Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Çağlar: Türkiye sıkıntılarından kurtulursa artık kimse tutamaz

Bir tarafta… Sanayi yatırımlarıyla Bursa ve Türkiye’ye öncülük etmiş, 3 dönem Bakanlık yaparak ülkeye damgasını vurmuş deneyimli, bir siyasetçi olarak Cavit Çağlar var.

Karşısında…

Söylediklerini dikkatle dinleyen, can alıcı sorularla da ülke gündeminin içinde olduğunu gösteren İstanbul’daki Aydın Üniversitesi’nin öğrencileri var.

1.-yazi-icin-cavit-caglar-005.jpgİşte…

Bekir Hazar ve Ergün Diler sundukları Yap Boz programında Cavit Çağlar ve üniversitelileri bir araya getirdiler. 2 saat süren programda Çağlar deneyim paylaşımı yanında, sorular üzerine gündemi de değerlendirdi.

En çok da…

“Türkiye’nin sorunları, önündeki engeller ve geleceği” konuşuldu.

Sorulara…

“Türkiye iyi idare ediliyor. Ben Türkiye’nin geleceğinden umutluyum” cevabı veren Çağlar, şunun üzerinde önemle durdu:

“Türkiye’yi çöktürmek istiyorlar. Fakat Suriye gibi, bölücü terör ve FETÖ gibi sıkıntılarından kurtulursa Türkiye’yi kimse tutamaz.”

Güvencesini de söyledi:

“Türkiye’nin artık beyin gücü var. Güçlü iradesi var. Her şeyi yapabilecek hale geldik. Onun için sıkıntılarından bir an önce kurtulması gerekiyor.”

Şunun üzerinde durdu:

“Cumhurbaşkanımız dünya 5’ten büyüktür diyor, doğru söylüyor. Dış güçler Türkiye’nin gelişmesine mani olup, kendileri yönetmek istiyorlar.”

Örnek de verdi:

“Bakın 50 yıl oldu, bizi Avrupa Birliği’ne almıyorlar, oyalıyorlar. Çünkü Türkiye’yi sindiremiyorlar.”

Gençlere…

“Dış güçlerin oyununa düşmeyelim” uyarısı yapıp örnek verdi:

“1992’de rahmetli Süleyman Demirel’le baba Bush’un daveti üzerine Beyaz Saray’a gittik. Tekstilde kotaların serbest bırakılmasını istedik. Lafı gezdirdiler, tamam dediler, ama 27 yıl geçti değişen bir şey yok.”

Ardından…

“FETÖ’nün arkasında Amerika var” dedi ve şunu anımsattı:

“15 Temmuz gecesi televizyonlar ‘Amerika Birleşik Devletleri gelişmeleri yakından takip ediyor’ altyazısı geçti. Genel Kurmay Başkanımız özgürlüğüne kavuşup helikopterle Çankaya’ya geldi. Bu kez de ‘seçilmiş hükümetlerin yanındayız’ açıklaması yine alt yazı olarak geçti.”

Şunu da ekledi:

“Türkiye hep dik durdu.”

 

“Tayyip Beyi tanımamışlar”

 

2.-yazi-icin-cavit-caglar-001.jpgProgramda… Gelen soru üzerine CHP’de yaşanan kumpas olayını yorumlayan Cavit Çağlar şunu söyledi:

“Rahmi Turan bir yazı yazdı, yer yerinden oynadı. Tayyip Bey’i tanımamışlar belli. Hiç öyle birini çağırıp da CHP’ye genel başkan olmasını ister mi? İçinden çıkamadılar bu işin. CHP hiç yoktan kendi kendine yara aldı.”

Bu noktada…

“Düğmeye mi basıldı?” sorusuna da “Ayran yapacaklar, ama yoğurt yok” cevabı verdi.

 

Çağlar’ın eski-yeni Türkiye gözlemi: Cumhurbaşkanı dik durdu

 

3.-yazi-icin-a-haber-yap-boz-programi,-aydin-universitesi.jpgA Haber’deki Ergün Diler ve Bekir Hazar’ın Yap Boz programında Aydın Üniversitesi öğrencilerinin sorularını cevaplayan Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar gündemi değerlendirirken, soru üzerine Rusya ile yaşanan uçak krizinin aşılmasında “üzerine düşen vatan görevi” olarak yaptıklarını da anlattı.

