır bir ücretlendirme yapılmış.

Bu kararı verenler…

Resmi araçla geçtikleri için fiyatları anlamıyor olabilirler, ama bir gün kendi araçlarıyla geçmek zorunda kalacaklarını da unutmalılar.

Bütün absürt olaylar Bursa’da mı oluyor?

Dikkat çekmeyecek gibi değil… Yerel medyanın yanı sıra yaygın medya sayfalarıyla, genele yayın yapan televizyonların haber bültenlerinde son zamanlarda Bursa haberleri arttı.

Ne var ki…

Bu haberler Bursa’yı anlatmıyor, üçüncü sayfa haberleri kapsamında yayınlanıyor.

Şaşırtıcı olan…

Neredeyse tüm absürt olayların Bursa’da yaşanması. Bursa’nın bu tür garip olayların merkezi haline gelmesi üzücü.

Osmangazi Belediyesi çalışanları yüzde 47 zam aldı, davul çalıp oynadı

Şu günlerde… Asgari ücretin yeterli olup olmadığı tartışmaları sürerken ve emekli maaşlarıyla ilgili beklentiler dillendirilirken Osmangazi Belediyesi çalışanlarına yüzde 47’ye varan zam yaptı.

Üstelik…

Osmangazi Belediyesi’nin 1.918 çalışanını kapsayan ücret artışı 1 Temmuz 2020’den geçerli olduğu için çalışanlar geriye dönük 6 aylık da zam farkı alacaklar.

Anlaşmaya göre…

Sosyal haklarla birlikte en düşük maaş 2 bin 578 liradan 3 bin 835 liraya yükseldi. Bu da, asgari ücret tartışmalarıyla birlikte ele alındığında işçiyi memnun eden sonuç olarak yansıyor.

Nitekim…

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Hizmet İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Mustafa Yavuz’un imza attıkları sözleşmeyi, belediye çalışanları davul çalıp oynayarak kutladılar.

Ortaya da…

Son zamanlarda özlenen güzel bir tablo çıktı.

Turgay Erdem’den Nilüfer esnafına moral

Şu gerçek ki… Mart ayından bu yana pandemi sürecinden en çok esnaf etkilendi. Satışları düşen, zarar eden pek çok esnaf kepenk kapatmak zorunda kalırken, ayakta kalanlar da ekonomik yaşam savaşı veriyorlar.

İşte…

Satışların daha da düştüğü kısıtlama günlerinde Nilüfer esnafına moral vermek için Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem sokağa çıktı.

Beşevler’deki esnaf ziyaretinde sorunları da dinledi.

Doğanın dengesi… Ormanlardaki kuru ağaçlara ‘ölü’ gözüyle bakmayın

Söylemeye gerek yok… Allah doğada öyle denge kurmuş ki, hiçbir şey nedensiz değil, her bir canlının üstlendiği özel misyon var.

Öyle ki…

Kuşlar sevimli, böcekler sevimsiz gelseler de hepsi doğanın dengesi içinde yaradılış gayelerine göre varlıklarını sürdürüyorlar.

Bu durum…

Ağaçlar ve bitki örtüsü için de öyle. Hatta, ormanlardaki kurumuş ağaçların bile görevleri var.

Nitekim…

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de buna dikkat çeken bir paylaşımla çok önemli bir uyarı yaptı.

Dedi ki:

Ormanlarımızda bulunan dikili ya da devrik kuru ağaçlara ölü bir ağaç gözüyle bakmamak gerekir. Kuru ağaçlar, biyolojik çeşitliliğe katkılarının yanında, ormandaki yaşam döngüsünün sürmesinde de kilit rol oynar.”

O döngü…

Kurumuş ağaç gövdesine bazen kuşların yuva yapması, bazen mantarların yaşam bulması olarak yansıyor.

İnsanlar çekilince yunuslar sahile geldi

Fotoğrafları… Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer paylaştı. Heyecanla izlerken, geçmiş günler gözümüzde canlandı.

Bir zamanlar…

Başta Mudanya sahilleri olmak üzere Gemlik Körfezi sevimli yunusların oyun sahası gibiydi. Fakat son yıllarda kendilerini özlettiler.

Fotoğraflarda…

Kısıtlama günlerinde, insanların ortadan çekildiği zamanlarda yunusların geri gelip alışılmış gösterilerini yaptıkları görülüyor.

1 adet yorum var

Bir adet yorum var

  1. Maalesef öyle…hizmet için değilde insanları soyup birilerini zengin etmek için yapılmış gibi normal vatandaşın kullanması çok zor biz ve bizim gibilerde hizmet yapıldı diye seviniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X