Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Cevabını arayan soru: Virüsü Amerika mı üretti, Çin işi mi?

Tarih 19 Aralık 2019… Çin’in Hubei eyaletine bağlı, romantik kent olarak tanınan 13 milyon nüfuslu Wuhan kentinde ölümcül bir virüsün ortaya çıktığı ve hızla yayıldığı duyuldu.

İlk olarak da…

Çinlilerin farklı yemek kültüründen kaynaklı olduğu düşünüldü, yarasa ve yılan kaynaklı olabileceği tahminleri yapıldı.

Buna karşın…

İlk anlarda Çin yönetiminden yüksek perdeden olmasa bile “virüsün dışarıdan geldiği” değerlendirmeleri yansıdı. İlerleyen süreçte de Wuhan’da düzenlenen oyunlar sırasında Amerikan ordusu tarafından getirilmiş olabileceği konuşuldu.

Bu aşamada…

Önce Wuhan karantinaya alınırken, Çin’in başka bölgelerindeki kentlerde koronavirüs görülünce bu kez “Çin’in ekonomik yükselişinin önünü kesmek için kurgulanmış bir virüs olabileceği” tartışmaları gündeme geldi.

Başlangıçta…

Uzaktaki Çin’de yaşananlara seyirci kalan dünya, şimdilerde koronavirüsle mücadele sınavında. Henüz başarılı olan çıkmadığı için, her akşam maç skoru açıklanır gibi hasta sayıları ve can kayıpları açıklanıyor.

Bir yandan da…

Bilim adamları sıcak bakmasa da, üretilmiş virüs yani suni olduğu varsayımından yola çıkan komplo teorileri çok farklı bir noktaya geldi.

O noktada…

Kimileri “Çin ekonomisinin dünyaya egemen olmasını engellemek ve ‘tek dünya devleti’ düzenini kurmak amacıyla virüsü Amerika’nın geliştirdiği” tezini savunanlar, hatta başından beri bunu açık açık söylüyorlar.

Bunlara…

“Dünyayı kendine muhtaç bırakmak için virüsü Çin üretti ve intikamını aldı” diyenler eklendi.

Biz de bugün, bu iki tez doğrultusunda komplo teorileri üzerinden yürümek istiyoruz. Gerçekten de cevabı çok merak edilen sorular var.


Korku virüsten daha etkili hale geldi

 

Koronavirüsün suni olduğunu öve laboratuarda üretildiğini savunanlar bunun bir çeşit Dünya Savaşı olduğu görüşündeler.

Açıklama yaparken de, askeri harekata dayalı olmadığını vurgulayıp kimyasal ve biyolojik savaş kavramlarının ötesine geçiyorlar:

“Bu bir korku savaşı haline dönüştü. Herkesin kafasına çaresizlik duygusu sokuldu. Bu bilinmeyen savaş yönteminde virüs korkusu çok büyük panik yarattı. Küçücük virüsün korkusu bir dünya savaşından etkili hale geldi.”

 

Virüsü Amerika’nın yaptığına inananlar: Hedef tek dünya devleti!

 

Koronavirüsü “Amerika’nın ürettiği” tezini komplo teorisyenleri öncelikle korkunu hızına dikkat çekiyorlar:

“Wuhan’da çıkan virüs, elektronik postadan daha hızlı dünyaya yayıldı. Bu korkuyu da virüsten önce giden medya yaydı.”

İlginç teoriye göre virüsün yol haritası şu:

“Amerika Çin’i devreden çıkarıp Avrupa’yı köşeye itti. Avrupalı kendi kıtasında, ülkesine mahkum durumuna getirildi.”

Şurası dikkat çekici:

“Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesine söz veren İtalya dünyanın en güzel hapishanesi. 60 milyon karantinada. Resmen yere serilen ülke haline geldi.”

Devamı şöyle:

“Aynısını İspanya yaşayacak. Fransa da, Almanya da büyük ve ekonomik darbe alacak, Brexit İngiltere’yi kurtaramayacak.”

