Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Burkay’dan iş dünyası mesajı: Herkes işinin başında, üretim fedakarca sürdü

Köşe Yazısını Dinle

Özellikle… Esnafın kapandığı dönemde fabrikaların çalışmasına yönelik farklı söylemlerin ortaya çıktığı görülüyor.

Bir yanda…

“Krizin faturası emekçiye kalmasın” mücadelesi verilirken, “Her yer kapalı, işçiler neden çalışıyor?” diyenlere “Ekonomi durursa herkes batar” gerçeği anımsatılıyor.

Biz de…

Her şeyin birbirine karıştığı böyle bir süreçte iş dünyasının bakışını öğrenmek için Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay’ı aradık.

Önce…

“Pandemiyle birlikte kurduğumuz kriz masalarında firmalarımız ve çalışanlarımızı korumak için yoğun mesai harcadık” dedi ve şu analizi yaptı:

“Geçen yıl mart ayında BTSO olarak önemli bir adım atıp  ‘istihdamı koruma kalkanı’ oluşturduk. Bursa iş dünyası olarak çalışanları işten çıkarmayacağımızı ilan ettik.”

Şunun altını çizdi:

“Olağanüstü dönemde hem çalışanlarımızın sağlığını korumak,  hem üretimi sağlamak için sanayide antikor testlerini ilk başlatan BTSO oldu.”

Ardından…

Üretilen cerrahi maske ve siperliklerin işletmelerle esnafa dağıtıldığını söyleyip şuna dikkat çekti:

“Bursa’da SGK’ya kayıtlı 700 bin çalışan var, ama kısa çalışma ödeneğinden 270 bin çalışan faydalandı. Çalışan sayısının neredeyse üçte biri olan bu rakam çok önemli.”

Şunu vurguladı:

“Kısa çalışma ödeneği dışında kalan 430 bin çalışan işverenlerimizin gayretleriyle maaşlarını ve gelirlerini devam ettirdiler.”

Devam etti:

“Firmalarımız devletimizin yükünü aldı, çalışanların gelir kaybı olmaması için özveride bulundu, gelir kaybının önüne geçti. İşveren ve kamu taşın altına elini eşit derece koydu, birlikte mücadele ettik.”

Mesajı şu:

“Bursa’da üretimden ihracata asla vazgeçmeyen girişimci profili var. Zorlu hayat şartlarına rağmen kimse işinin başından ayrılmadı. , üretim her türlü fedakarlıkla devam etti. Çalışanlar da, girişimciler de üzerlerine düşen görevi yerine getirdi.”

 

 

Çalışan fedakar, firmalar özverili, devlet destekçi

Pandemi sürecinde üretimin devam etmesinin önemine dikkat çeken BTSO Başkanı İbrahim Burkay, şunu vurguladı:

“Çalışanlarımızın fedakarlıkları, firmalarımızın özverileri, devletimizin başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere en üst seviyede desteği var. Bunlar olmasa ekonominin bu noktada devam etmesi mümkün değildi.”

Beklentisi şu:

“Aşılama çok önemli. Ülke olarak aşılamayla birlikte normalleşme sürecini de hızlı şekilde başlatmamız lazım.”

 

Bozbey’in pandemi bakışı: Refahı kıt, yoksulluğu sınırsız vuruyor

25 yıl Nilüfer Belediye Başkanlığı yaparak Bursa’nın yerel yönetim tarihinde rekor kırdı. 2019 yerel seçimine Millet İttifakı Adına CHP Büyükşehir Adayı gösterilen Mustafa Bozbey’in önümüzdeki seçimde adaylığını Kılıçdaroğlu şimdiden ilan etti.

Görünen o ki…

Belediye başkanlığı yanında deneyimli siyasetçi olan Mustafa Bozbey de, sosyal medya hesabından yaptığı ramazan paylaşımıyla seçim hazırlığını başlattı.

Mesajı şu:

Mübarek ramazan ayında son 10 güne tam kapanmayla girdik. Bu durum yine refahı kısıtlı, ama yoksulluğu sınırsız olan yurttaşlarımızı vuruyor en çok. Onbinlerce çocuk yatağa aç giriyor. Anne-babalar bu zorlu günleri nasıl atlatacaklarını kara kara düşünüyor.”

Çağrısı ise şu:

Şu mübarek günlerde ihtiyacı olana elimizi uzatmak boynumuzun borcudur. Gün dayanışma ve paylaşma günüdür.”

 

Hamza Türk TDK yönetimine döndü

Bursa siyasetinin genç isimlerinden Hamza Türk, kuruluşundan itibaren AK Parti’de siyaset yaptı.

Son dönem…

Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi’nin kurucu il yönetiminde görev aldı, ama geçtiğimiz günlerde yönetimden ayrılıp, bir dönem yönetiminde bulunduğu Türkiye Düşünce Kulübü’ne geri döndü.

TDK Genel Başkanı Ercan Yakut, yeni dönemde Hamza Türk’ün Teşkilat Komisyonu Başkanı görevi yapacağını duyurdu.

 

Gemlik Körfezi’ndeki planktonların rengi değişti, korkutucu oldu

İlk olarak… Mart ayı ortalarında Gemlik sahillerinde görüldü. GEMPORT yakınlarında deniz yüzeyinin beyaz köpük kaplanması üzerine gemilerin atık bıraktığı sanıldı, ama bunun deniz salyası olarak adlandırılan planktonların deniz yüzeyine çıkması olduğu anlaşıldı.

Biz de…

Ahmet Yıldırım’ın gönderdiği fotoğraflarla Burgaz sahillerinin bembeyaz görünümünü 28 Mart günü aktardık.

Bu kez…

Gemlik Körfezi’ni sarı renkli ve kokan sıvı halinde deniz salyası kapladığını Bursa Hakimiyet’te meslektaşımız Namık Göz’ün yazısından öğrendik.

Sabah da…

Sarı planktonların adeta bir çamur tabakası gibi hem Güzelyalı Yat Limanı’nı doldurduğunu, hem de Burgaz sahillerinin tümünü kapladığını gördük.

Deniz canlıları açısından büyük tehlikeyi gösteren sarı renkli salyaları sahillerden temizlemek de kolay olacağa benzemiyor.

 

Bursaspor’u 10 yıl sonra bile unutmadı

Jozy Altidore 2011 yılının ara transfer döneminde kiralık olarak Bursaspor’a geldi ve başarılı futboluyla kısa sürede gönülleri fethetti.

Sonrasında ayrılıp gitti, ama aklı Bursaspor’da kaldı. Çünkü her fırsatta Bursaspor paylaşımı yapmayı sürdürdü.

Son olarak…

Dünyaca bilinen paylaşım sitesi 433’ün Instagram sayfasına, kendisinin oynayamadığı Timsah Arena’nın fotoğrafını koyup unutmadığını gösterdi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X