Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Bursa, sahipsiz hayvanlar sorununu öldürmeden çözmüştü, yine çözülür!

Köşe Yazısını Dinle

Şurası gerçek… Sokaklardaki sahipsiz hayvanlar saldırganlaşabiliyorlar ve bu nedenle zaman zaman tehlikeli hale geliyorlar. Toplumun güvenliği  adına elbette bir çare bulunması gerekiyor.

Gündemde ise…

Sahipsiz hayvanların uyutulması, gerekli hallerde de öldürülmelerine ilişkin yasa hazırlığı ve buna can dostlara duyarlı vatandaşların tepkisi var.

Böyle bir süreçte,…

2004’te Osmangazi Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü ve 2009’da Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanvekilliği üstlenen meslektaşımız Saffet Yılmaz’dan mesaj geldi.

Mesajında…

“Sahipsiz hayvanlar meselesi 2000’li yılların başında da gündemdeydi” deyip, Recep Altepe’nin Osmangazi Belediye Başkanı olduğu dönem başlayan uygulamayı soruna çözüm yolu olarak gösteriyor.

Anımsattığı şu:

“Hamitler Yenikent’te Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi’ni kurmuştuk. Devlet 110 dönüm ormanlık alanı tahsis etmişti. Belediye yüklü bir yatırımla, hayvanların sağlıklı ve mutlu yaşayabilecekleri tesisler yapmıştı.”

Şunun altını çiziyor:

“O zaman da iktidarda AK Parti vardı ve AK Partili Başkan Recep Altepe, insani yöntemlerle çözüm için fedakarlıktan kaçınmıyordu.”

İşleyişe dikkat çekiyor:

“Tesiste her yıl binlerce hayvan tedavi edilip kısırlaştırılıyordu. Sorunlu olanlar eğitiliyordu. Eğitime cevap vermeyenler tesisteki büyük doğal alanlarda hayatını sürüyordu.”

Ardından…

“Tesis giderleri belediye kaynaklarıyla orada açılan kafe-yeme içme mekanı ve hediyelik eşya alanı gibi yerlerin geliriyle karşılanıyordu” deyip şunu da bir kez daha gündeme getiriyor:

“Bu sistem, dönemin AB Genel Sekreteri Gunter Verheugen’i bile Bursa’ya getirdi. Eşiyle geldi, tesisi inceledi, gördüklerinden çok mutlu oldu ve her yerde örnek gösterdi.”

Söylediği şu:

“Sahipsiz hayvanlar sorununu geçmişte Bursa çözmüş, sokaktaki hayvan sayısı azalmış, yıllarca sorun yaşanmamıştı. Öldürmeden yine çözülür.”

Havayı zehirleme yetkisini kim verdi acaba?

Fotoğraf… 9 Haziran 2024 Pazar günü çekildi. Orhaneli Termik Santrali bacasından çıkan duman korkunç.

1979’da dönemin Başbakanı rahmetli Bület Ecevit’in temel atışını ve tesisin her aşamasını izlemiş gazeteci olarak, bacaya filtre kararı haberini yapmıştık.

O filtre, santral maliyetinden pahalıydı.

Özelleştirilen Orhaneli Termik Santrali göz göre göre zehir saçıyor. Bu yetkiyi acaba kim verdi?

Tunus’ta zirve: Bursa’dan sanayi ihracatını büyütmeyi konuştular

Geçmişten beri… Akdeniz’in güney sahillerini oluşturan ülkelerle Bursa’nın güçlü bağları oldu.

Yakın geçmişte…

Kuzey Afrika ülkelerinden Libya’nın imarını Bursalı müteahhitler üstlenmişlerdi. Yine, Libya çöllerindeki demiryolu hatlarını Bursa firmaları, Bursalı mühendis ve çalışanlarla yaptılar.

Son dönemde…

Bursa’nın ve Türkiye’nin konfeksiyon devi Yeşim’in Mısır’daki yatırımları hızla artıyor.

Şimdi gündemde Tunus var.

Üstelik…

Türkiye Cumhuriyeti Tunus Büyükelçisi olarak da; Bursa’yı, kentin iş dünyasını, sanayi ve ticaret potansiyelini iyi bilen Ahmet Misbah Demircan görev yapıyor.

Geçen hafta…

Uluslararası bir toplantı için Tunus’a giden DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, başkent Tunus’ta bir araya geldiği Büyükelçi Demircan’la Bursa’dan ve Demirtaş OSB’den Tunus’a ticareti büyütmeyi konuştular.

Gürhan Akdoğan ADD Genel Başkan Yardımcısı

Hafta sonu… Ankara’da Atatürkçü Düşünce Derneği genel kurulu vardı. ADD Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt’un yeniden seçildiği kongrede yeni dönem yönetimi de belirlendi.

Seçimde…

ADD Bursa Şubesi Başkanı Gürhan Akdoğan önce Genel Merkez yönetimine seçildi, görev dağılımında da Genel Başkan Yardımcısı oldu.

Bursa’dan…

Devrim Ercan da yeni dönemde Genel Sayman Yardımcısı olarak Genel Merkez’de görev üstlendi.

Minik adımlarla çıktılar bu yola: 3 Mart’ın minik yazarlarından öyküler

Adı Doruk Karslı… Henüz 9 yaşında. Çağdaş Eğitim Kooperatifi 3 Mart Azizoğlu İlkokulu 3. sınıf öğrencisi.

Bizim de torunumuz.

Okul bünyesinde basketbolcu, futbolcu ve yüzücü olarak sportif aktivitelere katılan Doruk bu kez farklı bir kulvarda bize sürpriz yaptı.

O sürpriz…

ÇEK 3 Mart Azizoğlu İlkokulu üçüncü sınıf öğrencilerinin yazdıkları öyküler, denemeler, şiirlerle yer aldıkları Minik Yazarlardan Öyküler adlı kitapta torunumuzun da bir öyküsünün olmasıydı.

Açıkça söylemek gerekirse…

İlkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin kitaptaki anlatımlarından çok etkilendik. Kapakta da vurgulandığı gibi minik adımlarla çıkmışlar yazarlık yoluna ama ortaya da dev bir eser çıkarmışlar.

Okul yönetimini, öğretmenlerini ve yazarlık yolundaki 17 çocuğu kutluyoruz.

Kalemlerine sağlık, kitapları çok güzel olmuş.

Önce Türkiye, sonra Avrupa: Başarıyı sürdürüyor

2022’de… 11 yaş grubunda Türkiye Şampiyonu oldu. 2023’te 12 yaş grubunda Avrupa Şampiyonluğu’na ulaştı. Bu kez, Avrupa Üçüncüsü oldu ve uluslararası arenada bir kez daha kürsüye çıktı.

Arya Aydoğan…

Büyükşehir Belediyespor satranç sporcusu ve Vahide Aktuğ Ortaokulu öğrencisi.

Ayrıca…

Mudanya Halk Eğitim Merkezi Müdürvekili  İlhan Aydoğan’ın kızı.

Satrançta başarısını sürdürürken Bursa’yı gururlandırıyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X