Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Bursa, büyüyen ‘katma değeri yüksek’ sanayi için yer arıyor!

Asır öncesi değil… 1960’lı yılların ortalarına kadar dokuma atölyeleri tekstilin üretim merkeziydi, evlerin altındaki deverelerde iplik çekilirdi. Merinos ve İpekiş kentin iki büyük fabrikasıydı ve oralarda çalışmak ayrıcalıktı.

60’lı yılların ortalarında Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi devreye girdi ve Pilot Sanayi adıyla Türkiye’ye öncülük etti.

Şimdi…

Bursa’daki organize sanayi bölgeleri 23’e ulaştı, ama kabına sığamayan ve sürekli büyüyen sanayi için yer sorunu gündemden düşmüyor.

İşte…

Bu konuyu tüm yönleriyle ele almak ve çözümlerini incelemek üzere Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede geldi.

Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın makamında yapılan toplantı çıkışında, son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’na neler konuşulduğunu sorduk.

Önce…

Geniş perspektiften bakışıyla çerçeveyi çizdi:

“Bursa çok yönlü bir şehir. Turizm, tarım, tarih, kültür şehri. Aynı zamanda en önemli özelliklerinden biri de sanayi şehri olması. Üstelik, sanayi geçmişi ve sanayi altyapısı çok güçlü olan bir şehir.”

Şunu özellikle vurguladı:

“Bursa sanayi gücünü gerek istihdamıyla, gerek ihracatıyla günden güne pekiştiren bir şehir. Örneğin, bu dönemde pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntılara rağmen Bursa’nın istihdamı ciddi şekilde arttı. Bu çok önemli.”

Şöyle devam etti:

“O nedenle, sanayicilerimizin beklentileri var. O beklentilerin ilk sıralarında yer alan konulardan biri yeni yatırımlar için yer sorunu. Çünkü sanayi arsalarımız hem kıt, hem değeri ateş pahası.”

Ardından…

“Hem şehir içinde kalmış KOBİ’lerimizi büyütüp şehir dışına çıkarmak, hem yabancı yatırımcının Bursa tercihini teşvik ederken yer sorununu çözmek gerekiyor. Çünkü Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcı önce Bursa’yı tercih ediyor” dedi ve şu bilgiyi verdi:

“Sayın Valimiz Yakup Canbolat’ın makamındaki toplantıda bütün bunları konuştuk. Sanayi arsalarının pahalı olmasını ve yer sıkıntısını ele aldık. Büyüyen, ama kirletici olmayan katma değeri yüksek sanayimiz için yeni arayışlar üzerinde durduk.”

 

Kenti bozmadan sanayi adımları

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, kirleten sanayiden uzaklaşıp katma değeri yüksek sanayinin büyümesine destek olmak amacıyla yapılan toplantı sonrası önemli bir karşılaştırma yaptı.

Dedi ki:

“Almanya’nın sanayi alanı toplamı, ülke yüzölçümüne göre yüzde 3-4 civarında. Bizde bu oran daha yüzde 1 bile değil.”

Şu bakış önemli:

“Şehrimizin tarihi, kültürel ve tarımsal özelliklerini dikkate alarak çok dikkatli adımlar atmalıyız.”

 

Sanayi Bakanlığı bu formüle çalışıyor: OSB içinde yer kiralama fırsatı

Bir yandan… Pandeminin etkilediği sanayi üretimini normalleştirme adımları atılırken, bir yandan istihdamı daha fazla arttıracak yeni sanayi yatırımları için yer aranıyor.

Nitekim…

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin katılımıyla Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın makamında yapılan toplantıda sanayinin büyümesi ele alındı.

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, ele alınan yaklaşımlar hakkında şu bilgiyi verdi:

“Organize sanayi bölgelerimizi yeniden gözden geçiriyoruz. Kimini karma hale getirirken, kiminin doluluk oranlarıyla ilgili olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız çalışma yaptı.”

Formül şu:

“Doluluk sorunu yaşayan sanayi bölgelerimizde sanayicimiz OSB içinde yer kiralama fırsatı elde edecek ve yeni yatırımlara yer sorununun bir bölümü böyle aşılacak.”

Kısacası…

Bursa sanayisi için umut veren yeni bir süreç başlıyor.

 

Hedefte ‘katma değeri yüksek’ sanayi var

Konuyu… Üç başlıkta ele almak mümkün: Kent içindeki sanayi ve KOBİ’leri dışarı çıkarmak, istihdamı arttırmak, sanayicinin yaşadığı pahalı arsa sorununu aşmak.

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, toplantı sonrası şunun üzerinde durdu:

“Sanayi arsalarının pahalı olması ve yer bulunmaması önemli sorun. Buna çare ararken, emek-yoğun sanayi yerine yatırımları katma değeri yüksek sanayinin cazibe merkezi haline evirmek gerekiyor.”

 

Sağlığa milletvekili morali… Onkoloji Hastanesi’nde hastalara hatır sordu

Zor bir süreçten geçiyoruz… Her şey bir yana, insan sağlığı tehdit altında. Üstelik koronavirüs tüm dünyanın en büyük kâbusu haline geldi.

Bir yandan…

Pandemiyle mücadele edilirken, bir yandan mücadelenin yükünü omuzlayan sağlık çalışanları için yapılabilecekler konuşuluyor. En azından sağlık çalışanlarına toplumsal destek verilmesi yönünde topluma çağrılar yapılıyor.

Çünkü…

Bu tür çalışmalar daha çok moral işi.

Benzer durum…

Böylesine zorlu süreçte hastanelerde tedavi gören hastalar için de geçerli. Farklı hastalıklardan tedavi görseler bile, korona kaygısı kendini gösteriyor.

İşte…

AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen bu amaçla Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi’ni ziyaret etti. Doktorlarla sohbet edip sıkıntılarını dinlemenin yanında hastaları da dolaşıp hatırlarını ve istekleri olup olmadığını sordu.

Karşılığında ise…

“Koronadan yoğun bakımda yatanlar için dua ediyoruz” cevabı aldı.

 

TOGG’un yolunu açan kararname

Bu sütunlarda… 14 Temmuz günü duyurduk. Gemlik-Mudanya Sahil Yolu kapsamında Engürücük-Kurşunlu arasındaki 4.4 kilometrelik bölüm TOGG fabrikası nedeniyle duble yol olarak yapılıyor.

Ayrıca…

Karayolları, fabrikaya ulaşım için Kumsaz yakınlarından TOGG’a kadar yeni bir yolu gündemine aldı.

İşte…

Dün sabah yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, fabrikaya giden bu yol üzerindeki bazı müştemilatlar için acele kamulaştırma fırsatı verdi.

Bu yönüyle de, TOGG’un yolunu açan kararname oldu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X