1992’den beri dost olduğu Putin’in güvenilir ve güçlü lider olduğunu vurgularken, Amerika’da sistemin çalıştığını anımsattı.

Siyasette aktif olduğu dönemi anlatırken de eski-yeni Türkiye karşılaştırması yaptı:

“Bizim dönemimizde asker ne söyleyecek diye endişe ederdik. Amerika’dan çekinirdik. Ama bugün Türkiye artık öyle değil. Ekonomisi oturdu, insanları bilinçlendi. Ortadoğu’da büyük güç oldu.”

Ardından…

Siyasi gözlemlerini paylaşıp “Türkiye’de tam demokrasi var” dedi ve ekledi:

“Türkiye kendine geldi, gücünü biliyor. Cumhurbaşkanı dik duruyor. Amerika’ya Suriye’den çık, vururuz dedik, çıktı. Geçmişte söyleyemezdik.”

 

Cavit Çağlar’dan üniversiteli gençlere öğütler

 

4.-yazi-icin-aydin-universitesi-ogrencileri.jpgAydın Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldiği A Haber’deki Yap Boz programında Cavit Çağlar gençlere önemli uyarılarda bulundu.

Öncelikle…

“Dil öğrenin” diyen Çağlar, dünyayla temas için İngilizce, Fransızca, Rusça hatta Çince öğrenmelerini önerdi. Dünyanın geleceğinde teknolojinin önemine dikkat çekip, “Teknolojiyi ihmal etmeyin” dedi.

Sonra da şu mesajı verdi:

“Ben aile bütünlüğüyle ayakta kaldım. Ülkenizi, insanınızı, ailenizi, işinizi sevin. Sevgi kadar güzel bir şey yok.”

 

Bursa’ya 14 fakülteli üniversite müjdesi, içinde yurtları da olacak

 

5.-yazi-icin-cavit-caglar.jpgA Haber’deki Yap Boz programında Aydın Üniversitesi öğrencileri sorunca Cavit Çağlar da Bursa’ya kazandırmayı planladığı üniversiteyle ilgili gelişmeleri anlattı.

“Ekonomik ömrünü dolduran 2 fabrikamızı kapattık. AVM yapmayı düşünmüştük. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımıza açtım.  O da ‘Öyle bir şey yapalım ki, ikimizin de arkasından konuşmasınlar’ dedi. Ben de hayalimin üniversite olduğunu söyleyince ‘Oldu bu iş’ dedi.

Sonra da şu bilgileri verdi:

“Tıp Fakültesi’nin de olacağı 14 fakülteli bir üniversite planladık. İçinde yurtları olacak. Olmayan bir şeyi yapma düşüncemiz var. AVM’si ve oteli olacak. Öğrenci boş zamanlarında alışverişini yapıp yemeğini yiyebilecek. Konser ve tiyatro izleyebilecek.”

Şunu da açıkladı:

“150 bin metrekarelik alanda projemizi yaptık, şu an Bakanlıkta.”

Mutluluğu şu:

“2 kızım 1 oğlum var. Çocuklarımdan 8 torunum var. Hepsi okuyor. Ben üniversite okuyamadım, ama okutan olmak istiyorum.”

 

“Halka rağmen kimse bir şey yapamaz”

 

6.-yazi-icin-cavit-caglar.jpgTürkiye’nin egemenliğini koruyan bir ilke olduğunu söyleyen Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar, öğrencilerin bir sorusunu cevaplarken şunu söyledi:

“Türkiye’yi kimin yöneteceğini halk tayin eder. Halka rağmen kimse bir şey yapamaz. Bu ülke 1960 ve 1980 darbelerini, muhtıraları gördü. Hiçbirinde insanlar yerinden kıpırdamadı ama 15 Temmuz’da halk sokağa çıktı.”

Şunu da ekledi:

“Seçilmişlerin seçimle değişmesinden yanayım.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X