Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Cumhur İttifakı’na Esgin yorumu: Bu ittifak görüş değil, duruş ittifakı

AK Parti ile MHP’nin 24 Haziran’da yaptıkları Cumhur İttifakı siyasette anayasal ilk ittifak olduğu gibi, sonuçlarıyla da maksada ulaşıldığını gösterdi.

İttifakın…

Yerel seçimde de tekrarlanması görüşmelerine başlamıştı ki, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli salı günü partisinin TBMM Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında “Herkes yoluna” dedi ve ip koptu.

İşte…

O ipin nasıl koptuğunu, Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin’e sorduk. 1.-yazi-icin-ak-parti-bursa-milletvekili-mustafa-esgin.jpg

Önce…

“Aslında öncelikle hangi ittifakın bozulmadığını, hangi ittifakta görüş farklılıkları olduğunu ve yol ayrımına gidilen yolları ortaya koymak gerekir” dedi ve bir adım geri gidip süreci anımsattı:

“Gezi kalkışmasından başlayarak 17-25 Aralık yargı darbe girişimi ve 15 Temmuz hain darbe girişimi sürecinde devletin bekasıyla ilgili çok ciddi bir sorun ortaya çıktı.”

Şunun altını çizdi:

“Yenikapı ruhu olarak ortaya koyduğumuz aslında bir duruş ittifakı, görüş değil. Yani, bir görüş ittifakıdır cumhur ittifakını ortaya çıkaran.”

Şunu vurguladı:

“Milletimizin gönlünde, devletimizin bekasıyla ilgili çok önemli güvenlik sorunuyla karşılaşmamız noktasında birliktelikti.”

Ardından…

“Bu birliktelik devam ediyor” deyip devam etti:

“Görüşler farklı olabilir, çünkü ayrı partileriz. Nitekim yerel seçim ittifakı da gündemdeydi ve bununla ilgili çalışmalar da yapıldı.”

Bakışı şu:

“Bu görüş ayrılıkları nedeniyle herkes kendi programı, kendi adaylarıyla, lokal de olsa seçim ittifakına girmeksizin yoluna devam edecek.”

Önemsediği şu:

“Cumhur İttifakı görüş ittifakı değildir, bir duruş ittifakıdır ve bu duruş devam etmektedir. Bu duruş da milletin duruşudur.”

 Milletin Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde ortaya koyduğu reflekse dikkat çekip şunu söyledi:

“Bu, milletin ortaya koyduğu bir ruhtur. Biz de milletimizin gönlünde, cumhurun kalbinde duran bir beraberliği bugüne kadar devam ettirdik. Bundan sonra da devam ettireceğiz.”

Şunu da ekledi:

“Cumhur İttifakı ruhuna zarar verecek hiç bir şeyi bugüne kadar yapmadık, bundan sonra da yapmayacağız.”
 

Esgin’e göre ittifaka yerelde zarar gelmez

 

 

Cumhur İttifakı’nın yerelde uygulanmayacak olmasına karşın “parlamentoda sorun olmadığını ve ittifakın devam ettiğini” söyleyen, “Bahçeli’nin duruşunun son derece net” olduğunu anımsatan AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, yerel seçim ortamına şöyle bakıyor:

“Yerel seçime gidiyoruz. İki partide görüşler, parti programları, adayların farklılığı gibi bir çok faktör var. Parti tabanlarındaki beklentiler de farklı.”

Beklentisi şu:

“Siyasi zemini bu ruha zarar verecek gibi görmüyorum.”
 

Sahadaki ilke: Milletin derdiyle dertlenmek, haliyle hallenmek

 

 

Pek de alışık olmadığımız bir tablo çıktı 24 Haziran seçiminin ertesinde… AK Parti milletvekilleri tam kadro halinde önce Ankara’da, sonra Bursa’da topluca ziyaretler yaptılar.

Bu yolu CHP milletvekilleri de izledi.

