Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Çocuklar birer robot olarak değil, akıl ve zeka oyunlarıyla yetişecek!

Köşe Yazısını Dinle

Henüz… Milli Eğitim sisteminin değişmesi aşamasında değil, ama öğrencinin yetişmesi anlamında sistemin değişmesine yönelik önemli adımlar atılıyor.

Başlangıç adımlarını da…

Öğrencileri birer test çözme makinesi olmaktan çıkarıp, onlara birer robot olmadıklarını benimsetmeyi amaçlayan ilköğretim okullarındaki özel projeler oluşturuyor.

Üstelik…

İl içi, yurt içi ve uluslararası ölçeklerde okulların işbirliği sağlayıp deneyim paylaşımları yaptıkları eTwinning projelerinde öğrenciler geleceğin eğitim ve okul sistemi üzerine düşünce de üretiyorlar.

İşte…

Bu yöndeki proje çalışmalarından biri Macide Gazioğlu Kükürtlü Ortaokulu’nda yürütüldü.

Geçen yıl da…

Çocukların ekran bağımlısı haline gelmelerini önlemeyi amaçlayan Ekrandan Uzak Akrana Yakın projesiyle ses getiren Macide Gazioğlu Kükürtlü Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Süheyla Aydoğan ve yine eTwinning projelerine imza atan İlknur Karagül Kandemir birlikte yeni proje geliştirdiler.

İki deneyimli öğretmen…

Akıl Oyunlarında Ben de Varım adlı yeni projede şunu amaçladılar:

“Öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda akıl ve zeka oyunları oynayarak bilişsel yetenekleri canlandırılacak. Analitik düşünme, problem çözme, el-göz koordinasyonu, dikkat, konsantrasyon ve odaklanma gibi temel becerilerini geliştirmelerine katkı sağlanacak.”

Bu doğrultuda…

4 aylık çalışma ürünü olan projede, işbirlikçi ve eş zamanlı etkinlikler yapıldı, Web 2.0 araçlarının kullanımı, bilişim teknolojilerinin etkinliklere entegre edilmesi ile de öğrencilerin eğlenerek kalıcı şekilde öğrenmeleri sağlandı.

Proje…

Türkiye ve Portekiz işbirliğiyle yürütülmüş Avrupa projesi olarak hazırlandı.

Nagihan Gözoğlu ve Ilda Peralta Pimenta kuruculuğunda 7 okul, 8 öğretmen ve öğrenci gruplarıyla ortak ve eş zamanlı çalışmalar yapılarak da gerçekleşti.

Tarihi sanatoryuma yeni görev: İş okulu

Çocukluğumuzun yazları Uludağ Kirazlıyayla’da geçti. Çadırımız, verem ve göğüs hastalarının tedavi edildiği tarihi sanatoryuma yakındı.

1980’li yıllarda Bursa Uludağ Üniversitesi’ne devredilen, bir süre sosyal tesis olarak kullanılan tarihi sanatoryum yepyeni misyon üstleniyor.

Onu da…

BTSO Başkanı İbrahim Burkay açıkladı.

Bursa Business School olarak açılacak binada iş dünyası ihtiyaç duyduğu elemanları üniversite eğitimi düzeyinde yetiştirecek.

Sedat Kızılcıklı DEVA’yla yolunu ayırdı: Umut ve güven veremedik

2001’de… AK Parti İnegöl Kurucu İlçe Başkanı’ydı. 2002 ve 2007’de AK Parti Bursa Milletvekili seçildi. Teşkilatçı ve çalışkandı.

Geçen yıl…

Ali Babacan’ın davetiyle DEVA Partisi’ne katılıp Teşkilat Başkan Yardımcısı oldu. Tam teşkilatlara dokunmaya başlamıştı ki, Teşkilat Başkanı Sadullah Ergin’le görüş ayrılığı doğunca 4 Başkan Yardımcısı ortak kararla görevi bıraktılar.

Sedat Kızılcıklı deneyimli siyasetçi. “DEVA Partisi ile hiçbir ilişiğim kalmamıştır” paylaşımını görünce aradık.

Şunu söyledi:

“Sabırla bekledik. Seçimden sonra Genel Başkan çağırınca Ankara’da toplantıya katıldım. Kendilerini başarısız görmüyorlar, değişimin emaresi yok.”

Bakışı şu:

“15 milletvekili var, ama seçime girilemedi. Millete umut ve güven veremedik.  Bu da seçime girme cesareti ve teşkilatın olmadığı yorumlarına yol açtı. Muhalefete oy verecek seçmeni alternatifsiz bıraktık.”

Gürsel Dönmez artık Dışişleri Bakanlığı’nda

Gürsel Dönmez’i… Akademisyenliği yanında “İyi bir Bursalı” olarak tanıyoruz.

7 Haziran 2015 seçiminde AK Parti listesinin 10. sırasındaydı, ama AK Parti 9 milletvekili çıkardı. 14 Mayıs’ta yeniden aday adayı olsa da listede yer bulamadı.

MİT’te birlikte çalıştığı Hakan Fidan bu dönem Dışişleri Bakanı olunca Gürsel Dönmez’i de götürdü.

Dönmez artık Dışişleri Bakanı Başdanışmanı olarak görev yapıyor.

Hastanelerde ‘organize randevu’ hareketi hasta mağduriyeti getiriyor

Hafta içinde… Sağlık camiasından dostlarla sohbet ederken, hastane randevuları sıkıntısı gündeme geldi.

Bazı kamu hastanelerinde randevu verilemediği, ya da uzun süreli randevu verildiği sıkıntılarını aktarınca şunu söylediler:

“Bazı sığınmacılar sağlık sisteminden sağladıkları bazı kolaylıkları istismar ediyorlar.”

Şu ilgimizi çekti:

“Vatandaşımız merkezi sistemi arayıp randevu alamayınca bırakıyor. Oysa sığınmacılar organize randevu başvurusu yapıyorlar. Bir kişi sistemi sürekli arayıp çok sayıda kişi adına randevu alıyor.”

Rakam çarpıcı:

“Sığınmacı randevuları Şehir Hastanesi’nde yüzde 30’u buluyor. İhtisas’ta yüzde 50’yi aşıyor, bazı polikliniklerde yüzde 70’e ulaşıyor.”

Çare şu:

“Hastaneler elbette ayırım yapmaz. Fakat sığınmacı sayısından çok randevu var. Kota uygulaması bu yığılmayı önler.”

Ağrı tırmanışında çadırının üzerinden kaya geçti

Son dönemde… Kendini yürüyüş ve tırmanışa adayan Yüksel Esen, geride kalan hafta içinde Orhaneli’nden gidip önce Ağrı Dağı’na, sonra Süphan Dağı’na tırmandı.

Fakat…

Ağrı tırmanışında büyük bir tehlike atlattı. Kendisi tırmanıştayken, dağdan kopan büyük bir kaya parçası 3 bin 750 metrede kurduğu kamptaki çadırının üzerinden geçti.

Esen sağ salim Bursa’ya döndü.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X