Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Çavuşoğlu’nun 18 yaş yorumu: Siyasetin paradigması değişti!

Aslında… 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan ve 2 gün önce 18. kuruluş yıldönümünü kutlayan AK Parti geçirdiği süreç ve sürdürdüğü siyasi çizgi nedeniyle farklı bir yere oturdu.

Bu noktada…

En doğru tanımlamayı da geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu yaptı.

Dedi ki:

“Kurulduğu tarihten yaklaşık 1 yıl sonra iktidara gelen ve o tarihten itibaren girdiği 12 seçimden de birinci parti olarak başarıyla çıkan AK Parti’miz hem Türkiye’de, hem de küresel anlamda gerçekleştirdiği çok önemli değişikliklerle Türkiye’nin gücüne güç kattı.”

1-265.jpgŞunu özellikle vurguladı:

“AK Parti Türkiye’de siyasetin paradigmalarını değiştirdi.”

Bu sözlerini de şöyle açtı:

“Gerçek anlamda millet iradesinin yönetim katında karşılık bulmasına imkan sağlayacak hem sistem değişikliğini, hem de yatırımlarıyla beraber Türkiye’nin değişimini ve dönüşümünü sağladı.”

Altını çizdiği bir önemli değişim daha var:

“Türkiye’de yıllardır siyasete bir hastalık hali olarak yansıyan vesayeti ortadan kaldırdı.”

Sonrasında…

Önemine işaret ettiği bir diğer değişimi de şu sözlerle dile getirdi:

“Dış politika anlamında Türkiye’nin çıkar ve menfaatlerine odaklı bir eksen geliştirerek, bağımsızlığımızın güçlenmesine vesile oldu.”

Ardından…

Geçen 18 yılda hiç kaybetmeden kazanılan 12 seçim başarısını yorumladı:

“AK Parti’nin girdiği 12 seçimden milletimizin teveccühünü kazanarak çıkmış olması başlı başına bir başarı hikayesidir.”

Şunu da ekledi:

“Üstelik bu başarı, Türk siyaset tarihinde uzun yıllar sonra bile olsa özel şekilde incelemeyi gerektirecek bir siyasi başarıdır.”

Kutlamasını da şöyle yaptı:

“Tüm bunların ışığında, milletin bağrından çıkan, bizzat milletin kurduğu AK Parti’nin 18. kuruluş yıldönümünü tebrik ediyorum.”

 

Yeni reformlar geliyor

 

AK Parti’nin 18. kuruluş yıldönümü nedeniyle değerlendirme yapan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, önümüzdeki dönemin ipucunu verdi:

“Demokratikleşme anlamında yeniden reform süreci başlattık. Meclis açıldığında Yargı reformu gündeme gelecek.”

Hedefi de koydu:

“100. yılında Türkiye’yi yeni bir vizyona kavuşturmak, 2053 ve 2071 hedeflerine giden yolun taşlarını döşemek için 4 yıllık seçimsiz süreci çok iyi değerlendireceğiz.”

 

 “Bursalıları dava arkadaşı gören Cumhurbaşkanı desteğin farkında”

 

3-168.jpgAK Parti’nin kuruluşunun 18. yılını değerlendiren geçmiş dönem AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu iktidarda geçen 17 yılı Bursa açısından da ele aldı.

Öncelikle de…

Bursa’dan AK Parti’nin aldığı desteğe dikkat çekti:

“17 yıllık iktidar sürecinde Bursa AK Parti’ye ve liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a önemli destek verdi.”

Gözlemini paylaştı:

“Sayın Cumhurbaşkanımız da Bursalı hemşerilerimize ‘yol arkadaşım’ ve ‘dava arkadaşım’ diyecek kadar Bursa’yı kendine yakın görüyor. Bursa’nın vermiş olduğu desteğin farkında.”

Kısa bir hizmet bilançosu çıkardı:

“AK Parti iktidarında Bursa’mız 50 milyar liralık yatırımla eşik atladı. Sanayisiyle, tarihiyle, kültürel dokusuyla, tarımı ve turizmiyle Bursa 15 yıl öncesine nazaran potansiyelini ortaya çıkardı.”

Şunu da özellikle vurguladı:

“Bursa bu yönleriyle geleceğe ilişkin olarak da çok önemli umut vaat ediyor.”

 

Çavuşoğlu Bursa’da yapılanları anımsattı

 

Bursa’da genel ve yerel iktidar olan AK Parti’nin yaptıklarını Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu özetledi:

“Yakın Çevre Yolu ve Çevre Yolu kazandırıldı. İstanbul-İzmir Otoyolu tamamlandı. Komşu illere bölünmüş yollarla ulaşılabiliyor. Tüm ilçeler ve merkeze yeni hastaneler yapıldı.”

Şunları da anımsattı:

“Türkiye ortalamasının üzerinde tarımsal sulamaya ulaşıldı, tarihi ve kültürel değerler gün yüzüne çıkarıldı. Yeni bir üniversitemiz kuruldu.”

Şunu da ekledi:

“Hızlı tren projemiz devam ediyor.”

 

Mühendis adayları kendi yaptıkları İHA’yı Yunuseli’nden uçurdu

 

5-050.jpgProgramı… Kısa adı TUSAŞ olan Türk Uçak Sanayi hazırladı. Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde eğitim gören 23 öğrenci bu program için TUSAŞ Ar-Ge Merkezi’nde staja alındı.

TUSAŞ ve BUÜ ortak eğitim programıyla ocak ayında başlayan staj sırasında mühendis adayı gençler kendi çabalarıyla, Cevheri adını verdikleri ve kısa adı İHA olan insansız hava aracı ürettiler.

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz da gençlerin kendi üretimleri olan İHA’yı Yunuseli Havaalanı’nda başarıyla uçurduklarını açıkladı.

Şimdi…

Stajyer mühendisler Cevheri ile yurt içinde ve dışında düzenlenecek yarışmalara katılmayı planlıyorlar.

Açıkçası…

Son dönem gelişen savunma sanayi ve havacılık alanlarında Bursa Uludağ Üniversitesi’nin de kendini göstermesi sevindirici bir gelişme.

 

Depreme hazırlık ciddi iş

 

6-037.jpg17 Ağustos 1999… Kayıtlara Marmara Depremi olarak geçen Kocaeli merkezli depremde mahalleler yıkıldı, canlar yitirildi.

O günden beri depreme hazırlıklı olmayı konuşuyoruz, ama pek de başarılı değiliz.

Nitekim…

Marmara Depremi’nin 20. yılında Şehreküstü’de depremde yıkılan binalardan oluşan fotoğraf sergisi açan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Albayrak da bu görüşte:

“Yıllardır konuşuyoruz, ama somut bir adım atamıyoruz. Çünkü depreme hazırlanmadan hazırlanmaya çalışıyoruz.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X