Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Bursa turizminin umutları kırıldı: Arap kaçtı, turist yüzde 60 azaldı

Köşe Yazısını Dinle

Turizmi…. Sektöre hizmet eden otelciler, turizm acentaları, günübirlik turizm tesisleri, restoranlar, AVM ve çarşıdaki esnafla taksicilere kadar geniş alanda yelpaze olarak kabul ediyorlar.

Bunun için de…

“Turizm bir bütündür” anlayışıyla geniş perspektiften yaklaşıyorlar.

Kısa adı…

BURTİD olan Bursa Turizmcileri ve İş İnsanları Derneği, kuruluşu 1 yıl olmamasına karşın geniş yelpazede bütünleştirici olmak, sektörün geleceğini güvence altında tutmak ve Bursa turizmini hak ettiği yere kavşturmak için önemli adımlar atıyor.

Bunda aceleci davranmalarının nedeni şu:

Bursa turizmi…

Özellikle bu yaz hiç de umutlu değil. Çünkü, gelen yabancı turist sayısı geçmiş yıllara göre yüzde 60 azaldı. Elbette bunun da nedenleri var.

Geçmiş yıllarda…

Bursa’ya en çok Körfez ülkelerinden harcama kapasiteleri yüksek  turist gelirdi. Fakat, hava ulaşımı nedeniyle artık Bursa yerine Doğu Karadeniz’e ve İstanbul’a yakınlığı nedeniyle Sapanca’ya gidiyorlar.

Öyle ki…

Körfez ülkelerinden Trabzon’a günde 21 uçak iniyor. İstanbul’a gelenler de rotalarını Sapanca’ya çeviriyorlar.

Hatta…

Kendilerine yeni rotalar keşfetmeye başladılar. Bosna Hersek başta olmak üzere, Bulgaristan, Yunanistan, Azerbaycan, Kırgızistan’a bile gidiyorlar. İngiltere zaten gözdeleriydi, diğer Avrupa kentlerine de yöneldiler.

Bu noktada…

Havayolu ulaşımı yanında, Türkiye’de son dönem genişleyen Arap karşıtlığı etkisini de gözardı etmemek gerekiyor.

İşte…

BURTİD Başkanı Doğan Sager ve yönetim kurulu üyeleri, turizmdeki tüm bu kaygıları AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç’a anlattılar.

Görüşmede…

Bursa’nın havayoluyla kolay ulaşılan kent olması için atılan ve atılacak adımlar gündeme geldi.

Milletvekili Kılıç…

Turizmcilere “Sonuna kadar yanınızdayım” deyip destek verdi, “Başta Turizm Bakanlığı, ilgili kurumlarla süreci takip edeceğini” söyledi.

 

Yenişehir’e inecek havayolu şirketlerine teşvik istiyorlar

 Gerçi… Turistlerin tercihleri değişiyor, ama bunda turizmci etkisi de olduğu gerçek. Çünkü, yabancı havayolu şirketleri, inecekleri havaalanlarını kendi çıkarları doğrultusunda da belirliyorlar.

Bu nedenle…

BURTİD Başkanı Doğan Sager ve yönetimi, AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç’la görüşmelerinde Bursa’nın havayoluyla daha ulaşılabilir olması için Yenişehir’e inecek yabancı uçaklara teşvik istediler.

 

Bursa’nın gururu: Hüsnü Sarı 3. dünya şampiyonluğu için hazır

İlk… Kick Boks Dünya Şampiyonluğu’na ulaşıp ilk altın kemeri 2013’te taktı. 2016’da ikinci şampiyonlukla ikinci kez altın kemer sahibi oldu.

İkinci şampiyonluğu…

“Dünya şampiyonu oldu, salonda omuzdaydı, eve otobüsle döndü” başlığıyla 25 Haziran 2016’da duyururken, Hüsnü Sarı’nın  eve dönüşünü şöyle aktardık:

“Milli takım kafilesiyle İstanbul’a döndük, otobüse binip gece saat 02.00’de Bursa Terminali’ne geldim. Çevremde, insanlar gelip geçiyordu. Dünya şampiyonu olduğumu kimse bilmiyordu. Ellerimi cebime soktum, belediye otobüsüne binip evime döndüm.”

Aradan 8 yıl geçti…

Milli Kick Boksçu Hüsnü Sarı şimdilerde üçüncü danya şampiyonluğu ve üçüncü altın kemer için günde çift antrenmanla hazırlanıyor.

Sohbet ederken…

“Her gece yastığa başımı koyduğumda altın kemeri görüyorum.” dedi.

Dikkatimizi çekense şu:

Genç şampiyon bu başarılara kendi çabasıyla ulaştı. Arkasında sponsor desteği olsa daha da ileri giderdi.

Bursa bu şampiyonu yalnız bırakmaz. Düşüncemiz bu.

 

Şampiyon olmak için işini bile bıraktı

Hüsnü Sarı… Üçüncü Dünya Kick Boks Şampiyonluğu için Burulaş’taki işinden ayrılırken Genel Müdür Fahrettin Beşli’yle görüşmesini şöyle anlattı:

“Antrenmanlarımı aksatmamak için ayrılacağımı söyleyince Burulaş Genel Müdürü Sayın Fahrettin Beşli ilgi gösterdi ve destek vereceğini söyledi.”

Şunu da ekledi:

“Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Bozbey de çok ilgilendi. Her ikisini de teşekkür ediyorum.”

 

8 yıl önce başlayan 63 kilometrelik yolun ilk 15 kilometresi 2 aya bitiyor

Şunu biliyoruz… Ulaşım yatırımlarında Bursa çok şanssız. Yeni proje olmadığı gibi, başlayanlar da bitmiyor.

Özellikle…

Dağ yöresi ilçeleri ulaşım yatırımlarında daha büyük mahrumiyet yaşıyorlar.

Nitekim…

63 kilometrelik Keles-Tavşanlı yolu için Haziran 2016’da Karayolları söz verdi. Dönemin siyasetçileri de bu sözü müjdeye dönüştürdüler.

Gelin görün ki…

8 yıl önce başlayan 63 kilometrelik Keles-Tavşanlı yolunun ilk 15 kilometresi hazır hale gelebildi.

AK Parti Keles İlçe Başkanı Özcan Yeni ve müteahhitliği üstlenen firma yöneticileriyle yolda inceleme yapan Keles Belediye Başkanı Ali Doğru son durumu şöyle açıkladı:

“Yolun Keles-Kozağacı bölgesini kapsayan 15 kilometrelik ilk etabı 2 ay içinde tamamlanıp hizmete girecek. Kozağacı’nı Tavşanlı’ya bağlayan ikinci etap için de çalışmalar devam ediyor.”

 

Remzi Çınar Burulaş’a döndü

Bursa’ya… Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı olarak hizmet etti, kent sorunlarının takipçisi oldu. Geçen dönem Nilüfer ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyesiydi.

Remzi Çınar…

Geçmişte görev yaptığı Burulaş için Genel Müdür olarak beklenenlerdendi, fakat Fahrettin Beşli göreve geldi. Beşli de dün, Remzi Çınar’ın Genel Müdür Yardımcısı olarak Burulaş’a döndüğünü duyurdu.

Aynı yöreden iki dost, birlikte çalışacaklar.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X