Tek güçleri petrol olan Rusya, İran, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn gibi ülkelerin önümüzdeki 2 yıl petrolden kazanan olmayacağı için kaybedecekleri öngörülüyor.

Virüsün derin Amerika yapımı olduğu görüşündekilerin beklentileri şu:

“Virüs çok kişiyi öldürecek, ama dünyanın sonunu getirmeyecek. Yeni sisteme geçmeye mecbur kaldığımız anda da aşı açıklanacak.”

Bütün bunların neden planlandığı sorusuna da şu cevabı veriyorlar:

“Amerikan küresel sermayesi yıllardır üzerinde çalıştıkları ‘tek dünya devleti’ için harekete geçtiler.”

 

İtalya’ya dronla biyolojik saldırı mı oldu?

 

Yazılan, konuşulan komplo teorileri arasında çok iddialı ve çarpıcı olanları var. Örneğin, bir köşe yazısında “İtalya ve İran’a dronla biyolojik saldırı” yapıldığı için fazla kayıp olduğu iddiasını okuduk.

Gerekçe olarak…

İtalya’nın Avrupa’daki Katolik dünyasının lideri olduğunu, Amerika’nın da bu güce ihtiyaç duyduğunu öne sürüyorlar.

Senaryo şu:

“Parmak izi bırakmadan herkesi 3. Dünya Savaşı’nın içine iten Amerika, karantina her yeri kaplayınca aşıyı ortaya çıkarıp herkesi yola getirecek.”

 

Virüsü Çin’in yaydığına inananlar: Küresel şirket hisselerini topladı

 

Komplo teorisyenleri arasında, koronavirüsü Çin’in yaydığı görüşünde olanlar kafa karıştıran sorularla başlıyorlar:

“ABD, Güney Kore, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Asya ciddi şekilde vurulurken neden Rusya ve Kuzey Kore’de Covid-19 sıfır etkisinde? Çin’in müttefiki oldukları için mi?  Wuhan nasıl aniden ölümcül virüsten kurtuldu?”

Bu noktada…

Tiyatro senaryosu halinde varsayımlar üretirken “Hastalanan Çin’in krize girdiğini, ticaretinin felç olduğunu, para birimini devalüe ettiğini, Çin’deki Avrupa ve Amerikan şirketlerinin ticaretlerinin olmayışı nedeniyle hisselerinin yüzde 40 düştüğünü” anımsatıyorlar.

Sonraki perdeyi şöyle yazıyorlar:

“Dünya hastalanınca bu kez Çin Avrupa ve Amerika’daki şirketlerin hisselerinin yüzde 30’unu çok düşük fiyata satın aldı. Hastalığı kontrol ederken şirketlere de sahip oldu. Bu şirketlerin de Çin’de kalıp yılda 20 milyar Dolar kazandırmaya devam etmelerine karar verdi.”

Bir yandan koronavirüs hızla yayılırken, diğer yandan küresel şirketlerin hisselerinin Çin’e geçmesini hiç de normal bulmayan komplo teorisyenleri her şeyin önceden planlandığı düşüncesinde.

Doğrusu…

Karşılıklı komplo teorilerini okurken bizlerin de kafası karışıyor. Büyük bir oyun sahası haline gelen dünyayı neler bekliyor acaba?

 

Korona Çin’in kol bükme aracı mı?

 

Sağlık dışında, yaşananları dünya ekonomisi penceresinden yorumlayan komplo teorisyenleri, koronavirüsün Çin’in kol bükme aracı görülmesi gerektiğini söylüyorlar.

Dahası…

Yakında “Amerikan ekonomisinin Çin’in planladığı şekilde çökeceği” iddiasını ve “askeri olarak Amerika’yı yenemeyeceğini bilen Çin’in virüsü kullanarak ekonomiyi felç ettiğini” savunuyorlar.

Vuhan salgınını vitrin görüp, “Xi Jimpeng salgın sonrası Wuhan’a düz bir maskeyle geldi, oysa tepeden tırnağa korunmalıydı” diyorlar.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X