Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Bursa için en hüzünlü yıldönümü: İşgalin ve puşide-i siyahın 100. yılı

Sabah… Kent Kültürü Derneği Başkanı Mutlu Çınar’la konuşuyorduk. Tarih sayfalarındaki ayrıntılar ve bu ayrıntılara dayalı özel günlerle yıldönümlerini bulup toplumun önüne çıkarmasıyla bildiğimiz Mutlu, aynı zamanda AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı olan Bilecik Milletvekili Selim Yağcı’nın danışmanı olarak TBMM’de görev yapıyor.

Nitekim…

İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği 100 Yıllık Vefa, 100 Yıllık Farkındalık projesi de Yağcı’nın himayesinde ses getiren etkinliklerle yürüyor.

Sohbetimizde, Bursa için en hüzünlü yıldönümünü anımsattı:

“8 Temmuz 1920’de Bursa işgal edildi. Yani, işgalin 100. yıldönümü. 10 Temmuz 1920’de de Bursa’nın işgali nedeniyle TBMM kürsüsüne puşide-i siyah, yani siyah örtü örtüldü Bursa’nın kurtuluşuna kadar kaldırılmadı.”

Anlamlı ve hüzünlü iki tarihin ardından bir not daha verdi:

“8 Temmuz’da Bursa işgal edilince Atatürk 9 Temmuz’da Ankara’dan trenle Bozüyük’e gelip Bursa Komutanı Bekir Sami Bey başta olmak üzere Bursa’dan gelen heyetle buluştu.”

Şu ayrıntı da önemli:

“Yunan işgali nedeniyle Bursa ve Balıkesir’den başlayan göçü önlemek için alınacak tedbirler de o buluşmada görüşüldü.”

Bütün bunlar…

Bursa’nın bir daha yaşamak istemediği, hatta hatırlamak bile istemediği bir işgalin yüzüncü yılı olması nedeniyle hüzünlü bir yıldönümü olarak yansıyor.

Yanı sıra…

Yine AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı himayesinde 100 Yıllık Vefa, 100 Yıllık Farkındalık projesi kapsamında bir özel çalışma daha var.

15 Temmuz’da darbeciler TBMM’yi işgal istediklerinde Meclis’e koşan milletvekilleri arasında 12 kadın milletvekili var, İkinci puşide-i siyahın önüne geçen bu kadın milletvekillerinden 11’i halen parlamentoda.

İşte…

Mutlu Çınar, o 11 kadın milletvekilini 15 Temmuz’da Türkiye’ye dağıtılacak 100 Yıllık Vefa dergisinin kapak fotoğrafı için bir araya getirdi.

Fotoğrafta…

AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Fatma Betül Sayan Kaya, Jülide Sarıeroğlu ile Leyla Şahin Usta ile AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam ve milletvekilleri Ayşe Keşir, Ceyda Bölünmez Çankırı, Hülya Nergis, İlknur İncegöz, Mihrimah Belma Satır, Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Sena Nur Çelik yer alıyor.

 

Siyah sarıktan siyah örtüye

Siyah renk hem Batı, hem Doğu, hatta Uzakdoğu kültürlerinde üzüntüyü ve matemi temsil ediyor.

Nitekim…

Kudüs işgal edildiğinde Selahaddin Eyyubi beyaz sarığını çıkarıp siyah sarık takıyor. Bursa işgal edildiğinde de Atatürk’ün isteğiyle TBMM kürsüsüne puşide-i siyah, yani siyah örtü seriliyor.

10 Temmuz 1920’de serilen o örtü, Bursa’nın kurtarıldığı 11 Eylül 1922’ye kadar Meclis kürsüsünde kalıyor, kimse dokunmuyor.

Hatta, vatan savunmasının sembolü oluyor.

 

Türkoğlu: Kongre almaya değil, Bursa’yı toparlamaya geliyoruz!

