Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Bursaray’da kış hazırlığı: Yolcular üşümeden beklesin diye şeffaf oda!

Belki… Gündemin çok önemli siyasi ve ekonomik konuları arasında kimileri için dudak büktüren bir çalışma gibi görülebilir.

Fakat…

Geride bıraktığımız yaz döneminde günlük 300 bin yolcu taşıma rekoruna ulaşan, hedefini de günde 500 bin yolcu olarak belirleyip yatırımlarını buna göre planlayan Bursaray yolcuları açısından günlük yaşam kapsamında önemsenmesi gereken bir uygulama söz konusu.

1.-yazi-icin-bursaray-istasyonlari-bekleme-yeri-seffaf-oda.jpgFotoğrafı da…

Ulaşım konularındaki uzmanlığıyla sık sık görüş ve önerilerinden yararlandığımız İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl yolladı.

Konu şu…

Tünellerdekiler dışında Bursaray istasyonları ana yolların ortasında ve yol zemininden yüksekte. Çevreleri de açık olduğundan istasyonların yolcu bekleme alanları hava akımlarını fazlasıyla hissediyor.

Gerçi…

Hava sirkülasyonları yaz mevsiminde doğal klima işlevi görüyor, fakat kış aylarında bekleyen yolcular açısından zor anlar oluşmasına neden oluyor.

Çünkü…

Rüzgarla birlikte şiddeti artan soğuk bekleyenleri olumsuz etkiliyor.

Özellikle de…

Yaşlılar, çocuklar ve hastalar için sıkıntılı bir bekleyiş ortaya çıkıyor.

İşte…

Bursaray’ın işletmeciliğini yürüten Burulaş bu sıkıntılı durumu bir nebze de olsa gidermek amacıyla basit ama etkili bir durak düzenlemesi geliştirdi.

Şu an için…

Kestel hattındaki Esenevler/Hacivat İstasyonu’nda denemesine başlanan uygulamayla yolcu bekleme alanının dört tarafı şeffaf şekilde kapatıldı.

Ortaya da…

Bekleyen yolcuların hem istasyona yaklaşan Bursaray araçlarını görebileceği, hem çevreyi izleyebilecekleri şeffaf oda benzeri bir görüntü çıktı.

Böylece…

Bursaray İstasyonları’nda, kış aylarında soğuk ve rüzgardan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı yolcu sağlığını ön plana alan, bunu yaparken de görüntüyü bozmayan önlem geliştirildi.

Ulaşım Uzmanı Bingöl de uygulamanın yararlı olacağı düşüncesinde.

“İstasyon özelliklerini bozmayan ve kent görünüşünü etkilemeyen sistemin kısa zamanda tüm istasyonlarda uygulanması yararlı olur” dedi.

 

Bursa, dünyanın 27. güvenli kenti

 

2.-bursa-en-guvenli-27.-kent.pngAraştırmayı… Dünyanın en büyük veri tabanı olarak bilinen Numbeo her ay düzenli olarak yapıyor. Farklı alanlardaki araştırmanın ekim raporu, dünyanın en güvenli şehirleri arasında Türkiye’den 5 kent olduğunu gösteriyor.

Dünyanın en güvenli kentleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dubai, Katar’dan Doha, Kanada’dan Quebec City’nin ilk üç sırada olduğu listenin 27. sırasında Bursa yer alıyor.

Türkiye’den Eskişehir 10, İzmir 49, Ankara 140, İstanbul ise 207. sırada bulunuyor.

 

35 yıl önce bildiri sunduğu sempozyuma yürütme kurulu başkanı oldu

 

3.-yazi-icin-kenan-yetisen.jpgKenan Yetişen’i anlatırken kesinlikle on parmağında on marifet demek gerekiyor.

