Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Deprem kendini yine anımsattı: En kötü senaryoya göre hazırlık gerek 

Biliyoruz… Depremi yaşamak da, düşünmek de insanı korkutuyor. Fakat, korkuyor olmak ve düşünmekten kaçınmak depremden uzak tutmuyor.

Yaşadığımız coğrafya birinci derece deprem riski taşıyor ve korkulanın her an başa gelmesi kaçınılmaz bir gerçek.

Hafta sonu…

Değişik bölgelerden deprem haberleri geldi ve korku bir kez daha yaşandı.

O halde…

Depreme önlem almak mümkün olmadığına göre yıkıcı ve can kaybına yol açıcı etkilerini en aza indirici önlemleri hızla almalıyız.

Hele…

Bursa gibi kentleşme sürecini yönetememiş kentler için, deprem sonrası yolların açık kalmasını sağlayacak düzenlemeleri ciddiye almak gerekiyor.

Aslında…

Elde önemli bir deprem senaryosu var. İçişleri Bakanlığı bünyesinde kısa adı AFAD olan Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’na bağlı Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından Bursa için deprem senaryosu hazırlandı.

7 şiddetinde bir depreme göre hazırlanan senaryoda kentte büyük yıkım ve bu yıkımlar nedeniyle büyük oranda can kayıpları olabileceği öngörülüyor.

Hatta…

İnsanı ürküten rakamlar da var. Öylesine ayrıntılı hazırlanmış ki, ilçe ilçe felaket senaryosu ortaya çıkmış.

Dahası…

Deprem anında ulaşım konusu bile senaryoda düşünülmüş ve nerelerde sorun yaşanabileceği tek tek ortaya konmuş. Ayrıca elektrik, su, doğalgaz kesintilerine yönelik tahminler yapılmış, okullar ve kamu binaları göz önüne alınmış.

Sanayi bölgelerinin de incelendiği senaryoda, Gemlik’teki gübre fabrikasının zarar görmesi halinde ortaya çıkacak sızıntının değerlendirmesi bile var.

İçişleri Bakanlığı bu senaryoya göre kapsamlı bir deprem tatbikatı planlıyor.

Amacımız senaryonun ayrıntılarını yazıp koca bir kenti huzursuz etmek değil elbette, ama korkmakta da yarar var.

O nedenle…

Önce bireyler olarak yaşadığımız binaları gözden geçirip depreme dayanıklı olup olmadıklarını kontrol ettirmeli, gerekiyorsa da güçlendirmelerini ihmal etmeden yaptırmalıyız.

Unutmamalı ki…

Depremi engelleyemeyiz, ama etkisini azaltarak yaşamda kalmayı başarabiliriz. Tıpkı depremle yaşayan ülkelerin başardığı gibi.

 

Vali Canbolat’ın uyarıları önemli

 

2.-yazi-icin-13-haziran-2019-tarihli-yazi-vali-yakup-canbolat-deprem-uyarilari.pngDaha önce de vurguladık… Bursa Valisi Yakup Canbolat deprem olduktan sonra değil, deprem olmadan harekete geçti.

13 Haziran günü bu sütunlardan aktardığımız sohbetimizde şunu söylemişti:

“Bursa afet riski yüksek bir il, ama maalesef kent hassas değil.”

Tespiti çarpıcı:

“Deprem senaryosunda toplanma ve afet merkezi var. Fakat oraya giden yalnızca bir yol var ve kapanırsa alternatifi yok.”

Önemsediği şu:

“Deprem başta olmak üzere afet kültürünü benimsemeli ve buna göre hazırlanmalıyız.

 

Savunmanın stratejik ortağı metalleri kağıt gibi şekillendiriyor

 

3.-yazi-icin-yepsan-yonetim-kurulu-baskani-mehmet-bas,-savunma-sanayi-ve-havacilik-uretim.jpgKuşku yok ki… Yerli ve milli üretimle başlayan savunma sanayii sayesinde dışa bağımlı olmaktan kurtulduğumuz gibi, sektör büyüdü ve teknolojisiyle de ihraç ürünü haline geldi.

