Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Bursa’daki vaka sayısının 800’e düşmesi sevindirdi, ama 150 hedefine zaman yok!

Köşe Yazısını Dinle

Tam kapanma kararı alındığında, Bursa’da günlük vaka sayısı 2 bin 500’ün altına inmiyordu. Gerçi, “tam kapanma” anlamına uygun olmadı, ama kademeli düşüşün başlaması da umutları arttırdı.

Nitekim…

Önce günlük 2 bin vakanın altına inildi. Geçen pazar Bursa’da günlük bin vakanın altına inilince umutlar da arttı.

Çünkü…

Yaz dönemi ve turizm sezonu başlarken Türkiye’de günlük vaka sayısının 5 binin altına inilmesi hedefleniyordu. Tam kapanma sürecine ilişkin bu hedefi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca sık sık tekrarlıyorlar.

Hatta…

Vaka sayıları 20 binin altına inince bayram sonrası üç kademeli açılma senaryoları son günlerde haberlerde yer akıyor.

Bursa’da ise…

Üçüncü dalga başladığında, şubat sonu 150 olan günlük vaka sayısı tam kapanma hedefi için baz alındı ve “günlük 100 vaka” hedefi ortaya kondu.

Dün son durumu sorduğumuzda güzel bir haber aldık:

“Bursa’da pazar günü itibarıyla günlük vaka sayısı 800’lere geriledi.”

Kuşku yok ki…

Günlük vaka sayısının 2 bin 500’lerden önce 2 binin altına, sonra binin altına inmesi ve 800’lere gelmesi çok önemli bir gelişme ve aşama.

Ne var ki…

Bilgiyi veren dostların karamsarlığı şu:

“Türkiye’de günlük 5 bin vaka hedeflendiğinde Bursa’da 150’nin altına inip 100 vaka hedeflemiştik. Fakat bu rakama inilemeyeceği görülüyor.”

Nedeni şu:

“Tam kapanmanın büyük bölümü geride kaldı. Şimdi önümüzde 1 hafta kaldı. Bu kadar kısa sürede 100-150 gibi rakamlara inebilmek hiç de kolay değil.”

Söyledikleri şu:

“Tam kapanma döneminde normal yaşam maalesef devam ettiği için sokaklar kalabalıktı. Trafik azalmadı. Pazaryerlerinden ve marketlerden yansıyan fotoğraflar ise daha da ürkütücü oldu.”

Bir kaygıları da şu:

“Aşı tedarikinde yaşanan sorun nedeniyle aşılama da olması gereken hızda gitmiyor. Bu da yaz için olumsuz sinyaller veriyor.”

 

Denizin rengi artık mavi değil!

Yaşamı… Mudanya-Burgaz sahillerinde geçenlerle konuşurken, “Böyle bir şey görmedik” diyorlar.

İşaret ettikleri…

1 haftadır Gemlik Körfezi’ni kaplayan ve deniz salyası olarak adlandırılan planktonlar. Denizin rengi değişti, artık mavi değil, sarı renkli çamurumsu tabaka kaplı deniz var.

Selim Yolgeçen dostumuzun çektiği fotoğrafta Güzelyalı Yat Limanı’nın dünkü görüntüsü de bunu gösteriyor.

 

Amazon’un en önemli tedarikçisi oldu, dijital ticareti öğretip yayıyor

Babası Dr. Sefer Özdemir’i tanıyoruz… Setbaşı Sağlık Merkezi’ni kurdu, Aydınlar Ocağı Bakanlığı yaptı, sanayici olarak üretti. Her dönem siyasetten davet almasına karşın aktif siyaset yapmadı, ama uzak da durmadı.

Oğlu Selim Özdemir ise yeni nesil ticaretin öncüsü oldu.

İnternetten satışta dünyanın en büyüğü olan Amerika merkezli Amazon’un en önemli tedarikçileri arasında yer alan Özdemir, şimdilerde dijital ticareti herkese öğretmeye çalışıyor.

Hazırladığı e-ticaret videoları büyük ilgi gören Özdemir, internet şirketinin nasıl kurulacağını, nasıl ticaret yapılabileceğini anlatmanın yanında uyarılar da yapıyor.

Nitekim…

Bu videoları izleyerek şirket kuran ve Selim Özdemir’le iletişime geçip e-ticarete başlayanların sayısı 100’ü geçti. Özdemir’in hedefinde 2 bin kişiye internetten dokunmak var.

 

Bursa’nın Lütfi Hocası, 30 Şehir – 30 Cüz projesinde

Projeyi… Ramazan nedeniyle İstanbul Esenler Belediyesi planlayıp uyguladı. Buna göre, her gün Kur’an-ı Kerim’den bir cüz, farklı bir şehirden okunuyor.

30 Şehir – 30 Cüz projesi kapsamında, 27. cüzü Bursa’dan Muradiye Camii İmam Hatibi Lütfi Taşçı okudu. Çekim Ulucami’de yapılırken, program da YouTube’da ve Esenler Belediyesi’nin sosyal medya hesapları ve belediyeye ait Şehir Ekranı TV’den yayınlandı.

 

50 bini aşkın Lösemili çocuk ve kanser hastasına yardım götürüyorlar

Başlangıçta… Lösemi, yani kan kanseri hastası çocuklara yardım ve destek faaliyeti gösterdi. Fakat LÖSEV son dönemde yetişkin kanser hastalarına da destek veriyor.

Bursa’daki çalışmalarını yakından izlediğimiz için görüyoruz. Bu işe kendini adamış personeliyle kanser hastalarına yalnız olmadıklarını anımsatan LÖSEV halen 50 bini aşkın lösemili çocuk ve yetişkin kanser hastasına yardım yapıyor, destek sağlıyor.

Onların…

Pahalı olan ilaçlarını alabilmeleri yanında, iyi beslenebilmeleri için gıda desteği veriyor.

Bunları da…

Hayırsever bağışları, toplanan yardımlarla gerçekleştiriyor.

En önemli gelir kaynakları arasında, manevi özellikleriyle öne çıkan ramazan ayındaki fitre ve zekatlar oluşturuyor.

Lösev, bugüne kadar destek esirgemeyen Bursalılar’dan bu ramazan da fitre ve zekat desteği bekliyor.

 

Kızılay’ın gençleri yardım dağıtıp çevreyi temizliyor

Her gün… 2 bini aşkın aileye iftarda sıcak yemek dağıtan Kızılay Bursa Şubesi, gönüllü ekipleriyle mahallelere dağılıp kısıtlama günlerinde ihtiyaç sahiplerini evlerinde ziyaret ediyorlar.

Bu çalışmalarda…

Genç Kızılay da önemli görevler üstleniyor. Orhangazi Kızılay’ın gençleri yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırma yanında İznik Gölü kıyısındaki Çamlık’ta çevre temizliği yapıp çöpleri topladılar.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X