Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Çavuşoğlu’ndan güzel haberler: Bu destek paketi nefes aldıracak

Zor bir süreçten geçiyoruz… Yaşananlardan kaynaklanan sıkıntıları gidermek için açıklanan Ekonomik Destek Kalkanı Paketi sonrasında, yeni bir ekonomik paketi gündemde.

Pazartesi akşamı TBMM’de Komisyon çalışmaları başlayan yeni paketi AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile konuştuk.

İşte yeni paketle ilgili ilk bilgiler:

Bir…

“Ücretsiz izne ayrılan, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan veya işten çıkarıldığında işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilere nakdi ücret desteği sağlanacak.”

İki…

“İş sözleşmeleri, ahlak ve iyi niyete aykırılık dışında 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilemeyecek,  bu süreçte fabrikalar işçi çıkaramayacak.”

Üç…

“Yaşlılarla engellilere yapılan yardımlarda 3 ay süreyle gelir ölçütleri ve ağır engellilik şartı aranmayacak.”

Dört…

“Faaliyeti durdurulan veya faaliyette bulunmayan işletmelerin yıllık ilan ve reklam vergileriyle, çevre temizlik vergilerinin faaliyetin durduğu döneme rastlayan kısmı alınmayacak.”

Beş…

“Hazine, belediye taşınmazı, Milli Parklar, Orman Genel Müdürlüğü taşınmazlarına ait borçlar, Kredi Yurtlar Kurumu kredi borçlarıyla belediyelerin gelir vergisi tevkifatı ödemeleri ve sosyal sigorta prim ödemesi 3 ay süreyle ertelenecek.”

Altı…

“Konutlara ve faaliyetleri durdurulan işyerlerine ilişkin su faturası borçları belediyeler tarafından 3 ay ertelenecek.”

Yedi…

“Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri’nin destekleme ve fiyat istikrarı fonu kaynaklı kredi borçlarının 2020 yılına ait taksitleri 2021 yılına ertelenecek.”

Sekiz…

“Seyahat Acentaları Birliği üyelerinin ödemeleri gereken yıllık aidat 2020 yılında alınmayacak.”

Dokuz…

“Tedaş’ın elektrik tüketiminden kaynaklanan alacakları yapılandırılacak.”

On…

“TOBB, kooperatifler, dernekler ve tarımsal üretici birlikleri gibi çeşitli kuruluşların genel kurul toplantıları ertelenecek. Boşalan muhtarlıklar için de 2020 yılında seçim yapılmayacak.”

Onbir…

“Tarım ürünleri lisanslı depoculuk kapsamında verilen izinlerin süresi bitiyorsa bir yıl daha uzatılacak.”

 

Bursa’ya 500 milyonluk dış yatırım geliyor

 

Bosch’un… Bursa fabrikasında yeni nesil yüksek basınç pompaları üreteceği projeye onay verildiği Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile duyuldu.

Kararnameyi…

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sosyal medya hesabından şu cümlelerle paylaştı:

“Covid-19’la mücadele ettiğimiz bugünlerde dış yatırım ve istihdam cephesinden güzel haberler var. Bosch Bursa’daki yatırımını genişletmeye karar verdi. 500 milyon liralık ilave yatırımla yeni nesil yüksek basın pompaları üretecek.”

Hayırlı olsun.

 

Maske kullanımı zorunlu, satışı yasak, dağıtım sorunlu, alabilen yok

 

Gördüğümüz şu… Koronavirüs salgını nedeniyle Bilim Kurulu önerisiyle, belli alanlarda dahi olsa maske zorunluluğu getirilmesi önemli karar.

Karar alındığında…

Hem maske satışları, hem fiyatı patlama yapınca bu sütunlardan “Devlet kararı aldı, ama çözümü vatandaşa bıraktı” yorumunu paylaştık.

Sonrasında…

Maske satışı yasaklandı ve Sağlık Bakanlığı’nca dağıtılacağı açıklandı. Bu da sosyal devlet anlayışı nedeniyle önemliydi.

Ne var ki…

Neredeyse 2 hafta geçmesine karşın e-devlet’e kaydını yaptırıp maskesi ulaşan duymadık. Eczanelerden alınacak maske için de cep telefonu mesaj gelmedi.

O bakımdan…

Maskesi olmadığı için markete giremeyen, satın alacak maske bulamayanlar var ki bu da bir mağduriyet.

İşte…

CHP İl Başkanı İsmet Karaca bunlara işaret ederek şu uyarıyı yaptı:

“Maskesiz sokağa çıkma yasağının uygulanması, vatandaşı çaresiz bırakıp idari para cezasına mahkum etmekten başka bir şey olmaz.”

 

Ayhan Salman’ın şifreli mesajları

 

Aslında… AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman sosyal medyayı iyi kullanır. Ancak… Zaman zaman da şifreli mesajlarıyla karşılaşıyoruz.

Örneğin…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son gelişinde AK Parti İl Yönetim Kurulu, ilçe başkanları ve belediye başkanlarıyla çekilmiş fotoğrafları “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşları olmaktan onur duyuyoruz. Rabbim uzun ömür versin, başımızdan eksik etmesin” sözleriyle paylaştı.

Okuyanlarsa, “Acaba kime mesaj?” diye merak ediyor.

 

Genel Merkez kararı… Sokağa çıkma yasağına MHP’den tam destek

 

Cihangir Kalkancı’yı yıllardır tanır ve izleriz… Geçmişte, heyecanı yüksek siyasetçi olarak dikkat çekiyordu. Sonrasında, önce Osmangazi İlçe Başkanlığı döneminde, şimdi de İl Başkanlığı süreçlerinde siyaseten olgunluk sergileyen genç lider olarak teşkilatlarını yönetiyor.

Gerektiğinde sesini yükseltiyor, fakat Cumhur İttifakı’nın yara almaması ve Bursa’daki uyumun sürmesi adına üzerine düşen her şeyi yapıyor.

Dahası…

Genellikle belediyelerle ilgili bazı konularda destek açıklamaktan da çekinmiyor.

Yine…

Yaşadığımız şu koronavirüs sürecinde sorumlu siyasetçi profiliyle hareket ettiğini görüyoruz. Örneğin, geçen hafta “talimatı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin verdiği” vurgusuyla, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağına teşkilatların tam destek vermelerini ve uymalarını istedi.

Aynı çağrı…

Bu hafta sonu ilan edilecek yine 2 günlük sokağa çıkma yasağı için de geçerli.

 

Memleket meselelerini konuştular

 

Adalet Partisi son Gençlik Kolları Genel Başkanı olan Ahmet Okur milli duyguları coşturan konuşmalarıyla akıllarda.

DYP’de milletvekili adayı oldu, Ankara’da görevler aldı. Sonra Numan Kurtulmuş’un genel başkanlığında Saadet Partisi yönetimine girdi, HAS Parti kurucuları arasında yer aldı.

Halen…

DP Genel Başkan Yardımcısı olan Okur’un dün sabah konukları vardı. Türkiye Düşünce Kulübü Genel Başkanı Ercan Yakut ve Genel Sekreter Fatih Okumuş’la sosyal mesafeyi koruyarak memleket meselelerini konuştular.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X