Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Bursa nefes alacak: Biri tarihe, biri modern kente iki meydan!

1999 yerel seçimiydi… DYP Büyükşehir Adayı olarak sandık yarışına giren Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu iddialı bir projeyle Bursalıların karşısına çıktı:

“Çakırhamam’dan başlamak üzere Atatürk Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi arasında sonradan yapılmış binaları yıkıp Hanlar Bölgesi’nin çevresini açacağız ve Bursa’nın tarihi değerini ortaya çıkaracağız.”

O seçimi…

DSP Adayı Erdoğan Bilenser kazandı, ama İsmail Hoca’nın “Atatürk Caddesi’nden geçerken tarihi görme” hayali de akıllarda kaldı.

Sonrasında…

1yaziicin.jpg2004 yerel seçimini AK Parti Adayı olarak kazanan rahmetli Hikmet Şahin kente dokunmaya karar verdiğinde Tatlıoğlu’yla bir araya geldi ve “Hocam, şu Hanlar Bölgesi’ni açma projeni bir anlat. Biz bunu yapmak istiyoruz” dedi.

Söylemekle kalmadı, proje üzerinde Büyükşehir çalışmasını başlattı, açıklamalarında da sık sık dile getirdi ve Bursa’yı heyecanlandırdı.

İşte…

O proje Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı açıklamalarla ilk defa uygulanabilir noktaya geldi, Bursalı için umut oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın önerdiği Hanlar Bölgesi projesi çerçevesini, Bakan Kurum net bir şekilde çizdi:

“Çakırhamam’da Merkez Bankası’ndan başlamak üzere Bakırcılar Çarşısı yanında tarihi Çarşıbaşı Meydanı’nı açacağız.”

Proje için kamulaştırmalar yapılacağını, meydanın altının otopark olacağını söyledi. Atatürk ve Cumhuriyet caddeleri arasındaki bölgede 1960 sonrası yapılan binaların yıkılıp Bursa’yı kötü görüntüden kurtaracaklarını açıkladı.

Kentin tarihi merkezindeki Çarşıbaşı Meydanı’nı önemsedik.

İkincisi…

Bursa’nın modern kentleşmesini sembolize edecek bir meydanın daha müjdesini verdi:

“Doğanbey’in Fevzi Çakmak Caddesi’ne açılan cephesinde, İller Bankası dahil çevredeki yapılar kamulaştırılıp modern bir meydan yapılacak.”

Bu meydan…

Haşim İşcan ve Gazcılar arasındaki bölge yanında, Fevzi Çakmak Caddesi batısındaki Ahmetpaşa-Hocahasan bölgesini bile cazibe merkezi yapar.

Düşünsenize…

Osmangazi Belediyesi yeni kent meydanını yapıyor. Fevzi Çakmak’ta Doğanbey Meydanı olacak. Hanlar Bölgesi de Çarşıbaşı ile nefes alacak.

Bunları Bursa Milletvekili Mustafa Esgin’den dinlerken heyecanlandık.

 

Kentsel dönüşüme ve Mollaarap’a umut

 

2.-yazi-icin-bursa-kentsel-donusum-problemleri-cozulecek,-cevre-ve-sehircilik-bakani-murat-kurum.jpgGörünen şu… Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tüm pozitifliğini takınarak Bursa’ya gelmiş. Kendisine sunulan her projeye onay verdi, her soruna çözüm vaat etti.

Bunlar arasında…

Kentsel dönüşümle ilgili problemlerin çözümü sözü önemli. Mollaarap’ta heyelan yaşayan 320 hak sahibi olan 120 binayla ilgili sorunu çözdü ve buradaki kentsel dönüşümü üstlenip Yıldırım Belediyesi’ni rahatlattı.

Yine…

Mevlana’daki kentsel dönüşümü de Bakanlık olarak üstlendi.

 

Stadyumun yerine 351 ağaçlı, termal içmece su şadırvanlı Millet Bahçesi

 

3.-yazi-icin-ataturk-stadyumu-yerine-yapilacak-millet-bahcesi,-cevre-ve-sehircilik-bakani-murat-kurum.jpgAtatürk Stadyumu yıkıldıktan sonra yerine ne yapılacağına bir türlü karar verilemedi. Önce meydan olarak düşünüldü, ama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mitinge geldiğinde Millet Bahçesi isteyince proje değişti.

