Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Denizin içini de, sahilleri de öldüren deniz salyasında Bakanlık geç kaldı

Köşe Yazısını Dinle

En baştan söyleyelim… Sahilleri kaplayan, denizin içindeki yaşamsal dengeleri bozup canlıları öldüren deniz salyası için bakanlık çok geç kaldı.

Hem de…

Bir değil, iki bakanlık konunun önemini kavrayamadı, harekete geçemedi.

Önce, denizi ve çevreyi koruma sorumluluğu taşıyan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı göremedi ve felakete gidişi engellemek için bir şey yapmadı.

Yine, denizdeki yaşamı koruma sorumluluğu olan Tarım ve Orman Bakanlığı da gözümüzün önünde denizin ölmesine seyirci kaldı.

Oysa…

İlk işaret mart ayı sonunda geldi ve Gemlik Körfezi sahillerini deniz salyası, müsilaj ya da plankton olarak tanımlanan beyaz köpükler kapladı. Mayıs ayı başında bu kez sarı renkli ve çamurumsu tabaka ortaya çıktı.

Ne var ki…

Yerel medya denizin durumunu ve vatandaş kaygısını gündeme taşıyıp uyarıcı olmaya çalışsa da, ilgili olması gerekenler pek ilgilenmedi. Hatta, “ekolojik hadise, kendiliğinden sonlanır” açıklaması yapıldı.

Fakat…

Sonlanmadığı gibi; Gemlik, Mudanya ve Karacabey üzerinden Bandırma sahillerine ulaşan deniz salyası, bir yandan da İstanbul’un Anadolu yakası sahillerini kaplayınca bilim adamları uyarı dozunu arttırdı.

İstanbul gördüğü için de konu daha fazla gündemde yer buldu.

Bu süreçte…

Başta Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere sahillerdeki belediyeler iyi niyetle bir şeyler yapmaya çalıştılarsa da, sorunu çözmeye belediyelerin teknik ekip ve araçları da, yapıları da uygun değil.

Onun için…

Sorumluluğu belediyeleri yüklemek haksızlık olur. Çünkü, sahil düzenlemesi belediye görevi olsa da, deniz yaşamı tartışmasız Ankara’nın görevi.

Ama…

Ankara, özellikle de Tarım ve Orman ile Çevre ve Şehircilik bakanlıkları uzaktan izlemeye devam ediyorlar. Denizin içini de, sahilleri de öldüren deniz salyası için çok geç kaldılar.

Maalesef…

Marmara Denizi’nin gözümüzün önünde ölümünü izliyoruz.

 

Siyaseti harekete geçiren Kemal Demirel oldu

Konuya… Deniz ve deniz yaşam yerine belediyeler arası çekişme gibi bakılırsa her şey o noktada kalır ve yazık olur.

Çünkü, Marmara’nın ölümü başka denizleri de etkiler.

Bu noktada…

Tehlikeye çevresel yaklaşıp ilk uyaran siyasetçinin, geçen hafta eşi Nimet Demirel ile birlikte Kurşunlu’da denizin üstünde basın açıklaması yapan CHP Bursa eski Milletvekili Kemal Demirel olduğunu vurgulamak gerekiyor.

 

İl Sağlık Müdürü ‘aşı ikna timi’ olarak sahaya çıktı, köye kadar gitti

Gerçek şu… 1 Haziran itibariyle kademeli normalleşme sürecinin ilk ayağı başladı. Fakat pandemi koşulları henüz ortadan kalkmadı, dünya koronaya karşı kesin üstünlük sağlayamadı.

Ekonomik ve sosyal yaşam nedeniyle toplumu rahatlatmak için bazı adımlar atılsa da, virüsü yok edene kadar önlemleri elden bırakmamak gerekiyor.

Bu noktada…

Normalleşme döneminin getireceği riskler göz önüne alındığında, elimizdeki tek silah aşı kalıyor.

O nedenle…

Aşılamada tempoyu arttırıp daha fazla aşı yapabilmek için her şey deneniyor. Bunun yolu vatandaşı aşıya ikna etmekten geçiyor.

Nitekim…

İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz’ın sahaya bizzat çıkmasını ve aşı ekibiyle Karacabey’in köylerine gidip vatandaşı aşıya ikna etme çabalarını video görüntülerinde izlerken çok önemsedik.

Bu mücadele ancak böyle kazanılır.

 

Hemofilili çocuklar mutlu, anneleri umutlu

Genelde… Kan hastalığı denince akla lösemi geliyor, ama kanın pıhtılaşmama halinin yaşandığı hemofili de ciddi boyutlarda.

Bu alanda…

Hemofili hastası çocuklar için HETADER’i kuran SBÜ Bursa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Elif Güler Kazancı’nın çabalarını 8 yıldır izleyenlerdeniz.

Elif Hoca hastanede hemofili tedavisi gören çocuklara yardımseverlerin hediyelerini paylaşırken, mutluluğu da yansıttı.

 

Çocuk hakları için atılan en önemli adım: TBMM-UNICEF işbirliği

Şu günlerde… TBMM Genel Kurulu, gündeminde yer alan insan hakları yasaları üzerinde görüşmelerini yapıyor.

O yasa hazırlığı ise…

Son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun başkanlık görevini üstlendiği TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nca hazırlandı.

Nisan ayında…

Ermenistan’ın savaş suçu saldırılarını sergi haline getirip dünyanın gündemine taşıyan ve geçen hafta da uluslararası platformun incelemelerine başlamasını sağlayan Çavuşoğlu, dün de bugüne kadar Türkiye’de konuşulmaktan öteye geçmeyen çocuk hakları konusunda çok önemli bir adım attı.

O da…

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesindeki Çocuk Hakları Alt Komisyonu ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu olan UNICEF arasında işbirliği anlaşması için 2021 mutabakat zaptı imzalanması oldu.

 

Başkanlardan vekillere ziyaret

2 gündür… Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları, Türkiye Belediyeler Birliği genel kurulu için Ankara’dalar.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yeniden seçilmesi sonrası başkanlar TBMM’de Bursa milletvekillerini ziyaret ettiler.

Bu kapsamda..

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen ziyaretinde konu Bursa’ydı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X