Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Dikkat, vakalar artıyor: Virüslü bazı hastalar temaslıları gizliyor

Geçen hafta… Çarşamba günü görüştüğümüzde, Bursa’da koronavirüs vakalarının yeniden kıpırdadığını söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkçı, bunun nedenleri arasında “memleketten dönenlerin virüs getirdiği” olasılığını ilk sırada saymıştı.

Yeni önlemler üzerinde çalışırken de, kafalarına takılan bir noktayı söylemişti:

“Virüse yakalanmış, testi pozitif çıkmış bazı vakaların temaslıları söylemediğine dair bir şüphemiz var.”

Hafta sonu…

Sahada görev yapan sağlık camiasından dostlarla sohbet ederken onlar da gözlemlerini ifade ettiler:

“Bursa’da vakalar artışa geçti. Bunun başlıca nedenleri arasında, bazı vakaların temas ettiklerini söylememeleri geliyor. Bu nedenle de filyasyon ve denetim ekipleri bilmediği için virüs yayılıyor, vakalar artıyor.”

Açıkçası…

Bu çok önemli tespitin iki farklı yönü var. Biri sağlık açısından önemli, diğeri de sosyolojik vaka olması bakımından dikkat çekici.

Kuşku yok ki…

Kayıtlara vaka olarak geçen kimilerinin temas ettiklerini gizlemeleri, virüsün yayılmasına önlemeye yönelik etkili mücadele anlamında sağlık sistemini zor durumda bıraktığı gibi, toplumu riske atıyor.

Ne var ki…

Sosyolojik açıdan bakıldığında ortaya başka bir tablo çıkıyor:

Temaslı olarak kayda girenler önce filyasyon ekiplerinin, sonrasında her mahallede ayrı ayrı kurulan Denetim Ekipleri’nin evde takip sistemine giriyorlar. Bunu da kendileri için iş göremez durum kabul ediyorlar.

Sistem…

Testi pozitif çıkan vakayı hemen işliyor ve o bilgi her alanda karşısına çıkıyor. Fakat temas ettikleri vakanın beyanıyla belirleniyor. O söylemediğinde temaslıyı hem sistemin, hem çevresinin bilebilmesi mümkün değil.

Aylardır…

Pandemi süreci nedeniyle sıkıntı yaşadığını, geçimini bir şekilde sağlamak gerektiğini düşünen kimilerinin evde karantinadan kurtarmak amacıyla bazı temaslıları söylemedikleri kanaati var.

İşte bunu da kabul etmek mümkün değil.

Hangi gerekçeyle olursa olsun, hiç kimsenin toplumun sağlığını riske atmaya, başkalarına virüs bulaştırmaya hakkı yok.

Bunun adına bencillik diyorlar.


İşin içinde bir de ‘tatil fırsatçılığı’ var

İnsan şaşırmadan edemiyor… İşleri bozulmasın diye temaslılarını gizleyen vakaların yanı sıra, bir de evde karantinayı tatil fırsatına çevirenler olduğunu duyduk.

Söylenene göre…

İşten kaytarmak isteyen kimileri, virüslü yakınlarına kendilerini temaslı yazdırıp, evde karantina uygulamasını korona tatili fırsatına çevirerek işe gitmekten kurtuluyorlarmış.

Görünen o ki…

Pandemi uzayınca önce disiplin bozuldu, şimdi de kendini kurnaz zannedenlerin yol açtığı yeni bir tehlikeli süreç başladı.

İsmail Gerim depremi: Yeni binayı paylaşmak istemedi, görevden alındı

3 Temmuz 2017’de BEBKA Genel Sekreteri olarak atandığında, Bursa bilgisi ve sevgisiyle kolları sıvadı, BEBKA olarak kafalara kazınan Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı’nı herkese öğretti.

Sorumluluk alanındaki 3 ilde de pek çok projeye imza attı. Bursa turizminin Güney Kore köprüsünde önemli rolü oldu.

Bir yandan da…

Kalkınma Ajansı kimliğine uygun bina için çalıştı. Organize Sanayi Bölgesi’nde mart ayında temeli atılan ve yılsonunda bitecek olan, Bursa milletvekillerinin gezdiği inşaat teknolojiye açık projesiyle ilgi gördü.

Ne var ki…

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı binada İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü hizmet birimlerinin de yer almasını istedi. Buna direnince de görevden alındığı dün sabah tebliğ edildi.

Böylece, başarılı isimlerin kolay harcanabildiğini bir kez daha gördük.

Yerine…

İstanbul’daki Yıldız Teknik Üniversitesi’nden atanan Doç. Dr. Muhammed Zeki Durak dün göreve başladı.

Nilüfer İmam Hatip’e tam not

Hafta sonu… Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz çeşitli ziyaretler için Bursa’daydı.

Geldiğinde…

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve kısa adı BİHMED olan Bursa İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Kadir Oruç’la birlikte Nilüfer İmam Hatip Lisesi’ni ziyaret etti.

Dersliklerinden laboratuarına, güneş sistemi panosundan kitaplığına Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi ziyaretten tam not aldı.

40 kişilik İl Yönetim Kurulu atayan DEVA Partisi sayıyı 50’le çıkaracak

Pazar günü… DEVA Partisi İl Başkanı Serkan Özgöz’le yaptığımız sohbeti bu sütunlarda aktardık. İl Yönetim Kurulu olarak 40 kişinin onaylandığını ifade eden Özgöz, yönetimin 50’ye tamamlanacağını, 25 de yedek atanacağını söyledi.

Yazı üzerine, “DEVA yönetimine girenlerin isimlerini yazmamak haksızlık” diyen okur mesajı geldi.

Öyleyse, işte o liste:

Serkan Özgöz, Asya Zeynep Dede, Belgin Gök, Belgin Temuroğlu, Burak Yalım, Duygu Atagün, Ferdun Şen, Fırat Koçhan, Güler Türkmen, Hakan Çavuş, Hamza Türk, İbrahim Halil Doğru, İlker Çeçener, İskan Akın, Kerem Turan, Levent Karaaslan, Merve Çetin Karaman, Merve Çubukçu, Metin Kartal, Mine Norşon, Muhammed Pakyürek, Mustafa Çavuşoğlu, Mustafa Yavuz, Mustafa Öztürk, Sadık Kutlucan, Selda Altun, Semih Erkal, Serdar Gören, Sıdıka Sayılır, Songül Murat, Tayfun Öztürk, Tuğba Yıldızer, Turgay Şahin, Uğur Özdemir, Yağmur Barmanbay Koç, Yalçın Yaşar Çiftçi, Yasin Gök, Zafer Dindar, Zekeriya Pehlevan, Zeliha Sevin.

Karaca’dan ‘İmamoğlu’na teşekkür’ gerekçesi

Büyükşehir Belediyesi’nin BUDO bilet fiyatında yaptığı indirim AK Parti ile CHP arasında polemiğe yol açtı.

AK Parti cephesi…

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkürünü eleştirince Karaca gerekçeyi açıkladı:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iskele kirasını arttırdığı gerekçesiyle yüzde 65 zam yapılan BUDO’da şimdi, indirim var. Zammın sebebi İmamoğlu ise, indirimde ona da teşekkür edilmeli.”

 

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X