Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Çevre Yolu’nda hızlı tren için daraltma: Bu çileye katlanılır

Anımsıyoruz da… Çevre Yolu’nun ilk dillendirildiği 90’lı yıllarda, Bursa trafiğini doğrudan

ilgilendirmeyeceği gerekçesiyle gereksiz bulanlar çıkmıştı.

Gelinen noktada…

8 yıldır Bursa trafiğini İstanbul-Ege hattındaki araçlardan koruyan en önemli ulaşım yatırımı oldu. Öncelikle, kent trafiğine girmeye gerek kalmadan araçları doğu, batı ve kuzey yönlerine ulaştırdı.

Ayrıca…

Kent içi trafiğin yükünü alan önemli bir alternatif haline geldi

Öyle ki…

1.-yazi-icin-otoyol-kaikli-bolgesi-hizli-tren-viyaduk-icin-serit-daralymasi.pngAkşam saatlerindeki kent trafiğine girmek istemeyenlerin katılımıyla özellikle İstanbul-İzmir yönleri arasındaki Batı Çevre Yolu bölümünde son zamanlarda ciddi bir trafik oluşmaya başladı.

Nitekim…

2 yıl önce yaz sezonu başında Çevre Yolu’nda asfalt yenilemesi başladığında Çevre Yolun’nda oluşan araç izdihamı merkezdeki sıkışıklığın üstüne çıktı.

Şimdilerde…

Çevre Yolu’nun doğu bölümünde tünelle Demirtaş kavşağı arasında yine şerit daraltması uygulanıyor.

Bu nedenle…

İstanbul kavşağından doğu yönüne olan 3 şeritli yol kapalı. Ulaşım İstanbul kavşağına gidiş yönündeki 3 şeritten sağlanıyor.

Trafik akışı…

Doğu bölümündeki tünelden sonra  tek şerit gidiş, İstanbul kavşağından doğu yönüne 2 şerit olarak veriliyor.

O nedenle…

Akşam saatlerinde özellikle tek şerit olan gidiş yönünde trafik yine sıkışıyor, araçlar beklemek zorunda kalıyor.

Ancak…

Bu kez trafik otoyolda bile trafik sıkışmasına pek fazla tepki gelmiyor.

Çünkü…

Şerit daraltması, hızlı trenin Kazıklı bölgesinde otoyolun üstünden karşıya geçmesi için yapılmakta olan viyadük nedeniyle uygulanıyor.

Onun için…

Hızlı trenin aşkına çile bu kez çekilebilir kabul ediliyor.

Temmuzun ilk günleri başlayan çalışmanın ne kadar süreceğini bilemiyoruz, ama beton tabyalar için diğer yolun da kapatılacağı göz önüne alınırsa eylül-ekim ayları gibi bir süre karşımıza çıkıyor.

 

Hızlı trenin izi Çevre Yolu’na paralel ortaya çıktı

 

2.-yazi-icin-hizli-tren-fark-ediliyor,-cevre-yolu-kazikli-tunel-arasi.jpgGeçen yıla kadar… Tüneller dışında hızlı treni umutla bekleyenlere moral verebilecek bir görüntü ortada yoktu.

Şimdi…

Bitiş tarihi hedefleriyle ilgili farklı algılara dayalı tartışmalar olsa da, hızlı trenin izleri değişik noktalarda gözle görülebiliyor.

Geçit’teki viyadük, Çevre Yolu’nun batı bölümünde Oksijen tesisleri yakınında yükselen viyadük ayakları yanında, doğu bölümünde Kazıklı’dan tünele kadar olan çevre yoluna paralel uzanan hızlı tren yükseltmesi umudu arttırıyor.

 

Şimdi gözler otoyolda: Bursa-Karacabey arası ne zaman bitecek?

 

3.-yazi-icin-otoyol-bursa-karacabey-arasi-yapim-calismalari.jpgBursa’da devam eden 2 büyük ulaşım projesi var. Bu projelerden hızlı tren çalışmaları artık gözle görülür seviyeye geldi. Otoyolda ise İstanbul-Bursa arası bitti ve müthiş bir yolculuk konforu ortaya çıktı.

Fakat…

Otoyolun Bursa’dan sonraki bölümü, özellikle de Bursa-Karacabey arası yol yapım çalışmaları istenen seviyeye bir türlü gelemedi.

Özellikle yaz mevsimi ve hafta sonları İstanbul-Ege trafiğinin katılımıyla kent merkezinden daha sıkışık hale gelip tıkanan Bursa-Karacabey karayolunu rahatlatacak olan proje, önümüzdeki uzun Kurban Bayramı tatili nedeniyle şimdilerde yeniden gündemde.

Ne var ki…

Transit trafiği çekip mevcut karayolunu rahatlatacak otoyolun Bursa-Karacabey arasında Harmanlı civarındaki çalışmalarından gelen fotoğraflar bu yıl için umut vermediği gibi, gelecek yıl için de moral bozuyor.

 

CHP’li belediye başkanları Bozbey ve Türkyılmaz değişimde ayrıştı

 

4.-yazi-icin-mustafa-bozbey-ve-hayri-turkyilmaz-001.jpgGeçen hafta… Salı günü yapılan CHP Grup Toplantısı’na ilçe örgütüyle katılan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, toplantı sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kurultayın gereksiz olduğunu söyleyip destek verdi.

Görüşme, siyasi zamanlama açısından dikkat çekici.

Hafta sonu ise…

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in değişimden yana imza verdiği ortaya çıktı. Bu da, parti içi gelişmeler ve dengeler açısından önemli bir strateji.

Gerçi…

Bozbey’in imza vermesi bazılarına sürpriz geldi, ama en yakın çalışma arkadaşı olan Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Erdem değişime destek için Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal ilk açıklamayı yaparken yanında görüntü vermişti.

O nedenle…

Bozbey’in imza verip değişimci olması pek de sürpriz değil, ama CHP’nin Bursa’daki 2 belediye başkanının ayrıştıkları görülüyor.

Aralarındaki fark şu:

Bozbey kurultay delegesi. Türkyılmaz delege olmadığı gibi, Mudanya’da CHP’nin kurultay delegesi yok.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X