Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Bursa’nın ulaşımda ana gündemi: Toplu taşıma ve Acemler düğümü

Gördüğümüz şu… 1984-1989 dönemi Bursa Belediye Meclisi gelmiş geçmiş en üretken meclisti. Başta trafik, ulaşım sorunlarının çözümü çalışmaları ilk Ekrem Barışık’ın başkan olduğu o dönem yapıldı, ulaşım projeleri üretildi.

Hatta…

Bugün Nilüfer ilçesinin oluşmasını getiren kooperatifleşme yoluyla Ataevler yerleşim bölgesi o dönem planlandı.

Ardından…

1.-yazi-icin-alinur-aktas,-bursa-kent-konseyi-ulasim-calisma-grubu-baskani-m.-tozun-bingol,-sevil-pamirol.jpg1989 yerel seçimine Bursa’nın 2 sorunu olarak ulaşım ve hava kirliliği damgasını vurdu. Hızlı başlayan rahmetli Teoman Özalp döneminin ilk aylarında Çatalfırın, Demirtaşpaşa ve o dönem Hal Kavşağı olan bugünkü Büyükşehir Belediyesi yanındaki köprülü kavşak ve viyadükler yapıldı.

Bugün tartışılsalar bile yolların birbirini kesmesi nedeniyle yaşanmaya başlayan trafik keşmekeşliği o projelerle çözüldü, Bursaray planlandı.

Gökdere Kavşağı ve Yakın Çevre Yolu projelerini de 1994-1999 döneminde Erdem Saker yaşama geçirdi, Bursaray projesinin temelini attı.

Diyeceğimiz şu:

Bursa 1989 seçimlerinden beri ulaşım sorununu konuşuyor, göreve gelen tüm Büyükşehir Belediye Başkanları ve bu konuyu çözmeye kafa yoruyor.

Nitekim…

31 Mart 2019 yerel seçimi öncesinde de Alinur Aktaş vatandaşın karşısına ulaşım yatırımlarıyla çıktı, önemli projeler açıkladı.

Hafta içinde…

Yeni bir adım atıldı ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan’ın davetiyle BKK bünyesinde Ulaşım Çalışma Grubu oluşturuldu.

Başkanlığını da…

Bu sütunlarda görüş ve önerilerine yer verdiğimiz, İnşaat Mühendisleri Odası Ulaşım Komisyonu Başkanı olan ve yıllarını Karayolları’na veren İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl üstlendi. İMO Ulaşım Komisyonu’ndan Cengiz Duman da görev aldı.

İşte…

Bursa’nın sorunlarıyla dertlenip kafa yoranların oluşturduğu Bursa Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu hafta içinde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve ulaşım bürokratlarıyla bir araya geldiler.

BKK Başkanı Şevket Orhan ve Başkanvekili Sevil Pamirol ile Burulaş Genel Müdürü Kürşat Çapar’ın katıldığı toplantıda öneriler ortaya koydular.

Ana gündemi toplu taşıma ve Acemler düğümünün çözülmesi olarak ortaya çıkan ilk buluşma verimli geçti, çözüm için umut verdi.

 

İlk hedef: Bursaray’ın etkin kullanımı

 

2.-yazi-icin-bursa-kent-konseyi-ulasim-calisma-grubu-ve-baskan-alinur-aktas-toplantisi.jpgFizibilitesini Ekrem Barışık’ın başlattığı, Teoman Özalp’ın projesini hazırladığı, Erdem Saker’in temelini attığı, Erdoğan Bilenser’in ilk etabını bitirdiği Bursaray kent ulaşımı için çok önemli.

Yeni hatlarla uzatılması yanında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş daha fazla yolcu taşımaya yönelik projeleri başlattı.

Bursa Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu ile yapılan toplantıda bunlar da konuşuldu. Burulaş Genel Müdürü Kürşat Çapar, daha etkin kullanım çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

 

Bayramın yoğunluğu geçti, otoyolun eksikleri tamamlanıyor

 

3.-yazi-icin-otoyol-eksikleri-tamamlama-calismasi.jpgYıllardır… İstanbul’dan başlayıp Bursa’dan geçerek İzmir’e giden otoyolun geçtiği güzergahtaki trafiği rahatlatmasını bekliyorduk.

