Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Bursa treni için dış kredi aranıyor, Bandırma hattı da raftan indirildi

Tablo artık biliniyor… Bursa-Yenişehir-Osmaneli demiryolu hattında iki aşama var. Birinci aşama olan Bursa-Yenişehir hattının altyapı çalışmaları yüzde 70’e yaklaştı.

Birkaç noktada çalışma görülse de ciddi anlamda ilerleme sağlanamıyor.

İkinci aşamada…

Yani Yenişehir-Osmaneli hattı için 3 Nisan 2018’de yapılan ihale, müteahhide yer teslimi bile yapılamadan 14 Eylül 2019’da iptal edildi.

1.-yazi-icin-demiryolu-tuneli-ve-karayolu-tuneli-yan-yana,-tren.jpgİptal kararını bu sütunlardan duyururken, TCDD yöneticilerinin “yakın zamanda yeniden ihaleye çıkılacağı” yönünde verdikleri bilgiyi de aktardık.

Şimdi…

O süreç devam ediyor. Hatta, Ankara’dan konuştuğumuz gelişmeleri bilen dostlar ihale dosyasının hemen hemen hazır olduğunu söylüyorlar.

Dosya hazır olduğuna göre, ihaleye hemen çıkılmamasının nedenini ise, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin’in yaptığı açıklamalarla meslektaşımız Mustafa Özdal geçtiğimiz günlerde köşesinden duyurdu:

Bursa hızlı tren projesi dış krediyle yapılacak.”

Hafta içinde…

Projenin gelişmelerini yakından izleyen ve işi bilen dostlarla sohbet ederken dış kredi konusunda ilerleme olup olmadığını sorduk.

Şu anda en uygun dış kredi arayışı sürüyor, ama fazla sürmez” dediler.

Bu noktada…

Ödenekli yatırımdan dış kredili yatırıma dönüşte ihale süresi uzamaz mı?” diye sorduğumuzda ise şu cevabı verdiler:

Evet, ihale süresi biraz uzar. Fakat proje ödenek beklemeyeceği için inşaat süresi çok hızlı ilerler.”

Söylediklerine de…

Hedeflenen tarihinden 3.5 ay önce açılan İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nu örnek olarak gösterdiler.

Bununla birlikte…

Önlerindeki yeni çalışmanın da ilk işaretini verdiler:

Bir yandan dış kredi arayışı sürerken TCDD de raftaki Bursa-Bandırma hattı projesini indirdi. Şimdi bunun üzerinde çalışılıyor.”

Aslında…

Bursa’nın demiryolu macerası başlarken projenin ilk adı Bandırma-Bursa-Ayazma Demiryolu Hattı olarak açıklanmıştı. İşte o ilk projenin tamamlanması söz konusu.

Bu da yeni ve sevindirici haber kabul edilebilir.

 

İzmir’e trenle ulaşım geliyor

 

2.-yazi-icin-bursa-bandirma-tren-hatti.jpgAnladığımız kadarıyla… İstanbul ya da Ankara’ya demiryolu ulaşımı için umudunu Bursa trenine bağlayan Çanakkale ve Balıkesir siyasileriyle belediye başkanlarının Ankara ziyaretleri etkili olmuş ki, ötelenen Bandırma hattı yeniden yatırım gündemine alınmış.

Gerçi…

Burada da İç Anadolu bölgesindeki sanayi üretiminin demiryoluyla limana ulaşması hedefi hissediliyor, ama Bursa için de bir şans doğuyor.

O da şu:

İzmir’e ulaşımda Bandırma-Çanakkale üzerinden tren alternatifi olacak.

 

Ulaştırma Bakan Yardımcılarına açık açık sordu: Bizimki ne treni?

 

3.-yazi-icin-iyi-parti-bursa-milletvekili-ve-genel-baskan-yardimcisi-prof.-dr.-ismail-tatlioglu.jpgGeçen hafta… TBMM Bütçe Plan Komisyonu’nda Ulaştırma Bakanlığı bütçesi görüşülüyordu. Komisyon olarak İYİ Parti Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, karşısındaki 2 Bakan Yardımcısı’na açık açık sordu:

Bursa’ya yapılan ne treni?”

