Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

CHP kongre takviminde 1 haftalık yürüyüş ayarı

Genelgede… CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ile Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır’ın imzası var.

19 Haziran tarihini taşıyan, ancak il ve ilçe başkanlıklarına dün gönderilen CHP Genel Merkezi genelgesinde, kongre takviminde yapılan küçük düzenleme bilgisi yer alıyor.

Öncelikle…

Merkez Yönetim Kurulu’nun 03 Mayıs 2017 tarihli kararıyla olağan kongre takviminin uygulandığı anımsatılıp düzeltme için iki gerekçe ortaya konuyor:

Bir…

“Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde İl ve İlçe başkanlıklarımızın katılımıyla devam eden ‘Adalet Yürüyüşü’ ve yürüyüş sonrasında bu konu ile ilgili etkinliklerin devam edecek olması…”

İki…

“…Bazı örgütlerimizin bölgelerindeki hasat dönemlerinin de dikkate alınarak kongre takviminin yeniden düzenlenmesi talepleri.”

Bu doğrultuda Olağan Kongre Takvimi’nin yeniden düzenlendiği vurgulandı.

Buna göre…

22 Mayıs günü üyelik güncellenmesi işlemleriyle başlayan kongre takviminde 26 Haziran Pazartesi günü üye çizelgelerinin Genel Sekreterlik tarafından İl ve İlçe başkanlıklarına gönderilmesine başlanacak.

Ne var ki…

Bu tarih Ramazan Bayramı’nın ikinci gününe rastlıyor. O nedenle yanlışlık mı olduğu, yoksa bayramda çalışılacağı anlamına mı geldiği tartışılıyor.

Sonrasında…

İlçe başkanlıkları üye çizelgelerini 10 Temmuz saat 10.00’dan itibaren askıya çıkarıp 17 Temmuz saat 18.00’de indirecekler. 23 Temmuz Pazar günüyse üye çizelgelerine itirazın ilçe yönetimlerinde görüşülmesi var. İlçe yönetiminin kararına itirazın görüşüleceği son gün ise 30 Temmuz Pazar. İtirazların karara bağlanması da 06 Ağustos Pazar günü sona erecek.

Ardından…

26 Ağustos Cumartesi günü başlayacak delege seçimleri 24 Eylül Pazar günü sona erecek.

Sonra da…

30 Eylül Cumartesi ile 06 Kasım Pazartesi arasında ilçe kongreleri, 13 Kasım Pazartesi ile 24 Aralık Pazar günleri arasında da İl kongreleri yapılacak.

İl kongreleri bittiğinde, Parti Meclisi toplanıp olağan kurultay tarihini belirleyecek ve süreç de sona erecek.

Takvimde 1 haftalık sarkma var

 

3 Mayıs tarihli CHP Merkez Yönetim Kurulu kararıyla işlemeye başlayan kongre takvimine göre delege seçimlerinin ağustos ayında tamamlanması, 23-30 Eylül arasında ilçe kongreleri ve 30 Ekim-06 Kasım arasında da il kongreleri yapılması öngörülmüştü.

Kılıçdaroğlu’nun başlattığı adalet yürüyüşüyle birlikte hasat mevsimi de göz önüne alınarak kongre takviminde 1 haftalık sarkma kararı alındı.

Bu durumda, CHP kurultayı da 2018 Ocak ayının ilk yarısında yapılabilecek.

 

Bursa modeli yardım eline Iraklı Türkmenlerin vefası

 

Irak’ın Musul-Kerkük-Telafer üçgenindeki bölgede yaşayan ve IŞİD/DAEŞ zulmünden canlarını zor kurtarıp Türkiye’ye yaklaşık 90 bin Türkmen sığındı. Aralarından yaklaşık 1.500’ü Bursa’da yaşıyor, çoğunluğu da Bağlarbaşı’nda.

Üstelik…

Büyük bölümü orta gelir grubu ve altında olduğu için yoksulluk çekiyorlar.

İşte…

2.5 yıldır Bursa’da yaşayan Iraklı Türkmenleri yaşama bağlayan dost elleri var. Örneğin Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı gibi kamu desteklerinin yanında Kamu-Sen desteğini esirgemedi. Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu ve yönetimi seferber oldu.

Türk Ocakları, Yusuf Yüzlüler, Ayyıldız Spor Kulübü, Ötüken’den Kızılelma’ya Kültür Töre Derneği ve Ülkü Ocakları hep yanlarındaydılar.

Büyük sıkıntılar yaşayan Iraklı Türkmenler sosyal dayanışmayı sağlamak amacıyla Irak Türkmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’ni kurdular.

Bağlarbaşı’nda 3 katlı binası olan yardım amaçlı derneğin başkanı İsam Abdülkadir ile yönetiminden Selçuk Türkoğlu ziyaretimize geldiler.

Tam bir Türkmen gönlü zenginliği ve vefa örneği sergilediler:

“Bursa modeli yardımlaşmayla bu kentin insanları bize sahip çıktılar. Bugüne kadar biz Bursa’nın ekmeğini yedik, şimdi de biz Bursa’yı iftar soframızda ağırlamak istiyoruz.”

İftar bu akşam Bağlarbaşı Teoman Özalp Parkı’nda, İnönü Ortaokulu yanında.

 

13 metrekaredeki 6 kişilik dram bitti

 

Can korkusuyla Irak’ın Telafer bölgesinden gelen ve sınırı geçip Türkiye’ye sığınan Iraklı Türkmen soydaşlarımızdan Bağlarbaşı’nda yaşayan bir ailenin fotoğrafı içimizi sızlattı.

Tuvaletin de köşede olduğu 13 metrekarelik bir dükkanda 6 kişilik bir aile çok zor şartlarda yaşıyordu.

Güzel haberi…

Irak Türkmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İsam Abdülkadir ile yönetim kurulu üyesi Selçuk Türkoğlu verdiler:

“Yapılan yardımlarla bu ailemiz insanca yaşayabilecekleri bir eve çıkıyorlar.”

 

400 kilometre yürüyüp sınıra geldiler, 3 aydır bekliyorlar

 

Biz de Irak Türkmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İsam Abdülkadir’den öğrendik.

Irak’ın Telafer kentinde IŞİD/DAEŞ zulmünden kaçan yaklaşık 15 bin Türkmen 400 kilometre yürüyerek Türkiye sınırına ulaşmışlar, fakat güvenlik önlemleri nedeniyle alınmadıkları için yaklaşık 3 aydır hastalık ve açlık gibi zor koşullarda bekliyorlar.

Yollarda 270 Türkmen yaşamını yitirdi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X