Öyle ki…

Bir yandan kimya mühendisi olarak 40 yıldır tekstil dünyası içinde, bir yandan Master’s Kılıç Kalkan Derneği yöneticisi ve folklorcusu olarak elinde kılıç-kalkanla Bursa’yı tanıtıyor, bir yandan Bursa üzerine araştırmalarını dergilerde yayınlıyor, bir yandan da Bursa Kent Konseyi bünyesindeki Tarihi ve Kültürel Miras Çalışma Grubu’nda kent tarihi çalışmalarına imza atıyor.

Şimdi de bir başka heyecan yaşıyor.

1984 yılında gencecik kimya mühendisi olarak ilk bildirisini sunduğu Tekstil Teknolojisi Sempozyumu’nda bu yıl Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev aldı.

Kimya ve Tekstil Mühendisleri odaları tarafından düzenlenen ve 20-21 Kasım’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak sempozyumda yine ulusal ve uluslararası katılımcılar bildirilerini sunacaklar, gelişmeleri tartışacaklar.

 

Ordu’ya kaliteyi anlatacaklar

 

4.-yazi-icin-mustafa-karaman-ve-feridun-baykara.jpgMustafa Karaman, bir dönem Bursa Koordinatörü olarak görev yaptığı TSE’ye kendini adayan, kaliteyi anlatmayı görev edinen bir Türkiye sevdalısı.

Bursa Platformu Başkanı Resul Baykara ve Kalite Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok’la birlikte il il kalite eğitimi veriyorlar.

Bugün de…

Ordu Büyükşehir Belediyesi davetiyle belediye personeline 3. Göz Yaklaşımıyla Kalite’yi anlatacaklar.

Karaman geçen hafta da Manisa’da Milli Ses Ver projesiyle yerli üretimin önemini anlattı.

 

AK Parti Osmangazi kongreye gibi değil, seçime hazırlanır gibi çalışıyor

 

5.-yazi-icin-ak-parti-osmangazi-ilce-baskani-ufuk-comez-001.jpgGöreve geldiği günden beri dikkatle izliyoruz… AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez, kulağını hem teşkilata açarak, hem yüzünü sokaktaki vatandaşa dönerek çalışıyor.

Güler yüzü, alçakgönüllü davranışıyla sürekli vatandaşın arasında oluyor. Özellikle de, Osmangazi Belediyesi’nin çalışmalarına siyasi boyutuyla katkı sağlıyor.

En önemlisi…

Aslında olması gereken tabandan gelen beklenti ve istekleri belediye yönetimi ve mekanizmalarıyla paylaşarak yerel yönetimle parti arasındaki siyasi zinciri hissettirmeden tamamlayıcı misyon yürütüyor.

Bazen de, bir sosyal sorumluluk örgütü yaklaşımıyla vatandaşa elini uzatıyor.

Bugünlerde…

Kongre sürecinin başladığı AK Parti’de en büyük ilçe Osmangazi’nin başkanı olarak bir yandan delege seçimi ve kongre için hazırlık yaparken, dışa dönük çalışmayı da ihmal etmiyor.

O bakımdan…

Kongreden çok yarın seçim olacakmış gibi bir çalışma sergiliyor.

 

Türklerin tarihinde atların yerini anlattı

 

6.-yazi-icin-ali-kerem-alptemocin.jpg1983-1991 arası ANAP Bursa Milletvekili olarak parlamentoda görev yapan Ahmet Kurtcebe Alptemoçin’Bursa kamuoyu yanında Türkiye tanıyor. Maliye ve Dışişleri bakanlığı görevleriyle önemli hizmetler yaptı.

Son dönem işlerin başına geçen oğlu Ali Kerem Alptemoçin ise sanayicilik yanında at dünyasına yönelik çalışmalar yapıyor. Nitekim, Türk tarihinde atları kaleme aldığı Dört Nala Gelmiştik Uzak Asya’dan kitabı Kalyon Yayınevi tarafından yayınlandı.

23 Kasım Cumartesi günü de Korupark D&R’da saat 14.00’te imza günü var.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X