Beklendiği gibi de oldu.

Özellikle…

Uzun bayram tatili dönemlerinde kent içinden daha yoğun hale gelen ve trafiğin durduğu Bursa’dan Susurluk’a kadar olan yol ilk kez bu bayram sıkışmadı.

Bununla birlikte…

Sözleşmesinden 8 ay önce açılan otoyolun tam bitmediğini de biliyorduk. Nitekim, erken açılış haberini ilk bu sütunlardan duyururken “aşınma asfaltı olmaksızın açılacağı” bilgisini de 20 Haziran’da paylaştık.

İşte…

Bayramda beklenenden daha fazla aracın geçtiği otoyolda, bu yoğunluğun ardından eksiklerin tamamlanması çalışmaları başladı.

Gerçi…

Balıkesir-Karacabey arasında Bursa’ya geliş yönünün kapatılması ve karşı taraftan bir şerit verilmesi yolu kullananlara sürpriz oldu, ama kıştan önce bu çalışmaların tamamlanması zorunluydu.

Biraz daha sabır gerekiyor.

 

Tek şerit sıkışıklığına Esgin müdahale etti

 

Daha konforlu ve hızlı ulaşım için otoyolu kullananlar hafta içinde Balıkesir-Karacabey arasında sürprizle karşılaştılar.

Çünkü…

Eksiklerinin tamamlanması için Bursa’ya geliş yönü kapatılmış ve trafik karşı yoldan bir şerit verilerek sağlanıyordu.

İşte…

Otoyolda uzun kuyruk oluşmasına yol açan bu uygulamaya AK parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin müdahale etti ve iki taraftan birer şerit verilmesini sağlayarak akışı rahatlattı.

 

Otoyolun 4 sanayi bölgesi bağlantısı için siyasi irade devrede

 

5.-yazi-icin-ak-parti-bursa-milletvekili-dr.-mustafa-esgin.jpgİstanbul’dan başlayıp Bursa’dan geçerek İzmir’e ulaşan otoyol Türkiye’nin ekonomisi en gelişmiş iki bölgesi olan Marmara ve Ege’yi birbirine bağlıyor.

Diğer kentleri bilemiyoruz, ama yalnızca Bursa’da otoyol güzergahında 5 Organize Sanayi Bölgesi var. Bunlardan Bursa Organize Sanayi Bölgesi otoyola Mudanya Kavşağı’ndan bağlanıyor. Özlüce bağlantı yolu bittiğinde Şehir Hastanesi Kavşağı da kullanılabilecek.

Fakat…

Bursa’nın en büyük ikinci OSB’si olan DOSAB’ın, kenarında olmasına karşın otoyola çıkışı yok. TEKNOSAB Kavşağı projeye eklendi, ama yapılmadı.

Yanı sıra…

Hasanağa ve Mustafakemalpaşa OSB’lerin de bağlantıları yok. İkisi için

siyasi iradenin direktifi olsa da henüz projeleri yapılmadı.

İşte…

Bu 4 OSB bağlantısı siyasi iradenin takibinde. AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, yapılmaları için devrede olduklarını ve “ısrarla üzerinde durduklarını” söyledi.

 

Bursa amputenin yıldızı dünya yıldızıyla

 

6.-yazi-icin-bursa-ampute-yildizi-ramazan-bulbul-ve-muhammed-salah.jpgSüper Lig takımı Bursa Ampute futbol takımı geçen yıl yaptığı transferlerle dikkat çekti. Bu yıl da lige iddialı hazırlanıyor.

İşte…

Bu takımın en önemli futbolcularından Ramazan Bülbül geçtiğimiz günlerde İstanbul’da oynanan Süper Kupa finali öncesi Liverpool’un dünya yıldızı Muhammed Salah’la bir araya geldi.

Hayranı olduğu Salah’la sohbet edip fotoğraf çektiren Bursa Ampute’nin yıldızı Ramazan Bülbül futboldaki hayaline de kavuştu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X