Açıkçası… DYP Osmangazi İlçe Başkanlığı yapan ve bir süredir siyasetten uzak duran Nevzat Kocakurt’u ekipte görünce şaşırdık.

Üstelik…

O ekipte, Helen İYİ Parti İl Yönetim Kurulu üyeleri Gülcan Somuncuıoğlu ve Erkan Zorba ile birlikte MHP ve İYİ Parti’de Osmangazi İlçe Başkan Yardımcılığı yapan, halen de Bursa Barosu Disiplin Kurulu Üyesi olan Şeyda Şahin vardı.

Bursa’da…

12 yılı Kamu-Sen’de olmak üzere 19 yıl sendika başkanlığı yapan Selçuk Türkoğlu milletvekili adaylığı sonrası çıktığı siyaset yolunda İYİ Parti İl Başkan Adayı olarak iddialıydı:

“Genç ve enerjik bir ekiple sahadayız. İYİ Parti’yi değil, Bursa’yı toparlamaya geliyoruz. Sadece kongre almaya değil, Bursa’ya talibiz.”

Mesajı şu:

“Sessiz çoğunluğun sesi olmaya, mazlum ve gadre uğramışların sözcüsü olmaya talibiz. Söyleyecek sözümüz var. Biriktirdiğimiz tecrübe ve Bursa’yla alakalı beklentilerimiz var. Bursa’yı kucaklayacağız.”

 

İYİ Parti’de 3 adaylı il kongresi

İYİ Parti iç bünyesindeki demokratik mücadeleye hoşgörülü bakıyor. Nitekim sazı ilçe kongreleri 2-3 adaylı geçti.

Aynı durum il kongresi için de geçerli. Tarihi bugünlerde kesinleşecek kongre 3 adaylı olacak. Adaylardan ikisi de belli.

Adaylığını ilk açıklayan, yıllarca Ülkücü davaya hizmet eden Zafer Milli oldu. Ardından Selçuk Türkoğlu ekibini kurup sahaya çıktı.

Üçüncü adayın İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır olması bekleniyor, ama Kurucu İl Başkanı Yüksel Yılmaz’ın adaylığı da sürpriz değil.

 

İstasyonun adı Mimar Sinan, mazgalın arkasında kum torbası var

Bursa Valiliği, şiddetli yağışın yol açabileceği sele karşı hazırlıklı olunması için 1 gün önceden kenti uyardı.

Ardından…

Bir okurumuzun gönderdiği fotoğraftan, Bursaray istasyonlarında da selin mazgalları aşıp yer altı istasyonunu basmasını önlemek için alınan kum torbalı önlemleri gördük.

Üstelik…

İstasyona su girmesini engellemek için yapılan mazgalların işe yaramayacağı düşüncesi yanında, mazgallardan sonra iki kat kum torbası ile korumaya alınan istasyonun adı Bursaray Mimar Sinan İstasyonu.

Yani…

Dünyanın bize göre en büyük mimar ve mühendisinin adını taşıyan, üstelik de tam arkasında Teknik Üniversite bulunan istasyonda alınan sel önlemi keşke daha teknik sistemlerle alınabilseydi.

Burada, istasyon mühendisliği adına sorgulanması gereken bir durum var.

O bakımdan…

Büyükşehir Belediyesi bu tür istasyonları mühendislik açıdan elden geçirmeli.

 

Siyasetçinin ameliyatını siyasetçi doktor yaptı

Mehmet Ay’ı uzun yıllardır tanırız. DYP’de Osmangazi İlçe ve İl yönetim kurullarında görevler üstlendi. Taban siyasetinde, Alacahırka-Pınarbaşı bölgesinin etkili temsilcisi olarak bilinir.

Son dönem de…

AK Parti’de yine Osmangazi İlçe ve İl yönetim kurullarında taban siyasetinin temsilcisi oldu.

Hafta sonu, dizlerinde yaşadığı sorun nedeniyle ameliyat masasına yatarken, Mehmet Ay’a operasyonu da AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin yaptı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X