Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Bursa vaka sayısında ilk 3’ten çıktı, ilçelerde en yüksek oran Nilüfer’de

Köşe Yazısını Dinle

Açıkçası… Bir dönem, her akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her akşam vaka tablosu açıklaması yaptığında yüreğimizin ağzımıza geldi.

Çünkü…

Bursa vaka sayısında, hem nisan-mayıs döneminde, hem ekim-kasım döneminde hep ilk üç arasındaydı.

Son tabloyu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca pazartesi akşamı açıkladı.

Gördük ki

8-14 Şubat döneminde 100 binde 34.87 vaka oranıyla İstanbul, Adana, İzmir ve Ankara’nın gerisindeyiz.

İlk defa…

Bir tabloda Bursa’nın geride kaldığını görmekten memnuniyet duyduk.

Kuşku yok ki…

Daha düne kadar ilk üç il arasında olan Bursa’nın vaka sayısında geri düşmesi kendiliğinden olmadı. Tablo, topyekûn mücadelenin istatistiğe yansıması anlamına geliyor.

Başta…

Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın hızlı karar alıp titizlikle uygulanmasında gösterdiği kamu iradesi olmak üzere, sağlık çalışanlarının fedakarca çalışmaları, güvenlik güçleri ve kamu kurumlarının aynı duyarlılıkla destek vermeleri sayesinde Bursa’da vaka sayısı düştü.

Yine…

Büyük oranda karar ve kurallara uyan Bursalılar da bunda büyük pay sahibi.

Nitekim…

Bakan Koca’nın açıkladığı haritada yer alan yüz binde 34.87 oranı, günlük 154 vaka ortalaması anlamına geliyor ki, bu sütunlarda geçen hafta aktardığımız günlük 200 vakanın altına inildiği bilgisini de teyit ediyor.

İl içine gelince…

Bursa ve ilçelerindeki vaka sayısı dağılımlarına baktığımızda 100 binde 52 ile Nilüfer açık ara ilk sırada yer alıyor. 100 binde 32 ile Osmangazi ikinci, 100 binde 30’la İnegöl üçüncü sırada.

Pandemi başladığında vaka sayısının en yoğun olduğu Yıldırım bu tabloda 100 binde 28’le dördüncü sırada yer alırken, büyük ilçeler dışındaki ilçeler toplamı 100 binde 33 vaka sayısı olarak gerçekleşti.

Bu durumda…

Pandeminin ilk günleri en korkulan ilçe durumundaki Yıldırım’ın bugün sığınılacak yer haline gelmesi kuşkusuz apayrı bir başarı öyküsü.


Vaka sayısı başarısı aşıda da olmalı

Bilgi şu… Pazartesi akşamı itibariyle Bursa’da aşılanan vatandaş sayısı 110 bini geçti. Sağlık çalışanlarıyla birlikte rakam 150 bini aşıyor.

Yanı sıra…

Cuma günü 65 yaş üstü yoğun başvuruyla yaşanan sıkıntılar aşıldı ve pazartesi 20 bine yakın vatandaş aşılandı. Dün aşı olanlar arasında eski Milli Maratoncu Süleyman Sılacı da var.

Aslında…

Rakamlar kötü değil, ama aşıda geride olduğumuz da gerçek. Onun için, vaka sayısını düşüren performansı aşılamada da göstermeliyiz.

Yollar kardan değil, bu kez karda kayan TIR kazalarından kapandı

Günlerdir… Hem Meteoroloji, hem bu alanda uzman olanlar yazıyorlar, “çok yoğun kar yağışı geldiğini” söylüyorlar.

Nitekim…

Şehirlerarası yollarda Karayolları, kent içi yollarda Büyükşehir ve ilçe belediyeleri önlemlerini aldılar, hazırlıklarını yaptılar. Çok da ciddi sorun yaşamadılar.

Ne var ki…

Kimi sürücülerin kar önlemi almadan yola çıktıkları görülüyor.

Pazartesi gecesinden beri Karayolları Genel Müdürlüğü üzerinden izlediğimiz Balıkesir-Susurluk yolunda kilometrelerce uzayan kuyruğun nedeni, bir TIR’ın karda kayıp kaza yapması.

Aynı şekilde…

Bir başka TIR da Mezitler’de yolun tamamını kapatarak ulaşımı kesti.

Ani başlayan kar fırtınası için, beklenmeyen buzlanma için söyleyecek söz elbette yok, ama herkesin beklediği kar yağışında hiçbir önlem almadan yola çıkmayı anlayabilmek kolay değil.

Karlı havada bu yollara dikkat!

Karayolları’nda, karlı havalarda risk oluşturan noktaları gösteren bir risk haritası var.

Buna göre…

Yüksek Risk Bölgesi olarak Dürdane Rampası 19. kilometre, Akiniş Rampası 20-25. kilometreler arası, Yenişehir Yolu 27. kilometre, Ümitalan Rampası 26-30. kilometreler, Mezitler 55-78. kilometreler görülüyor.

Kent içinde…

Ataevler-Görükle ile Orhaneli Yolu’nda Kapıkaya-İncebel mevkisi ve İnegöl-Domaniç yolu da yüksek riskli.

O, Bursa basınının maç fotoğrafı ustasıydı: İyi bir insanı daha kaybettik

1987’de… Olay Gazetesi açılırken İstanbul’da Günaydın’ın kadrosundan Bursa’ya geldi. Bursaspor maçlarında tanıştık, ama Rahim Kanbur’la birlikte çalışmaya 1990’da Olay’a geldiğimizde başladık.

Gazetenin Ulubatlı Hasan Bulvarı’nda olduğu yıllarda Rahman’ın şefi olduğu Karanlık Oda ile odamız yan yanaydı. Çok güzel komşuluk yaptık.

Birlikte maça gittik, deplasman yolculuklarına çıktık. Birlikte güldük, bazen de birlikte kızıp hüzünlendik.

Stadyumda pratik foto muhabiri olduğu gibi, Karanlık Oda’da film ve dia yıkarken de maharetliydi. Fakat dijital sisteme geçildiğinde Karanlık Oda’ya ihtiyaç kalmadı. O da başka bölümde çalışmaktansa emekliliğini istedi.

Sabah…

Kızının paylaşımıyla kalp krizi geçirip vefat ettiğini öğrenince resmen buz kestik.

İyi insandı. Allah rahmet eylesin, başımız sağolsun.

Faruk Çelik, Topbaş’la son görüşmesini anlattı

Faruk Çelik’in siyasi yaşamının her aşamasında yakın dostlarından biri hafta sonu yaşamını yitiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Kadir Topbaş’

Artvin kökenli iki siyasetçinin dostlukları hep sürdü. Cenazeye katılan Çelik, bir de anekdot paylaştı:

“Son görüşmemizde veda eder gibi ‘yola çıkıyorum’ diyerek içini dökmüş, dertleşmiştik. Yaptığı güzel hizmetlerle herkese örnek olan Kadir Ağabey, bizi mahzun bıraktın.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X