Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Bursa iyi yolda: Günlük vaka sayısı 500’ün altına indi, hastaneler boşaldı

Sabah… Saat 07.30’da Pekin Havaalanı’ndan gelen fotoğrafla güne başladık. Fotoğrafta, Çin’den dünyaya radyo ve televizyon yayını yapan CRI Türkçe Servisi Baş Editörü olarak görev yapan Bursalı gazeteci Sedat Aydın vardı.

Üzerinde T.C. Sağlık Bakanlığı yazan kolinin önündeki fotoğrafa şunu yazmış:

“Sinovic aşıları Türkiye için yola çıktı. Oradaydım.”

Mesaj sabah 07.30’da bize ulaştığında, Pekin’de saat 12.30’du. THY uçuş süreci 10-12 saat arası değiştiği için, aşıların gece İstanbul’a ulaşması bekleniyordu.

İşte…

Koronavirüse karşı hepimizin umudu haline gelen aşılar havada yoldayken, Bursa’daki koronavirüs tablosunu merak ettik.

Gördük ki…

Alınan önlemler, vatandaşın bireysel olarak dikkatli davranması yanında, hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması çok etkili olmuş.

Nitekim…

Kasım ayı ortasında günlük 4 bin 700’ü aşan Bursa’daki vaka sayısı günlük 500’ün altına indi.

Bu tablo bir kentin azmiyle elde edilen büyük bir başarı oldu. Doğal olarak bunun hastanelere yansıması da var.

Ulaşabildiğimiz bilgilere göre…

Geçen haftaya kadar boş yatak bulunamayan ve sıra beklenen Şehir Hastanesi korona yoğun bakımında şu an 20, Covid hastalarına ayrılan katlarda da 200’e yakın boş yatak var.

Şehir Hastanesi’ne koronavirüs başvuru sayısı günlük 3 binlerden 300’lere indi.

Aynı şekilde…

Çekirge Devlet Hastanesi’ne başvurular günlük 1.000’in üzeriyken 150’lere, Yüksek İhtisas Hastanesi’ne günlük başvurular da 250’lere indi. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başvurular da günlük 400’den 70’e kadar geriledi.

Önümüzdeki tablo şu:

Bursa koronavirüse karşı iyi ve doğru mücadele verdi, Bursalılar önlemlere uyarak başarılı bir süreç geçirdi ve hem vaka sayısı azaldı, hem de hastaneler boşaldığı için sağlık sistemi nefes aldı.

İnanıyoruz ki, Bursa bu rakamları sıfıra yakın hale de getirir.

Neden olmasın?..

 

Sokak kısıtlamasına uymak çok mu zor?

Öncelikle… Bursa’nın koronavirüs mücadelesinde çok kısa sürede vaka sayılarını düşürmesini alkışlıyoruz.

Fakat…

Sokağa çıkma kısıtlamasında, özellikle hafta sonları, sayıları çok az olsa da sokağa çıkma arzusu içindeki hemşerilerimiz görülüyor.

Markete gitmek bahanesiyle evden çıkanlara ve sahillerde yürüyüş alışkanlığını sürdürenlere de rastlanıyor.

Oysa, birazcık daha sabırlı olmalıyız.

 

Bu dönem İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu’nun yıldızı parladı

Aslında… Siyasetin hep içindeydi, ama kamuoyu 1999’da DYP Büyükşehir adayı olarak tanıyıp sevdi. MHP’den milletvekili adaylığı ve AK Parti’de ayrılmasıyla sona eren kurucular kurulu üyeliği var.

Bu dönem…

İYİ Parti Bursa Milletvekili olması yanında Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nu öne çıkaran İYİ Parti Grup Başkanı seçilmesi oldu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener milletvekili olmadığı için, partinin TBMM Grubu yönetimini Tatlıoğlu üstlendi.

İsmail Hoca’nın basın toplantıları, açıklamaları, televizyon programları Akşener gibi kabul edilip İYİ Parti Genel Merkezi tarafından öncesinde duyuruluyor, sonrasında yayınlanıyor. Basın toplantıları canlı veriliyor.

Şu günlerde…

Merkezi İstanbul’da bulunan yaygın televizyon kanalları tartışma programlarında da Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nu daha fazla izliyoruz.

Söylemiyle yükselmeye devam ediyor.

 

Davut Gürkan’ın ilk törenleri

Geçen salı Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından AK Parti Bursa İl Başkanı olarak görev verildi, cuma günü de görevi devraldı.

Bu süreçte…

Parti içinde yönetim, ilçe başkanları belediye başkanlarıyla toplantılar yapan AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan kamuoyu önüne de ilk Dağ yöresinde Orhaneli ve Büyükorhan’a doğalgaz verilen törenlerde çıktı.

 

40 yıllık gelenek… Anadolu Gençlik Derneği Mekke’nin fethini kutluyor

Onları… Milli Görüş şemsiyesi altındaki çalışmalarıyla tanıyoruz. Anadolu Gençlik Derneği Bursa Şubesi Başkanı Hamza Gürsel ziyarete geldiğinde biraz eskilerden, biraz bugünlerden konuştuk.

AGD’nin üniversiteli gençleri Abdülkadir Özbaş ve Enes Malik Dursun’un da hazır bulundukları sohbette Başkan Hamza Gürsel 40 yıllık gelenek haline gelen programlarını anlattı:

“AGD olarak her yıl 31 Aralık’ta Peygamberimiz tarafından Mekke’nin Fethi’nin yıldönümünü kutluyoruz. Geçmişte bunu salonlarda büyük kalabalıklarla yapıyorduk, fakat bu yıl pandemi nedeniyle internet ve sosyal medya üzerinden yapacağız.”

Verdiği bilgiye göre…

31 Aralık Perşembe günü saat 21.00’de başlayacak Mekke’nin Fethi’ni Kutlama etkinliği televizyon kanalları TV5 ve Kanal 42 ile YouTube’daki AGDTV’den de Canlı yayınlanacak.

 

Mekke’nin Fethi kutlaması alternatif mi?

Anadolu Gençlik Derneği tarafından Mekke’nin Fethi her yıl 31 Aralık gecesi kutlanır ve “Alternatif yılbaşı mı?” tartışmaları yaşanır.

AGD Bursa Şube Başkanı Hamza Gürsel şunu söyledi:

“Alternatif söz konusu olamaz. Çünkü Mekke’nin fethinden alınacak çok ders var. Biz bunu önemsiyoruz. Oysa takvimin değiştiği gece Batılılar tarafından kültür erozyonuna uğratıldı ve buna sahip çıkanlar var.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X