Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

CHP’de reform: Yönetimi seçen, ama oy vermeyen delegeye son!

1 Kasım seçimi sonuçlarının belli olmasından sonra muhalif ekiplerin başlattığı olağanüstü kurultay kampanyası geçerli sürede yeterli imza toplanamadığı için sonuca ulaşamadı.

Şimdi, 16-17 Ocak olarak açıklanan olağan kurultay bekleniyor.

Ne var ki…

Ankara’dan, bu kez CHP Genel Merkezi’nin kapsamlı bir reorganizasyon yapacağı haberleri geliyor. Yapısal yenilenmenin ilk adımını da üye kayıtlarının oluşturacağı konuşuluyor.

Söylenen şu:

Kurultay sonrası, üyeler sıfırlanıp kayıtlar yenilenecek.”

Bunu duyunca…

Ankara kulislerinde Genel Merkez ilişkilerinin güçlü olmasıyla bilinen tanıdığımıza şunu sorduk:

Muhaliflerin bir daha olağanüstü kurultay toplama girişimlerini engellemek için Genel Merkez operasyonu mu söz konusu?”

Şu cevabı verdi:

Olağanüstü kurultay istekleri siyasal bir sonuç. Fakat CHP’nin sonuçları siyasal olan yapısal sorunları var. Genel Merkez bunu ortadan kaldırıp sağlıklı bir yapı oluşturmak istiyor.”

Bu noktada…

CHP’nin şu anda 1 milyon 200 bine yakın üyesi var” dedi ve çarpıcı bir değerlendirme yaptı:

Ne yazık ki zaman içinde yalnızca ilçe kongrelerinde delege seçmek ya da önseçimde oyunu almak için yapılmış üyeler var. Bunların içinde partiyle bağı olmayanlar bulunuyor.”

Bir adım daha attı:

İşin en kötü tarafı şu: Genel Merkez’deki rapora göre, delegeleri ve parti yönetimini seçen, önseçimde milletvekili adayını belirleyen üyelerin bazıları maalesef seçimde partiye oy vermiyorlar.”

Yürütülen hazırlıkla ilgili olarak bildiklerini de şöyle paylaştı:

CHP Genel Merkezi artık yönetim seçiminde belirleyici olan, fakat oy vermeyen üye istemiyor. CHP’de siyaset yapmak isteyenlerden oluşan gerçekçi bir üye yapısı istiyor.”

Bunun yolunu da şöyle gösterdi:

O nedenle, kurultay sonrası tüm üyeliklerin sıfırlanması düşünülüyor. Yeniden üye kayıtları yapılacak. Aidatını ödeyen, kendini partili hisseden üyeler hedefleniyor.”

Şunu da ekledi:

Bütün bu yapısal yenilemenin mayıs ayında başlaması düşünülüyor.”

 

İlçe kongreleri 10 gün sonra bitiyor

 

CHP ilçe kongreleri geçen hafta Gürsu ile başladı, sonra Keles kongresi yapıldı. Bugün İnegöl ve Büyükorhan kongreleri var. Önümüzdeki hafta sonuysa tüm ilçe kongreleri sona eriyor. 27 Aralık’ta da İl kongresi yapılacak.

Dikkat çeken şu:

Geçmiş kongrelerde, haftalar öncesinden adaylık çekişmeleri yaşanırdı. Bu kez cılız kulis haberleri geliyor, partiyi heyecanlandıran bir adaylık çalışması gözlenmiyor.

 

CHP kulislerini heyecanlandıran “delege kotası” hesabı!

 

Delege seçimleri bitti, hatta ilçe kongreleri başladı. Şimdi adaylar gündeme geliyorlar. Fakat tam da kongre sürecinin ortasında önceki akşam CHP kulisleri heyecanlandı.

Daha doğrusu…

Delege seçimlerindeki kota hesabı ile ilgili bir beklenti doğdu.

Söylenen şu:

CHP tüzüğüne göre, her seçimde kadın ve gençlik kotası uygulanması gerekiyor. Fakat ilçe kongrelerinde oy kullanacak mahalle delegeleri seçiminde tüzüğün bu maddesine dikkat edilmedi.”

Söyleyenlerin bir de iddiası var:

Bu durumda 7 delegeden fazla delegesi olan mahallelerde yapılan seçimlerin iptal edilmesi ve kadın-gençlik kotası gözetilerek yeniden yapılması gerekir.”

Başta da vurguladığımız gibi, CHP’de ilçe kongreleri başladı ve 2 ilçe kongresini yaptı bile. 10 gün sonra da tüm ilçe kongreleri bitecek.

Takvimin böylesine yoğun ve sıkışık bir süreçte mahallelerdeki delege seçimlerinin yenilenmesi kurultay dahil partinin tüm süreçlerini etkiler.

Çünkü…

7 delegenin üstünde delegeye sahip mahallelerde yeniden seçim yapılması, mahallelerin tamamına yakınında seçimlerin yenilenmesi anlamına geliyor.

Bu durumu…

CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’a sorduk. O da şu cevabı verdi:

Delege seçimlerinin yenilenmesini gerektirecek bir durum yok. Bunu bilmemize karşın, söylentiyi duyunca Genel Merkez’den görüş istedim.”

Aldığı cevabı şöyle yansıttı:

İlçe kongrelerinde belirlenen il delegeliği listeleri ve yönetimler için parti tüzüğümüz yüzde 33 kadın, yüzde 10 gençlik kotası uygulanmasını istiyor. Ama bu durum mahalle delegeleri için geçerli değil.”

Gerekçesini şöyle açıkladı:

Çünkü mahalle delegelikleri için blok liste değil, bireysel adaylık geçerli. Kişiler oylanıyor. Bireysel adaylığın olduğu yerde kota uygulanmıyor.”

 

Yıldız kararını kongreler bitince verecek

 

Açıklanan takvime göre CHP İl kongresi 27 Aralık Pazar günü Merinos’ta yapılacak. Yani önümüzde tam 1 ay var.

Fakat…

İl kongresine yönelik İl Başkanı Adayı henüz yok. Kulisler, öncelikle Metin Çelik’in geçen yıl aday adayı olmasından sonra CHP İl Başkanlığı görevini üstlenen Zafer Yıldız’ın kararını bekliyorlar.

Dün karanını sorduğumuzda Yıldız şunu söyledi:

Henüz kararımı vermedim. İlçe kongrelerinin tamamlanmasından sonra aday olup olmayacağıma karar vereceğim.”

 

DSP sessizce kurultaya gidiyor

 

7 Haziran seçimi öncesinde MHP, sonrasındaysa AK Parti kurultay yaptı. Seçim sonuçları nedeniyle CHP ve MHP’de olağanüstü kurultay isteniyor. Bir yandan da CHP ocakta kurultaya hazırlanıyor.

İşte…

Böyle bir süreçte DSP sesiz sedasız 13 Aralık Pazar günü kurultay kararı aldı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X