Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Bu uyarı çok kritik: Vaka sayısı çok fazla, rehavet ve keyif zamanı değil!

Çarşamba öğleden sonraydı… Bursa Valisi Yakup Canbolat aradığında, testi pozitif çıkan ve virüse yakalanan dostlara mesaj yazıyorduk.

Ne yazık ki, Bursa’daki vaka sayıları İstanbul’la yarışır hale geldi.

Bu sütunların okurları…

11 Kasım günü Bursa’da vaka sayısının günlük 4 bini geçtiğini okudular. Sonra günlük 4 bin 700 vakaya kadar çıktı. Hafta başı da rakamların inişe geçtiğini, günlük vaka sayısının 3 bin 200’lere gerilediğini yazdık.

Aslında…

Bu rakam bile mart-nisan döneminin 8-10 katı. O nedenle, Bursa’nın daha dikkatli olması gerekiyor.

Nitekim…

Sürecin başından beri itidalli yönetim sergileyen, koordinasyonu başarıyla sağlayan Vali Yakup Canbolat aradığında, “Marmara Bölgesi’nde genel itibariyle vaka sayıları son 1 ayda hızla arttı” dedi ve idare olara aldıkları önlemleri anımsattı:

“Hastanelerimizdeki yoğun bakım yatak sayılarımızı arttırdık. Filyasyon ekiplerini iki katına çıkardık ve sahada 750 ekibimiz gece gündüz çalışıyor. Onlara destek amacıyla kurumlarımızdan araç ve şoför desteği verdik. Belediyelerimiz ve özel sektörümüz de bu desteğe katıldı.”

Şunun altını çizdi:

“Son olarak, eğitime ara veren okullarımızdaki müdür, müdür yardımcısı, memur pozisyonunda olan arkadaşlarımızı sağlık personelimizin büro işleri için görevlendirdik.”

Vurguladığı şu:

“Kamu olarak yapılabilecekleri yaptık, tedbirlerimizi aldık. Fakat yoğun bakımlarda yatak doluluk oranları maalesef yüksek.”

Bu noktada…

“Bir şeye dikkat etmemiz gerekiyor” dedi ve şu çağrıyı yaptı:

“Bölgemizde rakamlar artıyor ve Bursa’mızda da vakalar fazla. Vatandaşımızın biraz hareketlerini sınırlandırması, biraz da keyif aldığı bazı faaliyetlerden vazgeçmesi gerekiyor. Rehavet zamanı değil.”

İstediği şu:

“Pandemiyi vatandaşımızın desteğiyle durdurabiliriz ve rakamları geri çekebiliriz. Bu hızla artış devam ederse başka sorunlar çıkar.”


Test kapasitemiz günlük ortama 12 bin

Aşı haberlerini umut verici bulan Bursa Valisi Yakup Canbolat, bugün için “Vatandaşların kurallara daha ciddi uymalarını istiyoruz” dedi.

Ardından…

Gece gündüz çalışacak şekilde Toplum Yararına Çalışma’dan eleman aldıklarını söyledi. “Artış oranını durdurmamız lazım” dedikten sonra ekledi:

“Test sayımızı arttırıp günlük ortalama 12 bine yakın test yapabilir hale geldik. Yeni cihazlarla laboratuarlarımızı takviye ettik.”

Virüs sahile indi… Mudanya ve Gemlik koronanın merkez üssü oldu

Mart-nisan döneminde koronavirüs vakalarının sosyolojik özelliği vardı ve sanayi bölgelerinde çalışan işçilerin yaşadıkları bölgelerde görülüyordu.

Tabloda da  Yıldırım ve Gürsu vaka sayısında ilk iki sırayı alıyordu.

Gördüğümüz kadarıyla…

Yıldırım İlçe Sağlık Müdürlüğü hem sistemini zamanında kurup oturttu, hem de iyi planlamayla süreci yönetti. Bunun sonucu olarak da, yeni dönemde, yani ekim ayıyla birlikte başlayan süreçte vaka sayısı ve yayılma hızında Osmangazi ilk sıraya çıktı, Nilüfer hemen onun arkasına geldi.

Bugünse…

Hayat Eve Sığar uygulamasındaki yoğunluk haritalarında, biraz da kentten kaçanların etkisiyle virüsün sahillere yöneldiği görülüyor.

Nitekim…

Artık Mudanya ilk sırada, Gemlik ikinci. Onları İnegöl, Mustafakemalpaşa, Osmangazi, Gürsu, Nilüfer izliyor.


Köylere gitmeyin, yaşlıları koruyun

Virüsten kaçanlar yazlıklara sığınınca koronavirüs sahillerde yayıldı. Bu tehlike dağ yöresi için de var.

Üstelik…

Kente göç nedeniyle yaşlıların yaşadığı dağ köyleri için Dağ-Der Genç’ten iki çağırı geldi:

Bir…

“Sevdiklerimiz ya evde karantinada, ya hastanede yoğun bakımda. Suçlusu bizleriz, koronayı saklamayın, tedavi olun.”

İki…

“Yaşlılarımızı korumak için şehirde evinizde kalın, köylere gitmeyin.

3 ilçedeki 20 mahallede yaşayan 100 bin kişi doğalgaza kavuşuyor

Gündeme… İlk olarak 2011 milletvekili seçimi öncesi geldi. AK Parti Milletvekili Adayı olarak Ankara Yolu altındaki mahallelere giden Hakan Çavuşoğlu’na vatandaşlar evlerine doğalgaz bağlanmadığını anlattılar.

 

Sorunu çözmek için kolları sıvayın Çavuşoğlu önce 24 Mayıs 2018’de Olay Televizyonu’ndan imar barışını duyurdu. Yapılar ruhsata kavuşunca, şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşüp sorunun yasayla çözülmesi için destek aldı. Kanun teklifine ilk imzayı da Çavuşoğlu attı.

Bu süreçte…

AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın da, çoğunlukla Doğu illerinden gelenlerin yaşadığı mahallelerdeki sorun için TBMM’deki kulisini ortaya koydu.

Sonuçta…

Osmangazi, Yıldırım ve Gürsu ilçelerindeki 20 mahallede 100 bin kişinin doğalgaza kavuşmasını sağlayacak yasa Çarşamba gecesi TBMM’de kabul edildi.


Siyaset esnemediğinde kırılma olur

100 bin kişiye doğalgaz müjdesini Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay sosyal medyadan “bakanlarımıza, milletvekillerimize” teşekkür ederek duyurdular, ama Hakan Çavuşoğlu’nu ve paylaşımının fotoğrafını koydukları Müfit Aydın’ı yazmadılar ki, ikisinin de adaylıklarında Çavuşoğlu var. Başka da paylaşım olmadı.

Oysa…

Unutulmamalı ki,  siyaset esnemediğinde kırılma olur.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X