Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

CHP’den cevap var: Demokrasinin önünü açma mücadelesi veriyoruz

Konu… Kamuoyu gündeminde  “kiralık milletvekilleri” ya da “ödünç milletvekilleri” gibi iki ayrı tanımlamayla yer alıyor.

Benzeri 2018 genel seçimi öncesinde yaşandı. İYİ Parti’nin seçime girememe riskini aşabilmesi için CHP 15 milletvekilini geçici bir süreliğine gönderdi, sonra geri aldı.

Benzer durumun DEVA ve Gelecek partileri için de tekrarlanabileceğini, geçici süreyle milletvekili verebileceklerini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir soru üzerine açıklayınca yeni tartışma konusu oldu.

Biz de…

Kendi iradesi dışında başka bir partiye gönderilen milletvekilleri için kararın insan hakları sorunu olup olmadığını AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’na sorduk.

Sorumuz üzerine yaptığı değerlendirmeyi de dün bu sütunlarda aktardık.

Sabah…

CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık aradı ve “Cevap hakkımı kullanmak istiyorum” dedi.

Sonra da…

Gündemdeki tartışmalara ilişkin bir değerlendirme gönderdi.

Öncelikle…

“CHP’de kiralık vekil yoktur, demokrasinin önünü tıkamaya çalışanlarla mücadele eden, demokrasinin önünü açmaya çalışan vekiller vardır” diyor.

Yaklaşımı şu:

“Bu insan hakkı ihlali değildir. Kaldı ki AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana insan haklarını ihlal ettiği çok sayıda örneği sıralayabiliriz.”

Düşüncesi de şu:

“Bizim için tüm sorunların çözümünde demokratik yöntemler esastır. Ne yapılacaksa demokrasi için demokratik yöntemlerle yapılır, yapılmalıdır. Bizim amacımız, Türkiye demokrasinin güçlenmesi, kökleşmesi, cumhuriyetimizin demokrasiyle taçlanmasıdır.”

Şunun altını çiziyor:

“Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde yürüdüğümüz demokrasi yolunda, demokrasinin önündeki engellere ve demokratik yöntemleri engellemeye çalışanlara karşı mücadeleye devam edeceğiz.”

Mesajı da şu:

“Genel Başkanımızın söylediği gibi, ya demokrasiden yana olacaksın ya demokrasinin karşısında olacaksın. Biz CHP olarak demokrasinin güçlenmesi için çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Kartpostal geleneğini özlemişiz

30 yıl öncesine kadar cep telefonu, WhatApp  elektronik posta, SMS yoktu. Haberleşmek için mektup yazılır, bayram, yılbaşı ve özel günlerde kartpostal gönderilirdi.

Her şey öyle hızlı değişti ki, Postane önünden aldığımız kartpostalları başka kentlerdeki arkadaş ve yakınlarımıza gönderdiğimiz yıllar geride kaldı.

Unutulan kartpostal geleneği postadan çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın bayram kutlamasıyla canlandı.

Fahrettin Beceren’in fotoğraflarıyla Bursa kolajı da çok güzeldi.

 

Sosyal Koruma Kalkanı’ndan Bursa’ya 610 milyon liralık destek geldi

Uygulama… Koronavirüs salgınıyla birlikte fabrika ve işyerleri kapanıp, insanların eve çekildiği zorlu süreçte hükümet, Sosyal Koruma Kalkanı adıyla topluma ekonomik nefes uygulaması başlattı.

Gelinen noktada…

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıkladığı tablo, Bursa’nın programdan önemli pay aldığını gösteriyor.

Tabloya göre…

Sosyal Destek Programı kapsamında FAZ 1’de 36 bin 562 haneye 36 milyon 562 bin lira, FAZ 2’de 70 bin 055 haneye 70 milyon 055 bin lira, FAZ 3’te 45 bin 031 haneye de 45 milyon 031 bin lira ödeme yapıldı.

Ayrıca…

230 bin 303 çalışana Kısa Çalışma Ödeneği’nden 398 milyon 232 bin 806 lira, 46 bin 262 çalışana Nakdi Ücret Desteği olarak 22 milyon 418 bin 255 lira, 28 bin 628 kişiye de İşsizlik Ödeneği olarak 37 milyon 414 bin 789 lira ödeme yapıldı.

Böylece…

Bursa’ya toplam 609 milyon 713 bin 850 liralık Sosyal Koruma Kalkanı desteği sağlandı.

 

AK Parti çarşıda bayram hediyesi dağıttı

Geçmişte de dünya büyük salgınlar yaşadı, ama koronavirüs kadar etkilisi hiç olmadı. Virüs insanların canını almakla kalmadı, günlük yaşamlarını etkiledi, alışkanlıklarını değiştirdi.

Doğal olarak…

Pandemiyle birlikte siyaset de etkilendi. Kimi parti başlamış kongrelerini bitiremedi, kimi planlı etkinlikleri yapamadı. Çünkü siyasetçi de sokağa çıkamadı.

Böyle bir süreçte…

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve yönetimi, çarşı esnafını ziyaret ederek bayram hediyesi olarak hijyen paketleri dağıttı.

 

Muradiye Camii’nde Kur’an okudu, New York müslümanları dinledi

Saat itibariyle… Bursa için sahur vaktiydi, fakat New York’taki müslümanlar iftar sofrasında bekliyorlardı.

Böyle bir ortamda…

Muradiye Camii Lütfi Taşçı internet aracılığıyla bağlandığı Long Islan’da İftar Sevinci adlı programını sunan New York’taki Mevlana Camii İmamı  Yunus Özdamar’ın sorularını cevapladı.

Önce…

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Muradiye Külliyesi ve Sultan Türbelerini binlerce kilometre ötede kendisi izleyenlere dijital ortamdan tanıttı. Kur’an-ı Kerim’i farklı okuma teknikleriyle okumak üzere tecvid eğitimi alan Muradiye Camii İmam-Hatibi Lütfi Taşçı, kıtalararası programa birlikte katıldığı Zekeriya Abdülazizoğlu’yla da keyifli bir ramazan sohbeti yaptılar. Sonunda…

Lütfi Hoca ünlü tarihçi ve edebiyatçı Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun şu cümlesiyle Amerika’daki müslümanlara mesajını verdi:

“Kutsal kitapların vaad ettiği cennet, yeryüzünde ancak Muradiye’de mümkündür.”

 

Maskesiz tek bir ev bırakmayacak!

Görünen o ki, maske konusu giderek oturuyor. İnsanlar da uzun süre daha maske kullanmak gerektiği bilincini edindiler.

Bu noktada…

Belediyeler de vatandaşa maske sağlama konusunda önemli çalışmalara imza atıyorlar. O belediyelerden biri olarak Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar bayram nedeniyle soysal mesafenin korunması çağrısı yaparken, hedefini de açıkladı:

“Mustafakemalpaşa’daki kırsal mahallelerimizde tek bir ev kalmayıncaya kadar ücretsiz maske dağıtmaya devam edeceğiz.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X