Şu cevabı aldı:

Yüksek Hızlı Tren değil. Yük treninin de çalışacağı Yüksek Standartlı Demiryolu yapıyoruz. Konvensiyonel trenler arasında hızlı trenler de var.”

Bu cevap İsmail Hoca’yı rahatsız etti. Nedenini de şöyle dile getirdi:

Bursa 2007’den beri Yüksek Hızlı Treni konuşuyor, temelinin atıldığı 2012’den beri de bekleniyor. Bursa’ya söylenen de, Bursa’nın beklediği de bu değil.”

Ardından…

Elbette limanlara ulaşmak için yük treni gerekli, ama Bursa 2. sınıf görülmeyi hak etmiyor” deyip ekledi:

Fan Kulüp ve Balkantürksiad dışında karar vericilerle sivil toplum örgütlerinin bu duruma sessiz kalmalarına da çok üzülüyorum.”

 

Gürsu’ya tren istasyonu olacak mı?

 

4.yazi-icin-hizli-tren,-konvansiyonel-tren-hatlari.jpg2012’de temel atma töreni yapılırken Bursa’ya biri Balat’ta, diğeri Gürsu’da 2 tren istasyonu öngörülmüştü..

Tarım alanlarının zarar görmemesi için Gürsu projesi Çevre Yolu üzerinde Kazıklı yakınlarındaki boş araziye “ileride yapılmak üzere” kaydırıldı.

Geçen hafta…

TCDD tarafından Bursa ve Gürsu istasyonlarının proje ihalesine çıkılınca, kafalar karıştı. Bu durumu Ankara’da işin içinde olanlara sorduğumuzda şunu söylediler:

Gündemde Bursa’ya tek istasyon yapmak var, o da Balat’ta.”

 

KKTC Başbakanı’na Bursalıların kutlamasını ve selamını götürdü

 

5.-yazi-icin-ali-mollasalih-kktc-basbakani-ersin-tatar-ziyareti.jpgAslında… Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidiş nedeni, genel merkezi Bursa’da bulunan ve Genel Başkanı Ercan Yakut olan Türkiye Düşünce Kulübü’nün düzenlediği, AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Atilla Ödünç’ün konuşmacı olduğu konferansa katılmaktı.

Bunun yanında…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar’ı ziyaret ettiğini görünce, Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Ali Mollasalih’e ne konuştuklarını sorduk.

Söze…

Öncelikle Yıldırım Belediye Başkanımız Sayın Oktay Yılmaz’ın selamını ilettim” diye başlayıp şunu söyledi:

Bilindiği gibi, ordumuz Barış Pınarı Harekatı’na başladığında KKTC Cumhurbaşkanı harekata karşı çıkmış ve hepimizi üzmüştü. İşte o süreçte Sayın Başbakan Ersin Tatar da ordumuza ve Barış Pınarı’na destek veren açıklamalar yapmıştı.”

Şunu da ekledi:

Ziyaretimde, Bursalıların bu konuda kendisini kutladıklarını ve teşekkür ettiklerini söyledim.”

 

İnci Söğütlü ikiz annesi oldu

 

6.-yazi-icin-ak-parti-mudanya-ilce-baskani-inci-sogutlu-ve-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan.jpgEn son… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan otoyol açılışı için geldiğinde teşkilat yemeğinde ikiz annesi olacağını öğrenince çok ilgilenmişti.

AK Parti Mudanya İlçe Başkanı İnci Söğütlü doğum için son hazırlıklarını yaparken ikizleri erken davranıp dünyaya geldiler.

Söğütlü’nün sağlık durumu iyi ve doğum sonrası hastaneden taburcu oldu, fakat Ayşe Nil ve Zeynep Naz adı verilen ikizleri kuvözde sağlık gözetiminde.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X