Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Büyük yarış için en sıcak başlangıç: Aktaş’tan Bozbey’e kutlama telefonu

Gerçi… Hafta içinde AK Parti İstanbul Büyükşehir Adayı olarak TBMM Başkanı Binali Yıldırım 31 Mart’ta sandıkta yarışacağı CHP Adayı Ekrem İmamoğlu’nu arayıp kutlamıştı, ama Bursa’da bugüne kadar hiç yaşanmamıştı.

İşte…

1.-yazi-icin-alinur-aktas-ve-mustafa-bozbey-001.jpgO ilk cumartesi gecesi saat 23.00’te yaşandı.

AK Parti Adayı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş gece saat 23.00’te CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey’i telefonla aradı.

Aradığında…

Bozbey’in telefonu gelen kutlamalar nedeniyle meşguldü. Aktaş da ısrarla aramayı sürdürdü. Uzun süre sonra ulaştığında da, iki aday arasında sıcak bir abi-kardeş diyaloğu başladı.

Söze…

“Abi hayırlı akşamlar, nasılsın iyi misin?” diye başlayan Aktaş, karşılığında “İyiyim Allah’a şükür” cevabını alınca takılmadan edemedi:

“Aryorum, arıyorum sürekli meşgulsün. Zor ulaştım.”

Bunun üzerine…

Bozbey de “Tahmin ediyorsun işte, dostlar arayıp kutluyorlar” deyince Aktaş hemen dileklerini iletti:

“Ben de onun için aramıştım… Tebrik ediyorum, adaylığın hayırlı olsun. Allah utandırmasın.”

Hiç beklemediği anda ve beklemediği rakibinden gelen arama CHP Büyükehir Adayı Mustafa Bozbey’i mutlu etti.

O da şunları söyledi:

“Çok teşekkür ediyorum. Demokrasinin güzelliği bu işte. İnşallah Bursa kazanacak.”

Güzel dileklere Aktaş da espriyle karşılık verdi:

“İyi oynayan kazansın… Bu saatten sonra başka ne söyleyeyim?”

Bu sözleri duyunca doğal bir kahkaha atan Bozbey de aynı sıcaklıkla “Başkan ben de sana başarılar diliyorum” dedi.

Açıkçası…

Gazeteciliğe başladığımız 1977’den bu yana 8 yerel seçim gördük, 31 Mart’ta 9. yerel seçime tanıklık edeceğiz. Fakat bugüne kadar rakibini arayıp kutlayan bir belediye başkanı duymamıştık.

O bakımdan…

2 parti ve 2 aday arasında son yılların en büyük rekabeti ile geçecek 31 Mart yerel seçimi kampanyası, gerginlik bekleyenlere inat demokratik güzelliği olan sıcak bir adımla başladı.

 

Aktaş’ın bakışı: Seçim bittiğinde kavgalar olduğuyla kalıyor!

 

2.-yazi-icin-buyuksehir-belediye-baskani-alinur-aktas-001.jpgCumartesi akşamı gerçekleşen ve Büyükşehir’de bir ilk olan adaylık kutlama görüşmesi demokratik gelenekler adına da önemli.

Rakibi CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey’i telefonla arayıp kutlayan ve büyük yarış öncesi sıcak bir adım atan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la bu diyaloğu konuştuk.

Şunu anımsattı:

“Aslında bizim diyaloğumuz hep vardı ve ben bunu açık yüreklilikle her yerde söylüyorum. Sayın Bozbey normal çalışma dönemlerinde beni sık sık arardı. Sorunları, sıkıntıları ve atılacak adımları biz zaten konuşuyorduk.”

Örnek de verdi:

“Örneğin beni gecenin yarısında birkaç kez arayıp ‘Katı atık bedellerini yatırmıyorlar, yarın maaş ödememiz var, talimat verseniz de yatırsalar’ dediği olurdu. Ben de hemen gerekli talimatları verip gece sorunu çözerdim.”

Şunu da ekledi:

“Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de Sayın Bozbey’in önerilerini hep göz önüne aldık. Özellikle imar konularındaki uyarılarıyla en az 4-5 maddenin değiştirilmesini sağladım.”

Şunu vurguladı:

“Kendisinin ‘Sıcak bakmıyorum’ dediği maddeleri, gözümüzden kaçmış bir şey varsa daha iyi incelenmesi için yeniden komisyona çekilmesini çok defa destekledim. Muhalefet sözcülerinin uyarılarıyla düzelttiklerimiz oldu.”

Bakışı da şu:

“Seçimler yapılıyor, bitiyor ve hayat normal şekilde devam ediyor. Seçim bittiğinde yapılan kavgalar da olduğuyla kalıyor. Bu seçim de bitecek, onun için normalin dışına çıkmamak lazım.”

 

Bozbey’den Süleyman Çelebi’li mesaj

 

3.-yazi-icin-mustafa-bozbey.jpgCumartesi gecesi sıcak bir adaylık kutlama görüşmesi yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey sabah da iki rakip olarak ilk kez TOLEYİS kongresinde bir araya geldiler.

Burada…

Bozbey’in konuşması dikkat çekiciydi:

“Mevlidimizi yazan Süleyman Çelebi’nin  Ulucami’nin imamı olduğunu bilen var mı? Ulucami’de Süleyman Çelebi’nin ismi var mı? Buraya gelen turistlere biz neden bunu sunamıyoruz? İşte bu değerleri Bursa’da açığa çıkarmak için çalışmalar yapıyoruz.”

 

Bursa’nın gönül mimarları ve manevi inşaatçıları bu dergide

 

4.-yazi-icin-bursa-gunlugu-dergisi-4.-sayi.jpgTarihiyle, tarımıyla, sanayisiyle, sporuyla Bursa farklı ve kültürel özellikleri olan bir kent. Turizm hedefinde de kent kültürüyle tarihi buluşturan projeler öne çıkmaya başladı.

İşte…

Bu sürece ışık tutacak, Bursa’nın gönül mimarlarını ve manevi inşaatçılarını da anımsatan, üstelik dördüncü sayısına ulaşan bir yayın var önümüzde: Bursa Günlüğü.

Dergiyi…

Bursa Büyükşehir Belediyesi yayınlıyor, Genel Yayın Yönetmenliği’ni de araştırmacı kimliğiyle tanıdığımız Sefer Göltekin yapıyor.

Son sayıda, Bursa’da tasavvuf kültürünü kapak yapan Bursa Günlüğü, kentin manevi yapılanmasını tüm yönleriyle gözler önüne seriyor.

Her satırını ilgiyle okuduk, bilmediğimiz pek çok şey öğrendik.

Yanı sıra…

Ekrem Hayri Peker’in kaleminden Keles-Taşkent Hattı yazısı var ki bir gezi yazısının çok ötesine geçip Keles’i kuran ataların Özbekistan’daki Keles’ini tüm özellikleriyle canlandırmamızı sağlıyor.

Emeği geçenler bir Bursalı olarak teşekkür ediyoruz.

 

TOLEYİS’ten Faruk Çelik’e vefa

 

5.-yazi-icin-toleyis-kongresi-faruk-celik.jpgPazar sabahı… Kısa adıyla TOLEYİS olarak bilinen Türkiye Otel Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası Bursa Şubesi’nin ikinci genel kurulu vardı.

Büyükşehir adayları Alinur Aktaş ve Mustafa Bozbey’in ilk kez yan yana geldikleri kongrenin onur konuğu ise Faruk Çelik oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğu dönemde sendikalar ve işçi hakları için yaptığı çalışmalar nedeniyle Çelik’e vefa gösteren TOLEYİS bir de teşekkür armağanı verdi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X