Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Çin’den haber var: Aşılar neden aksadı, Türkiye’de üretime ne zaman başlanır?

Köşe Yazısını Dinle

Bu sütunların okurları… Çin’in başkenti Pekin’de yaşayan Bursalı gazeteci Sedat Aydın’ı tanıyorlar. CRI Türkçe Servisi Baş Editörü olan Aydın’ın gözlemlerini zaman zaman aktarıyoruz.

Nitekim…

Çin’den Türkiye’ye ilk aşı sevkiyatı başladığında kamuoyu haberi Sedat Aydın’dan öğrendi, biz de buradan duyurduk.

Bu kez gündemde iki konu var.

İlki, aksamanın ardından Çin’in ürettiği Sinovac aşılarının Türkiye’ye sevkiyatının yeniden başlaması. Diğeri de Türkiye’de üretimi.

Önce…

Aşı sevkiyatındaki aksamayı anlattı:

“Çin Komünist Partisi’nin kuruluşunun 100. yıl kutlamaları temmuz ayında yapılacak. Bu nedenle, temmuz sonuna kadar Çin’de nüfusun yüzde 40’ının aşılanması planlanıyor.”

Şunun altını çizdi:

“Bu da, 1.4 milyarlık nüfusa sahip Çin’in kendi ürettiği COVID-19 aşılarını ülke içinde uygulamaya ağırlık vereceği anlamına geliyor.”

Peki…

Sinovac aşıları üretimine Türkiye’de ne zaman başlanır?

İşte Pekin’deki izlenim:

“Aslında Kexing şirketinin Sinovac aşısını teknoloji transferi dahilinde en kısa sürede 10 ülkede ortak araştırma ve üretime geçiş yapma hedefi var. Teknoloji transferiyle birlikte önümüzdeki bir kaç ayda Sinovac aşılarının Türkiye’de üretilmeye başlanması bekleniyor.”

Bu noktada…

Çin’in aşı üretimi için Türkiye, Endonezya, Brezilya, Malezya ve Mısır’a lisans vermesinin sürpriz olduğunu söylediğimizde, “Sinovac aşısının Türkiye’de üretileceği haberinin aslında biz ilk sinyallerini Boao Forumu Yıllık Konferansı’nda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in açıklamalarında duyduk” dedi ve şu bilgiyi aktardı:

“20 Nisan sabahı Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2021Boao Asya Forumu Yıllık Konferansı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmasında, ‘Çinli şirketler Endonezya, Brezilya, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Pakistan ve Türkiye’de Kuşak ve Yol kapsamında ortak aşı üretimine başlıyor’ demişti.”


Mutasyona korumalı aşının teknolojisi de geliyor

Pekin’de yaşayan Bursalı Gazeteci Sedat Aydın şu bilgiyi de verdi:

“Sinovac aşısını geliştiren Kexing Bioteknoloji şirketi CEO’su Yin Weidong bir açıklamasında, aynı zamanda ortak üretim için teknoloji transferi gerçekleştireceğini duyurdu.”

Şunu da ekledi:

“CEO Yin Weidong, mutasyonların devam edeceğini, ancak Sinovac’la başarılı sonuçlar elde ettiklerini aşının koruyucu etkisi olduğunu söyledi.”

 

Emirsultan Camii Müezzini Mesut Topçuoğlu büyük finalde 3. Oldu

Yarışmayı TRT düzenledi… Çekimleri ramazan atı öncesinde yapılan, fakat ramazan süresince yayınlanan Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma yarışmasında dört aşama vardı.

Önce…

Her günün birincileri belli oldu. Sonra haftanın birincisi, ardından ayın birincisi belirlendi. Ay birincileri de Kadir Gecesi büyük finalde yarıştılar.

İşte…

O büyük finalde Bursa’yı temsil eden Emirsultan Camii Müezzini Mesut Topçuoğlu yarışma jürisi tarafından üçüncülükle ödüllendirildi.

Ödülümü de…

Genç Hafız Topçuoğlu, arife akşamı Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Başarılı performansı ve Kur’an-Kerim kıraatindeki yorumuyla büyük takdir toplayan Topçuoğlu,  yarışmayı büyük bir dikkatle takip eden Bursalıları da gururlandırdı.

Bizler de başarını kutluyoruz.

Tarihi Emirsultan’da farklı bayram namazı

Restorasyonu 3 yıl sürdü… Bu süreçte çalışmalar uzadığı için eleştiriler de oldu, ama Bursa’ya gelen turistlerin mutlaka görmek istediği camiler arasında yer alan tarihi Emirsultan Camii yenilenmiş olarak kapılarını bayram namazında açtı.

Koronavirüs nedeniyle mesafe önlemlerini alındığı caminin içi gibi, dışında da bayram namazı için kurala uygun saf tutuldu ve 3 yıl aradan sonra ilk ibadet gerçekleşti.

AK Parti dijital bayramlaşmada ‘dünden bugüne’ tam kadro buluştu

Ramazan tam kapanmayla geçti, bayram da korona yasaklarına takıldı. O nedenle siyasi partilerin geçmiş yıllardaki bayramlaşma programları olmadı.

Kültürpark ya da AK Parti’nin tercih ettiği Merinos’a bir daha dönülür mü bilemeyiz, ama değişen kurallarla ilk adım arife günü İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu’ndan geldi.

Ardından…

AK Parti bayramın ilk günü dijital ortamda gövde gösterisine dönüşen bayram buluşması gerçekleştirip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bayramlaştı.

AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan’ın organizasyonu; Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala’nın yanı sıra, Bülent Arınç ve Hakan Çavuşoğlu gibi eski Başbakan Yardımcıları ile Faruk Çelik, Mehmet Müezzinoğlu gibi eski bakanları, milletvekillerini ve MKYK Üyesi Ayhan Salman’ı bir araya getirdi.

Dikkat çeken ise…

Bu isimlerin, dijital de olsa ilk kez bir araya gelmeleriydi ki, İl Başkanı Gürkan gerçekleştirdi.

Necati Şahin ‘göze’ geldi

En uzun süre… İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanlığı yaptı. Bu süreçte Bursa sorunlarını takibi ve önerileriyle kent gündemini belirledi.

2014’te CHP Büyükşehir, 2019’da ise AK Parti Nilüfer Adayı olarak seçime girdi.

Herkesle diyaloğu olan, her kesimin sevdiği Necati Şahin bayram öncesi göze geldi ve gözünden ameliyat geçirdi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X