Yanı sıra…

AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’in seçim kampanyasındakine benzer bir yüksek performansla mahalle ziyaretleri eklendi.

“Vekil burada, vekil her yerde” sloganıyla ziyaret programları büyük ilgi gören Esgin’e, sahadaki durumu sorduk.

Söze…

“Milletimize karşı sorumluluğumuz var. Yerine getirmek için gecemizi gündüzümüze kattık çalışıyoruz” diye başladı ve şunu söyledi:

“Vatandaşla buluştuk. beklentileri sorunları ortaya koymaya çalıştık. Nerede ne sorun varsa röntgenini ortaya koyduk. Çözümü için de yoğun çaba içindeyiz.”

Ardından…

AK Parti İl Başkanı’nın liderliğindeki çalışmalar yanında kendi yürüttüğü programlardaki ilkesini anlattı:

“Cumhurbaşkanımızın milletin derdiyle dertlenmek, haliyle hallenmek prensibine uygun olarak bu çalışmaları ortaya koyma gayreti içindeyiz.”

Şunu vurguladı:

“Milleti ayağımıza çağırmıyoruz, muhtarlıklarda buluşuyoruz.”
 

Mustafa Esgin: Ekonominin 15 Temmuz’u

 

 

Ekonomik sıkıntıyla ilgili “toplumda kara propaganda” yapılmak istendiğini söyleyen AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin yaşananları şöyle yorumladı:

“Hedef Türkiye’yi çökertmekti, ekonominin 15 Temmuz’uydu. Fakat 15 Temmuz’da olduğu gibi Türkiye buna da milletinin, halkının  iradesiyle dik durmasını bildi, çok önemli tehlikeyi ortadan kaldırdı.”

Şunu vurguladı:

“Tabi ki etkileri var. Hiç yaşanmamış kabul etmek mümkün değil, ama tedbirlerimizi aldık. Artık önümüzü göreceğiz.”
 

Dünyanın iki ayrı ucunda iki ayrı zamanda Bursalı dostlarını buldu 

5.-yazi-icin-sami-bilge,-ertugrul-kaplan,-bener-ozcan.jpg

 

Sami Bilge kuşku yok ki Bursa’nın değerlerinden biri. Sanayici olması yanında kentle ilgili her şeyde ve siyasetten spora, Ticaret ve Sanayi Odası’ndan derneklere yaşamın her alanında var.

Gezmeyi de seviyor…

Zorunlu iş gezilerinin yanı sıra dünyanın uzak köşelerine gidip yeni yerleri ve yaşamları keşfetmeyi seviyor.

İşte…

Bu gezileri sırasında, son bir ay içinde iki büyük sürprizle karşılaştı.

Önce…

Geçen ay gittiği Kolombiya’dan Bursa’nın tanınmış sanayicilerinden Ertuğrul Kaplan’la karşılaştı. 2 gün önce de Japonya gezisi sırasında bu kez karşısına, kendisi gibi dünya turu yapmayı seven Bursa siyasetinin önemli isimlerinden Bener Özcan karşısına çıktı.

Bir anlamda…

Karlılaştığı iki sürprizle dünyanın artık sanıldığı kadar büyük olmadığını bizzat yaşamış oldu.

Bilge çıktığı Uzakdoğu gezisinde Kore’ye de geçip Türk Şehitliği’ni ziyaret etti.
 

Davutoğlu’nun 3 günlük Bursa ziyareti

 

 

Uludağ Üniversitesi’ndeki bir etkinlikten aldığı davetle konuşmacı olarak Bursa’ya gelen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu 3 gün kaldı.

Bursa’da kaldığı süre içinde AK Parti’de siyaset yapan bazı isimlerle görüşüp evlerinde ziyaret eden Davutoğlu’nun programı siyaset kulislerinin de ilgisini çekti ve değişik yorumlara yol açtı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X