Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Bursa coştu… Aşı için bir günde 27 bin randevu rekoru da getirdi

Köşe Yazısını Dinle

Şunu biliyoruz… 15 aydır dünyaya kâbus yaşatan, günlük yaşam alışkanlıklarını değiştiren, insanların evlere kapanmalarına, işyerlerinin kepenk indirmesine, neden olan koronavirüsle mücadelede aşı en önemli silah.

Nitekim…

Aşılama arttıkça vakalar düşüyor.

Çünkü…

Virüsü taşıyan çevresine çok hızlı şekilde yayabiliyorken, aşılı olanla karşılaştığında bulaş kesintiye uğruyor.

Nitekim…

11 Haziran Cuma günü “Aşılamayla pandeminin hızı kesildi, günlük vaka sayısı 200’lerde kaldı” başlığıyla aşının etkisine ilişkin bilgilere yer verdik.

Gelinen noktada…

Aşı tedariğindeki sıkıntıların aşılması ve stoklarda yeterince aşı olmasının elbette önemli payı var, ama vatandaş da aşı konusunda bilinçlendi ve ilk zamanlardaki kadar çekingen davranmıyor.

Ayrıca…

Oluşturulan Aşı İkna Ekipleri kent merkezi-köy demeden her yere gidip kaygıları giderdiler ve sırası gelenlerin aşıya ulaşmalarını sağladılar.

Bununla birlikte…

Kamu hastanelerinden sonra özel hastaneler ve 4’ten fazla doktor olan Aile Sağlığı Merkezleri’nde BioNTech aşısı yapılmasının Bursa’daki aşılama rakamlarını hızla arttırdığını unutmamak gerekiyor.

İşte…

Bu gelişmelerin ardından, Bursa’da aşı olmak için dünkü randevular 27 bini aştı. Bu rakam, süreç başından beri bir günde en fazla randevu olurken rekoru da getirdi.

Rekor gününde…

Yani 27 bin randevunun alındığı 14 Haziran Pazartesi gününde en fazla başvuru 2 bin 200 randevuyla Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yapıldı. Şehir Hastanesi bin 900 randevuyla ikinci, Çekirge Devlet Hastanesi de bin 100 randevuyla üçüncü oldu.

Çarpıcı bir istatistik de şu:

Bursa’da aşılananların yüzde 53’ü kadın olurken, erkekler yüzde 47’de kaldı.

Bu da…

Aşı konusunda kadınların erkeklere göre daha duyarlı ve kararlı oldukları anlamına geliyor. Bursa’daki günlük vaka sayıları ise 200’lerde devam ediyor.

 

Küçük ASM’ler de aşı yapmak istiyor

Aşılamada… 4’ten fazla doktor olan Aile Sağlığı Merkezleri’nde BioNTech aşısı yapılmasına başlanması küçük ASM’leri kaygılandırdı.

Çünkü…

Mahallesindeki ASM’ye pek fazla gitmeyen kimileri, aşı için büyük ASM’ye gittiklerinde nüfus kayıtlarını da oraya aldırıyorlar. Bu da, nüfusa göre ücret sistemiyle çalışan küçük ASM’lerde nüfus kaybı kaygısına yol açtı.

Onun için…

Küçük ASM’ler de aşı yapmak istiyorlar.

 

AK Parti’de Mustafa Esgin Adana, İsmail Kaya Bursa Koordinatörü

AK Parti’de… Kuruluştan beri izlenen bir yönetim sistemi var. Her Genel Başkan Yardımcısı’na bağlı birimlerin koordinatörleri oluyor.

Onlar arasında da…

Teşkilat Başkanlığı ve Yerel Yönetimler Başkanlığı koordinatörleri öne çıkıyor.

Nitekim…

Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın İstişare Toplantısı’na Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki geldi. Toplantıyı da Bursa Koordinatörü Ahmet Zembilci yönetti.

En çok merak edilen Teşkilat Başkanlığı Bursa Koordinatörü de dün belli oldu.

Kongrelerde çok tartışılan Muhammed Balta’ya görev verilmezken, Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya yeni Bursa Koordinatörü atandı. Kaya’nın yeşil kravatlı fotoğrafı ise yeni görevinin mesajı oldu.

Bu arada…

Geçen dönem Karadeniz’de çalışan AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin de Adana Koordinatörü olarak görevlendirildi.

 

Aydın: İlk defa çevre olayına bu kadar samimi yaklaşıldı

Marmara Denizi’ndeki deniz salyası/müsilaj önlemleri TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü.

Görüşmelerde…

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi olarak söz alan AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın, bölgede sanayileşmenin AK Parti öncesi olduğunu vurgulayıp, en geniş katılımlı Koordinasyon Kurulu oluşturulduğunu anımsattı ve şunu söyledi:

“Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir çevre olayına bu kadar samimi yaklaşıldı.”

 

Kara gün dostu: Evleri yanan 3 ailenin yardımlarına ilk Kızılay koştu

Hafta sonu… Mudanya’nın eskiden köy olan Aydınpınar Mahallesi’nde doğalgaz patlaması nedeniyle 3 ev yandı. Bu evlerde yaşayan 3 aile canlarını kurtarmayı başardılar, ama yanan evleriyle birlikte tüm eşyalarını kaybettiler.

İtfaiyenin yoğun çabalarıyla yangın söndürülürken, evleri ve tüm eşyaları yandığı için ortada kalan 3 ailenin yardımlarına Kızılay yetişti.

Yangın yerine giden ve ailelere ulaşan Kızılay Mudanya Temsilcisi Mustafa Bayrak ilk anda 3 ailenin tüm bireylerine giysi yardımı götürdü. Sonra da gıda yardımında bulundu.

Kara gün dostu olan Kızılay’ın şefkat elini yangın mağduru 3 aileye uzatan Bayrak sohbet ederken şunu söyledi:

“Evleri yanan ailelerin yanlarında olmaya çalıştık. Hafta içinde de evlerini yeniden kurabilmeleri için gerekli yardımları ulaştıracağız.”

 

Kemal Demirel dede oldu

Gençlik arkadaşımız, CHP Bursa eski milletvekili Kemal Demirel son yıllarda peş peşe gelen hastalıklarla zorlu bir tedavi süreci geçirdi.

İşte…

Bu sürecin ardından Nimet-Kemal Demirel çifti, ilk kızları Deniz’in kız torun armağan etmesiyle farklı bir mutluluk yaşadılar.

Deniz-Çağrı Ekici çiftinin Lina adını verdikleri yavruları, sıkıntılı ve zor günler sonrası Demirel ailesinin mutluluk kaynağı oldu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X