Son dönem ortaya çıkan projeler de hep tartışıldı.

Tüm bunlara…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum noktayı koydu. Atatürk Stadyumu yerine yapılacak Millet Bahçesi projesini Bakan incelerken de, orada neler olacağı ortaya çıktı.

Örneğin…

Millet Bahçesi’nin altına 485 araçlık otopark yapılacak. Orman ve meyve ağaçları türünden 351 ağaç ve Millet Kıraathanesi’nin olacağı, tartan pistin korunacağı projede yağmur suyu da toplanıp yeniden kullanılacak

Projedeki termal içmece şadırvanı ilgi çekici.

Özel hatla getirilecek termal su dinlendirilip soğutulacak ve şifa için vatandaşın şadırvandan içmesi sağlanacak.

40 milyon liralık projeye Bakan Kurum hedef koydu:

“Yılsonuna kadar bitecek.”

 

Yıllardır yarım bekleyen inşaatlara yıkım

 

4.-yazi-icin-yarim-kalan-insaatlar-radikal-karari,-cevre-ve-sehircilik-bakani-murat-kurum.jpgÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kısa süreye çok yoğun program sığdırdığı Bursa ziyaretinde bize göre önemli bir ayrıntı daha var.

O da şu:

Kentin değişik bölgelerinde kaba inşaatı bitmiş, fakat tamamlanamadığı için 15-20 yıldır bekleyen yarım binalar var. Bunlar da kötü görüntüye yol açıyor.

İşte…

Bakan Kurum’un talimatıyla, tamamlanamadığı için yıllardır bekleyen binalar yıkılacak. Bu da radikal bir kent adımı anlamına geliyor.

 

Bozbey’den Keles’e çıkarma… Pazarı dolaştı, ziyaretler yaptı, ilgi gördü

 

5.-yazi-icin-mustafa-bozbey-keles-pazari-ziyaret.jpgMustafa Bozbey 20 yıl aralıksız Nilüfer Belediye Başkanlığı yaparken rekor kırdı. Çünkü Bursa’da 20 yıl başkanlık yapan başka kimse yok.

31 Mart yerel seçiminde CHP Büyükşehir Adayı olarak, ilçeleri ziyaret etti. 20 yılın birikimiyle gittiği her yerde güzel karşılandı, CHP’nin oy rekorunu kırdı.

Şimdi de…

Seçim sonrası dinlenme ve parti içindeki sorgulama dönemlerinin ardından Mustafa Bozbey yeniden sahalara çıktı.

Nitekim…

İlçe pazarının kurulduğu gün Keles’e yaptığı ziyaret adeta Bozbey çıkarmasına dönüştü.

Önce, yeni atanan Keles Kaymakamı Kübra Teymur’u, ardından Keles Belediye Başkanvekili Ahmet Akbey’i ziyaret etti.

CHP ve İYİ Parti ilçe başkanlıklarına verdikleri destek nedeniyle teşekkür ziyareti yaptı. İlçe başkanları ve belediye meclisi üyeleriyle birlikte cuma günleri kurulan Keles pazarında hem pazarcılarla, hem de vatandaşla sohbet etti.

Adım attığı her yerde de büyük ilgi gördü.

 

DSP’de Aksakallı İl kongresi

 

6.-yazi-icin-dsp-genel-baskani-onder-aksakal.jpg1999 seçimlerinden hem genel, hem yerel iktidar olarak çıkan DSP, o sonuçları bir daha tekrarlayamasa da siyasi samimiyet ve kadrolarının vefalı duruşu ile yoluna devam ediyor. Her seçimde de kendi adayları ile sandık yarışına giriyor.

Şu süreçte…

İlçe kongrelerini tamamlayan DSP bugün Genel Başkan Önder Aksakallı’nın katılımıyla İl kongresini yapacak.

Çelebi Mehmet Bulvarı’nın Soğanlı Mahallesi bölümündeki Orkide Düğün Salonu’nda yapılacak kongre saat 14.00’te başlayacak.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X