Bu kapsamda…

Bursa’da da savunma sanayi alanında üretim yapan çok başarılı firmalar var.

Geçenlerde…

O firmalardan biri olan Yepsan’ı ziyaret ettik. Yıllarca dünya devi otomotiv markalarına metal yan sanayi olarak üretim yapan Yepsan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baş’la fabrikayı gezerken, sac ve metallerin kritik birer otomotiv ve savunma sanayi parçasına nasıl dönüştüğünü gözlemledik.

Kayapa’da otomotiv ağırlıklı üretimin yanı sıra Ankara’daki Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde yalnızca savunma sanayi üretimi yapan Yepsan’la gururlanmamak elde değil.

Kısa adı TAI olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından sac metaller alanında stratejik ortak seçilen Yepsan’ın metalleri kâğıt gibi şekillendirmesini heyecanla izledik.

 

Havacılıkta dev uçaklara üretim yapıyor

 

4.-yazi-icin-savunma-sanayi-ve-havacilik-uretimi,-yepsan,-mehmet-bas.jpgKayapa’daki fabrikasında başlangıçta Audi, Volkswagen, Bentley gibi dünya devi otomotiv üreticilerine metal parça üretimi yapan Yepsan, savunma sanayi için üretimi yanında sivil havacılık alanında da kendini geliştirdi.

Adeta metal terzisi gibi sacları şekillendiren fabrikada, dünyanın büyük uçak firmaları olan Airbus ve Boeing tarafından da akredite edildi ve bu firmalar için önemli metal parçalar üretiliyor.

 

CHP’den Balkan açılımı: Bursa Milletvekili Yüksel Özkan masada

 

5.-yazi-icin-chp-balkan-masasi,-bursa-milletvekili-prof.-dr.-yuksel-ozkan,-faik-oztrak.jpgTürkiye için Balkanlar hep önemli oldu. Çünkü orada Anadolu’nun bir parçası olan ve gözleri burada yaşayan büyük bir akraba ve soydaş topluluğu var.

Yıllardır…

Devletin TİKA başta olmak üzere belediyeler eliyle yapılan yardım ve destekle yürüttüğü Balkanlarla ilişkiler konusunda CHP de önemli bir adım attı.

Bu amaçla da…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun direktifiyle CHP Balkan Masası kuruldu. Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak başkanlığındaki masada Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan da yer aldı.

İlk toplantısı İstanbul Kartal’da Balkan dernekleri temsilcileriyle yapıldı. Çalışmalar yurtiçinde Balkan STK’ları ile yürütülürken, yurtdışında da Balkan ülkelerine temsilcilikler açılacak.

Yeni oluşturulan CHP Balkan Masası Yürütme Kurulu’nda yer alan Bursa Milletvekili Prof. Dr. Özkan öncülüğünde önümüzdeki günlerde Bursa’daki Balkan dernekleriyle de kapsamlı bir toplantı yapılacak.

 

Gözgeç’in AK Kadınlar buluşması

 

6.-yazi-icin-ak-parti-bursa-milletvekili-emine-yavuz-gozgec-osmangazi-ak-kadin-toplantisi.jpgSon dönem… Siyasette kadının etkisi arttı. Siyasi partiler artık eve girmenin yolu olan kadın seçmene yönelik çalışmalar için Kadın Kolları’nı önemsiyorlar.

Bu kapsamda…

İl Kadın Kolları Başkanlığı’ndan gelen AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç hafta sonunda AK Parti Osmangazi İlçe Kadın Kolu organizasyonuyla Osmangazi’deki 95 mahallenin Kadın Kolu Mahalle Başkanları ile bir araya geldi ve AK Parti’nin 2023, 2051 ve 2071 hedeflerini anlattı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X