Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Bursa’da günlük vaka sayısı 450’yi buldu, korkutan gidişi engellemek bizim elimizde

Köşe Yazısını Dinle

Geçen yıl… Mart-nisan döneminde koronavirüsle tanışıp pandemi dönemi başladığında tüm dünya gibi, doğal olarak korkmuştuk. O süreçte, günlük vaka sayıları 300-400’lerdeydi, ama herkes daha dikkatliydi.

Sonra…

Araya yaz dönemi girdi, ekim-kasım döneminde ayında Bursa’da 4 bin 800’lere kadar çıkınca yine ciddi bir mücadele dönemi başladı.

Başta…

Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın koordinatörlüğünde kurumların denetimi yoğunlaştı, özel önlemler alındı, vatandaş da bireysel önlemlerini arttırdı.

Öyle olunca…

Şubat’ın son haftasına günlük 150 civarı vakayla girdik. Bir anda umutlandık, ama mart ayına günlük 250-300 vakayla başladık.

Sonrasında…

Kontrollü normalleşmeyle birlikte bireysel tüm önlemleri bırakıp hafta sonu sokakları, alışveriş merkezlerini, restoranları, kafeleri doldurduk.

Bir yılda…

Elbette kısıtlı yaşam hepimizi yordu, evden çıkamamak psikolojimizi etkiledi. Restoranlar, kafeler, berberler, kahvehaneler çok ciddi sıkıntılar yaşadılar.

Esnafın önemli bir bölümü battığı için kapandı.

Fakat…

Kontrollü normalleşmenin ölçüsünün daha ilk haftada kaçtığını gördük.

Çünkü…

Pazartesi akşamı itibariyle Bursa’da uzun bir aranın ardından günlük vaka sayısını 450’ye yaklaştı ve yeniden karamsar bir tablo ortaya çıktı.

Nitekim…

Bursa Valisi Yakup Canbolat vakaların artmaya başlaması üzerine İl Pandemi Kurulu’nu biraz daha genişletilmiş olarak topladı.

Sabah…

Valilik’teki toplantıya, 17 ilçenin kaymakamları da katıldı ve vaka artışını engelleyip mavi bölgeye giden yolu açmak için yapılabilecekler ayrıntılı şekilde ele alındı.

Buna karşın…

Normalleşme başlarken üçüncü dalga gibi bir sürece girdiğimiz görüntüsü var. Bursa yer aldığı sarı bölgeden maviye geçmeyi beklerken turuncu oldu, ama kırmızıya da hızla yaklaşıyor.

Unutmayalım ki…

Kurumların denetimi yanında, bu gidişi engellemek hepimizin elinde.

 

Aşı gelmeyince aşılama aksadı

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı haritaya göre Bursa’da 366 bin 742 kişi aşılandı.

Ne var ki…

İstanbul’da 1 milyon 589 bin 345, Ankara’da 823 bin 210, İzmir’de 669 bin 520 kişi aşılandı. Antalya’da bile 320 bin 036 kişiye ulaşıldı ulaştı.

Anlaşılan…

Tedariki kaynaklı, aşı dağıtımında aksama var. O nedenle 65 yaş üstü gruptan aşağı inilemedi, öğretmenlerin aşılanmaları bitirilemedi.

Bu da tedirgin edici.

 

SP Yıldırım’dan gözlem: İnsanlar siyasetten tedirgin, toplum apolitik

Siyasette… Sahada sürekli çalışan partilerin başında gelen Saadet teşkilatlarını “siyasetin karıncaları” olarak tanımlıyoruz.

SP Yıldırım İlçe Başkanı Av. Abdullah Kocamaz yönetiminden Orhan Kaya, Mehmet Selim Adanur, Ahmet Örnek, Fikret Vardar’la ziyaretimize geldiğinde, daha çok sahadan görünenleri konuştuk.

“Bu dönem siyaset kolay değil” diye söze başlayan Kocamaz gözlem paylaştı:

“İnsanlar siyasetten tedirginler ve uzaklaşıyorlar. Toplum apolitik oldu. Çünkü zihinlerde tahakküm oluştu. Onun için, ayakları yere basan siyaset yapmak istiyoruz.”

Üzerinde durduğu şu:

“Maalesef öyle bir siyasi tablo oluştu ki, insanların tuttuğu dal elinde kaldı, umutları kırıldı. Biz işte bu hayal kırıklığını düzeltmeye çalışıyoruz.”

Kaygısı da şu:

“Ciddi bir kamplaşma problemi var. Bunu da ittifaklar körükledi.”

 

Yıldırım’da partileri bir araya getirmek istiyorlar

11 Ekim’de göreve gelen SP Yıldırım İlçe Başkanı Av. Abdullah Kocamaz, önceliği siyasi parti ziyaretlerine verdi.

Randevu alamadıkları AK Parti Yıldırım hariç hepsini ziyaret etmişler.

Kocamaz’ın düşüncesi şu:

“Yıldırım ve Yıldırım’da siyasetin ortak problemleri var. Partilerimizin Yıldırım ilçe teşkilatlarının ortak çözüm üretebileceğini düşündüğümüz için tüm partileri bir araya getirmek istiyoruz.”

 

AK Parti Kadın Kolları MKYK’da Emine Yavuz Gözgeç de yer aldı

Aslında… Bursa’daki Kadın Kolları siyasetinde deneyimli bir isim. Emine Yavuz Gözgeç önce Fazilet Partisi’nde, ardından AK Parti’de İl Kadın Kolları Başkanı olarak görev yaptı, ana kademe il yönetimlerinde görev aldı.

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı’yken de milletvekili seçildi.

Meclis’te, özellikle kadın istihdamı ve kadın işgücü konusunda seçildiği günden beri önemli çalışmalar yürütüyor.

Halen de…

TBMM Adalet Komisyonu Üyesi olması yanında, AK Parti Genel Merkezi’nde İnsan Hakları Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Salı günü…

AK Parti Kadın Kolları büyük kongresinde, Genel Başkan seçilen Ayşe Keşir’in kongreye sunduğu MKYK listesinde Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç de yer aldı.

Bu da…

İzlediğimiz kadarıyla, Bursa’daki AK Parti Kadın Kolları teşkilatlarında heyecanla karşılandı.

 

Bursa’da siyasetin merkezi Kapalıçarşı

Kent ne kadar büyürse büyüsün, yeni cazibe bölgeleri oluşursa oluşsun… Bursa’da kamuoyunun nabzı Atatürk Caddesi’nde, Heykel’de, Uzunçarşı’da, Kapalıçarşı’da, pazaryerinde atıyor.

Çarşı, her dönem Bursa’da siyasetin merkezi.

Nitekim…

Doğduğu kentte siyasetçi olarak ilk kez sahaya çıkan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın da İl Başkanı Serkan Özgöz’le önce Kapalıçarşı ziyareti yaptı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X